Broadcom planuje przejąć Qualcomma za rekordową sumę pieniędzy

3 minuty czytania
Komentarze

Qualcomm jest firmą, którą doskonale znają wszyscy fani mobilnych technologii. To właśnie ta korporacja dostarcza ogromną ilość podzespołów do telefonów i tabletów, które codziennie pojawiają się na sklepowych półkach. Okazuje się jednak, że Qualcomm już wkrótce może zmienić swojego właściciela – przejęciem korporacji zainteresowana jest bowiem firma Broadcom Limited (należąca aktualnie do Avago Technologies), która za wykup przedsiębiorstwa zaoferować chce rekordową sumę pieniędzy. Ile ona dokładnie wynosi i jakie są szczegóły tej transakcji?

Ile Broadcom jest w stanie zaoferować za Qualcomma?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie zajmuje się Broadcom – podobnie jak Qualcomm, jest to producent układów scalonych, który pomimo tego, że na papierze jest firmą większą od swojego konkurenta, to nie jest aż tak popularny. Obecnie firma ta wyceniana jest na 112 miliardów dolarów (przekłada się to na nieco ponad 408 miliardów złotych). Co ciekawe, za przejęcie Qualcomma jest ona w stanie zaoferować nawet 130 miliardów dolarów (czyli około 475 miliardów złotych), co przy obecnej wartości tego koncernu na rynku (aktualnie wynosi ona około 91 miliardów dolarów, co przekłada się na 331 miliardów złotych) oznaczałoby utworzenie technologicznego giganta o wartości ponad 730 miliardów złotych. Jest to niewyobrażalnie duża suma pieniędzy i jeśli transakcja dojdzie do skutku, to będzie to nowy rekord dla tej części rynku – poprzedni ustanowiony został przez Della, który w 2015 roku przejął firmę EMC za 67 miliardów dolarów (czyli około 245 miliardów złotych).

Jak rynek przyjął wiadomości o potencjalnym przejęciu?

Dla inwestorów informacje o potencjalnym przejęciu Qualcomma w najbliższym czasie mogły okazać się dobre lub złe. Okazało się jednak, że większość z nich na nadchodzące zmiany zareagowała pozytywnie – ceny akcji tej firmy podskoczyły o 14%, a cena akcji Broadcoma wzrosła o 6.5%. Niestety nie jest jeszcze jasne, czy transakcja dojdzie do skutku, ale jak widać, inwestorzy przygotowują się już na ewentualnie przejęcie.

Zobacz też: Czy telefony zawsze były takie jak dzisiaj? Te 10 modeli udowadnia, że nie do końca.

Co jest powodem takiej propozycji i czy może ona dojść do skutku?

Pomimo tego, że Qualcomm jest technologicznym gigantem i na rynku podzespołów mobilnych nie konkuruje z wieloma firmami, to od jakiegoś czasu boryka się ze znacznymi problemami, o czym świadczą m.in. statystyki – dochody tej korporacji w ostatnim kwartale spadły aż o 90%, a przychody o 4.5%. Co więcej, Qualcomm aktualnie jest w trakcie kosztownego procesu sądowego przeciwko firmie Apple (która na brak pieniędzy również nie narzeka). Dodatkowo ten technologiczny gigant otrzymał również kilka pokaźnych kar finansowych za swoje praktyki rynkowe (sytuacja ta miała miejsce m.in. w Chinach). Właśnie z powodu takiego osłabienia wewnętrznego korporacji, Qualcomm może być w tej chwili podatny na przejęcie. Plotki sugerują jednak, że zarząd firmy nie jest zadowolony taką ofertą i będzie sugerował odrzucenie tej propozycji udziałowcom. Czas pokaże, czy to przełomowe zdarzenie na rynku nowoczesnych technologii, jakim jest przejęcie Qualcomma, rzeczywiście będzie miało miejsce.

Źródło: Broadcom Investors