Plakat z gry "Grand Theft Auto" przedstawiający dwie postacie siedzące na masce samochodu na tle palm i budynków.
LINKI AFILIACYJNE

Premiera GTA 6 bez zmian mimo dużego strajku w branży gier

2 minuty czytania
Komentarze

Premiera GTA 6 to oczko w głowie każdego fana gier wideo. W związku z tym większość z nas obchodzi się ze studiem Rockstar Games jak z jajkiem, aby tylko udało się dowieźć debiut wyczekiwanej gry w terminie. Ostatnio tą wizją zachwiały strajki aktorów w Stanach Zjednoczonych. Jaki jest aktualny status prac nad grą?

GTA 6 nie ucierpi na strajku aktorów

Lucia bohaterka GTA 6 VI siedzi na tylnym siedzeniu samochodu, patrząc przez ramię na kamerę. Ma krótkie włosy i nosi kolczyki oraz czerwoną bandanę na szyi. W tle widoczne są pieniądze trzymane przez inną osobę.
Fot. Rockstar Games / materiały prasowe

W Stanach Zjednoczonych już od kilku lat aktorzy walczą o swoje prawa oraz lepsze warunki pracy. Dotyczy to również osób pracujących przy grach wideo jako aktorzy dubbingowi. W związku z tym nie powinno nas dziwić, że ta grupa zawodowa także chce wyrazić swoje racje.

Taki stan rzeczy przeradza się w kolejny strajk SAG-AFTRA, który z pewnością wpłynie na daty premier wielu wyczekiwanych produkcji. Zanim jednak nerwowo weźmiecie kalendarze w dłonie, musimy zaznaczyć, że według doniesień serwisu Kotaku strajk nie odbije się na terminie debiutu GTA 6.

Najbardziej wyczekiwana produkcja ostatnich lat, a może nawet dekad planowo ma pojawić się na rynku w drugiej połowie 2025 roku. Studio Rockstar Games zadbało więc o to, aby osoby pracujące nad dubbingiem w GTA 6 nie przerywały swoich aktualnych zajęć. Niestety wciąż nie znamy nazwisk aktorów i aktorek zaangażowanych do nowej odsłony serii Grand Theft Auto.

O co chodzi w kolejnym strajku SAG-AFTRA?

Ubłoceni ludzie w Vice City z gry GTA VI
Fot. Rockstar Games / materiały prasowe

Strajk aktorów SAG-AFTRA przeciwko wydawcom gier wideo rozpoczął się stosunkowo niedawno, ponieważ 26 lipca. Decyzja o strajku została podjęta po wielu miesiącach bezowocnych negocjacji z głównymi firmami z branży gier, które trwały już od października 2022 roku.

W strajku biorą udział aktorzy dubbingowi, artyści wykonujący sekwencje motion capture oraz kaskaderzy. Strajkujące osoby mają kilka kluczowych postulatów, jednak najważniejsze z nich to podwyżki wynagrodzeń, zwiększenie bezpieczeństwa na planach oraz ochrona przed sztuczną inteligencją.

Naturalnie strajki mogą mieć szerokie konsekwencje dla całej branży gier wideo. Firmy produkujące gry mogą napotkać opóźnienia w wydawaniu swoich tytułów, co wpłynie na graczy, którzy będą musieli dłużej czekać na premiery wyczekiwanych produkcji. Tymczasem mniejsze studia deweloperskie mogą napotkać poważniejsze problemy finansowe z powodu dodatkowych kosztów związanych z renegocjacją umów oraz opóźnieniami w produkcji.

Źródło: Kotaku. Zdjęcie otwierające: Rockstar Games / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw