ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
roaming

Płatny roaming powróci? Plus otrzymał zgodę na jego reaktywację

Autor: Michał Derej Kategoria: Technologia

Rok 2017 był dla wszystkich fanów zagranicznych wyjazdów rokiem wyjątkowym. 15 czerwca na mocy praw unijnych zniesione zostały wszystkie opłaty za dzwonienie, wysyłanie wiadomości SMS lub korzystanie z Internetu poza granicami swojego kraju. Dla wszystkich osób mieszkających na terytorium Unii Europejskiej jest to świetna wiadomość, ponieważ od teraz kontakt z rodziną lub znajomymi z wakacji nie jest najmniejszym problemem. Decyzja ta nie spodobała się jednak operatorom sieci komórkowych, dla których opłaty roamingowe były po prostu dodatkowym sposobem na zdobycie środków finansowych. Operatorzy postanowili działać, a pierwszą decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej mamy już za sobą – Plus otrzymał zgodę na przywrócenie płatnego roamingu.

Jakie są kulisy tej sprawy?

Okazuje się, że w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie roamingu wewnątrz Unii znalazła się wzmianka o tym, że operatorzy sieci komórkowych mogą wnioskować o możliwość stosowania dodatkowych opłat za korzystanie z usług w ramach roamingu. Wychodzi również na to, że Plus nie był jedynym operatorem, który prosił Urząd Komunikacji Elektronicznej o taką zgodę. Na liście znalazło się aż dziesięciu polskich operatorów, w tym m.in. Play.

Warto pamiętać, że pomimo uzyskania odpowiedniej zgody, jak na razie Plus nie planuje zmieniać zasad gry, lecz prawdopodobnie przygotowuje się do kolejnego sezonu letniego. W tym momencie niewielu Polaków korzysta z usług operatorów w roamingu, ponieważ trwa jesień. Wprowadzenie wszystkich zmian teraz byłoby więc po prostu marketingowym strzałem w stopę. Dużo bardziej prawdopodobne wydaje się więc dodanie dopłat do oferty operatora. W takiej sytuacji wybrane elementy roamingu wciąż będą bezpłatne, jednak większe wykorzystanie danej funkcji (np. możliwości wykonywania połączeń lub korzystania z Internetu) będzie skutkowało dodatkowymi opłatami.

Kiedy operator wnioskować może o taką zgodę?

Zasada działania bezpłatnego roamingu na terytorium Unii Europejskiej jest stosunkowo prosta. W skrócie – polscy operatorzy sieci komórkowych zezwalają turystom na korzystanie ze swojej infrastruktury, za co zagraniczni operatorzy odwdzięczają się tym samym. Po danym okresie firmy rozliczają się ze sobą. Przez zmiany wprowadzone przez Unię Europejską są oni jednak zazwyczaj stratni. To właśnie w sytuacji, gdy dany operator jest zmuszony dokładać pieniądze do bezpłatnego roamingu, ma możliwość wnioskowania o wprowadzenie dodatkowych opłat, które pozwolą mu wyjść na zero. Wydana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej zgoda jest ważna jeden rok. Po tym czasie operator musi wnioskować o nią na nowo.

Dlaczego darmowy roaming rodzi pewne problemy?

Darmowy roaming na terytorium Unii Europejskiej jest problematyczny szczególnie dla niewielkich operatorów, działających wyłącznie na terytorium Polski. O ile duże korporacje, które swoją działalność zapewniają w wielu krajach, mogą korzystać z własnej infrastruktury, to niewielkie firmy zmuszone są płacić gigantom za korzystanie z ich nadajników, co zazwyczaj skutkuje sporymi stratami finansowymi. Kolejny problem jest spowodowany niewielkimi kosztami abonamentów w porównaniu do reszty krajów europejskich. Ceny mogą bowiem powodować wykorzystywanie polskich operatorów, co spowodować może podniesienie opłat za ofertę krajową. Miejmy nadzieję, że nic takiego nie będzie miało miejsca, a roaming pozostanie darmowy.

Czytaj więcej

Źródło: SpiderswebGazeta

Sprawdź najnowsze wpisy