Pies rasy Shiba Inu z szeroko otwartymi oczami, tło rozmyte. kultowy pieseł

Kultowy „pieseł” odszedł do krainy wiecznych smaczków. Jego zdjęcie stało się jednym z pierwszych memów

1 minuta czytania
Komentarze

Jeżeli myślisz „pieseł”, na pewno kojarzy ci się to z rasą psów Shiba Inu. Niektórzy z was mogli jednak nie wiedzieć, że oryginałem był Kabosu, zwierzak, którego widzicie na grafice otwierającej artykuł. Niestety, świat obiegła smutna informacja, że piesek zmarł.

Śmierć Kabosu – Spis treści

Historia „pieseła”, czyli Kabosu

Pies rasy shiba inu siedzący na kanapie z otwartą paszczą, obok ręka człowieka. To Kabosu, kultowy pieseł
Fot. Atsuko Sato / Know Your Meme

Historia „pieseła” (z j.ang. „doge”) zaczyna się 13 lutego 2010 r., kiedy to japońska przedszkolanka Atsuko Sato opublikowała zdjęcia adoptowanego, niezwykle szczęśliwego pieska rasy Shiba Inu na osobistym blogu.

Nie dalej jak 3 lata później, zwierzak stał się jednym z pierwszych tak powszechnych internetowych memów. Wystarczy napisać, że na podstawie wizerunku psa powstała kryptowaluta dogecoin, którą Elon Musk wypromował do absurdalnych wartości na rynku.

Typowy mem miał ironizować powagę wielu aktywności codziennego życia, przybierając perspektywę pieska niemającego pojęcia o ludzkim życiu. Fot. Wikimedia Commons.

Jak pisze właścicielka psa na blogu, odszedł on 24 maja 2024 r., o godz. 7:50. 26 maja 2024 r. odbędzie się pożegnalna impreza dla Kabuso, którą zorganizowano w jednej z japońskich herbaciarni. Pies miał 18 lat.

Zdjęcie otwierające: Atsuko Sato / Wikimedia Commons

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw