Pierwsze kroki na Android Market – Przewodnik

7 minut czytania
Komentarze

Ten poradnik jest zbiorem moich doświadczeń i spostrzeżeń po 3 miesiącach używania G1, które mogą przydać sie nowym użytkownikom tego telefonu. Zawarłem tutaj aplikacje, które mogą sie wam przydać, a opisuje je tylko częściowo, ponieważ większość ma bardzo rozbudowane opcje. Na Android Market można znaleźć różne inne, równie przydatne programy, ale aby unikanac pytań typu, jaki program, do czego zajrzyjcie tutaj a może nie będziecie musieli pisać nowego tematu.

Narzędzia:

Power Manager

Jest to program podobny do laptopowych menadżerów energii. W jednym miejscu zbiera wiele funkcji systemu dzięki czemu nie musimy ich szukać po rożnych ustawieniach. Odpowiada za wyłączanie/włączanie: Wifi, GPS, BT bądź Lokacji Telefonu. Przełączanie pomiędzy siecia 2G a 3G. Rozjaśnianie bądź przyciemnianie ekranu. Posiada opcje monitorowania, która po spadku energii poniżej 30% wyłączy wszystkie funkcje, aby oszczędzać prąd. Power Manager ma wbudowane 4 profile, które można dowolnie modyfikować zmieniając ustawienia bądź tez stworzyć swój własny profil.

Astro

Program do zarządzania folderami oraz plikami. Przydatny ponieważ Android nie ma własnego menadżera plików. Astro pozwala na wejście przez telefon do pamięci wbudowanej jak i na kartę pamięci. W łatwy sposób przy jego użyciu można kopiować, wycinać, wklejać foldery i pliki. Umożliwia multi-zaznaczenie oraz podgląd plików tekstowych. Posiada własna przeglądarkę zdjęć oraz wyszukiwarkę plików po ich nazwie. Umie również zachować kopie zapasowa zainstalowanych programów na karcie pamięci. Poradzi sobie ze stworzeniem skrótu do każdego pliku albo folderu na pulpicie.

Ring Toggle

Prosty programik do ustawiania dzwonka, dzwonka + wibracje, samych wibracji bądź tez całkowitego wyciszenia. Program głownie przydatny w trakcie słuchania muzyki, kiedy boczne przyciski tylko zmieniają głośność muzyki.

aTrackDog

Aplikacja, która sprawdza uaktualnienia (na Android Market oraz stronach internetowych producentów) dla wszystkich zainstalowanych aplikacji na telefonie. Nie ma potrzeby ciągłego sprawdzania na Rynku. Pozwala również otwierać i odinstalowywać programy.

Download Crutch

Kolejna mała, lecz wiele robiąca aplikacja. Pozwala ona na ściąganie z Internetu nieobsługiwanych przez telefon formatów. Bez problemu radzi sobie nawet z dużymi plikami, które są zapisywane na karcie pamięci.

Wersja Lite rożni sie od zwykłej tylko i wyłącznie brakiem ikony w Menu programów.

Missed Call

Mały program pozwalający na zmianę koloru diody LED podczas przychodzącego bądź nieodebranego polaczenia, nadejścia SMSa lub włączenia BT. Dzięki temu bez potrzeby odblokowywania telefonu możemy rozróżnić czy przyszedł do nas SMS czy mamy nieodebrane połączenie.

MyBackup

Świetna aplikacja dla osób często resetujących telefon (bądź go gubiących) potrafi zrobić kopie zapasową: Kontaktów, Ostatnich Połączeń, SMSow, MMSow, Ustawień Systemowych, Skrótów z pulpitu oraz notatek z AK Notepad. Program stworzy również kopie zapasową zainstalowanych aplikacji. Mamy możliwość zapisania ich na karcie pamięci bądź tez na serwerze producenta. Po utracie danych mogą być one w prosty sposób odtworzone z karty lub Internetu.

Save MMS

Mały programik, dzięki któremu zapiszemy na karcie pamięci załączniki z MMSów.

SMS Popup

Program pozwala na odczytanie SMSa bez potrzeby odblokowywania klawiatury. Wiadomość pojawia sie w oddzielnym oknie z opcja odpowiedzi na wiadomość bądź zostawienia jej nieprzeczytanej. Program używa także przypisanych do kontaktów zdjęć. W ustawieniach mamy możliwość zmiany czasu podświetlenia ekranu po otrzymaniu wiadomości, ustawienie wymaganego kodu aby odpowiedzieć na wiadomość oraz kilka innych przydatnych funkcji miedzy innymi tak samo jak w ‘Missed Call’ ustawienie koloru diody LED oraz rożnych trybów wibracji.

TTS Service ‘Text-To-Speech Library’

Jest to biblioteka głosów do Androida wprowadzająca możliwość ‘mówiących programów’ w kilku językach, miedzy innymi Polskim, Rosyjskim, Angielskim, Czeskim oraz wielu innych. Mamy także możliwość ustawienia szybkości mówienia. Jednym z programów wykorzystującym tą bibliotekę jest Bubble.

Bubble

Jest to program działający jako poziomica, trudno używać go jako profesjonalne urządzenie ale jest to bardzo dobry gadżet żeby pochwalić się telefonem. Programik ten obsługuje 360stopni, posiada także własna kalibracje a kata nachylenia może być ‘mówiony’ dzięki bibliotece TTS.

UnZip

Jak sama nazwa wskazuje jest to program pozwalający rozpakowywać archiwa skompresowane do formatu *.zip

Multimedia:

Meridian Video Player

Jest to według mnie najlepiej działający i dopracowany program do odtwarzana filmów z karty pamięci, jego jedyna wada jest wspieranie jedynie formatów, które sam telefon akceptuje. Program sortuje filmy w dwa okna – wszystkie filmy z danej lokacji oraz ostatnio otwierane, pozwala także wykasować je z pamięci. Rozbudowane ustawienia zmieniają wygląd oraz wyświetlanie plików oraz co najważniejsze program wspiera auto-rotacje, która także można wyłączyć. W trakcie oglądania filmu przewijanie odbywać sie może na dwa sposoby, za pomocą gestów (przesuwanie palcem po ekranie) bądź używając paska stanu.

SnapPhoto

Aplikacja do robienia zdjęć, o niebo lepsza i bardziej rozbudowana od podstawowej kamery. Najważniejszą funkcja jest robienie zdjęć w momencie kiedy najmniej ruszamy ręka (zalety akcelerometru) dzięki czemu zdjęcie nie jest rozmazane. Poza tym SnapPhoto pozwala na GeoTaging, (czyli zapisywanie w zdjęciu lokacji jego zrobienia), zdjęcia sekwencyjne, możliwość wyłączenie auto-focusa, możliwość zmiany jakości zdjęcia, kilka efektów (mono, negatyw, sepia itp.) oraz auto-timer.

Voice Recorder

Aplikacja do nagrywania dźwięków z otoczenia telefonu. Niestety nagrania często są ciche i zaszumiane. W opcjach mamy możliwość nagrywania w tle, ukrycie nagranych plików przed ‘Odtwarzaczem Muzycznym’ oraz możliwość wysłania pliku w mailu. Nagranie możemy następnie ustawić jako dzwonek, zmienić nazwę oraz odtworzyć bądź wykasować.

Komunikacja:

Lite version of Skype Beta

Jest to na razie wersja Beta popularnego komunikatora do tego jeszcze Lite, czyli nie zapisuje kontaktów oraz rozmów w telefonie tylko za każdym razem pobiera je z serwera.

GaduDroid

Pierwszy program na Androida obsługujący polskie Gadu-Gadu. Jest jeszcze w fazie rozwoju, ale pozwala na komunikowanie sie ze znajomymi. Importuje i eksportuje listy kontaktów, obsługuje opisy innych jak i własne. Informuje o nadchodzącej rozmowie na pasku stanu, posiada opcje oszczędzania baterii.

Steel

Jest to przeglądarka internetowa obsługująca auto-rotacje, dotyk, ściąganie plików oraz posiada klawiaturę ekranowa. Wspiera linki do YouTube, bookmarki oraz gesty na ekranie. Wygląda inaczej niż wbudowana w Androida ale ma podobne funkcje.

Przydatne:

Flashlight

Jedyna funkcja to latarka czyli całkowite rozjaśnienie ekranu oraz utrzymywanie telefonu niezablokowanego.

AK Notepad

Jest to w miarę rozbudowany notatnik, który pozwala na zapisywanie potrzebnych nam informacji. Posiada kilka funkcji takich jak zmiana rozmiaru czcionki, rodzaju sortowania, możliwość importowania/eksportowania notatek, sprawia również że emaile, strony www są ‘klikalne’. Zapisane notatki możemy następnie wysłać w mailu lub SMSie bądź tez zamieścić je na pulpicie w celu szybkiego wejścia w nie.

WikiMobile

Jest to program wyszukujący potrzebnych nam haseł w Wikipedi, dzięki niemu nie musimy specjalnie wchodzić do wyszukiwarki internetowej, aby znaleźć jakąś informacje. Dla oszczędności przesyłu danych aplikacja najpierw wyświetlą tekst a zdjęcia są pod odpowiednim przyciskiem w Menu. Aplikacja wspiera również Bookmarki do najczęściej wyszukiwanych przez nas haseł.

a12keys

Jest to program pozwalający napisać SMSa bądź emaila z użyciem klawiatury na ekranie. Wspiera pełne QWERTY jak i normalna 9 przyciskowa. Przydatnymi funkcjami jest wsparcie ze strony Kontaktów oraz Gmail’a. Możemy również napisany tekst od razu wrzucić w wyszukiwarkę Google bądź skopiować go do pamięci. Przydatna funkcja jest również możliwość włączenia dźwięku przy naciskaniu na ekran. Jedynie czego brakuje to auto-włączania sie przy pisaniu w innych aplikacjach.

Motyw