Kontroler PlayStation z motywami Warszawy i polskimi symbolami w tle. Motyw PlayStation Store w Polsce. Polskie ceny gier na platformie są zbyt wysokie.
LINKI AFILIACYJNE

Porównałem polskie ceny gier na PlayStation Store z innymi krajami. Przepłacamy, i to sporo

6 minut czytania
Komentarze

Od ok. miesiąca informujemy, że polskie ceny gier na Steam są zbyt wysokie. Wynika to z nieaktualnego (październik 2022 r.), automatycznego przelicznika walut sprawiającego, że gry w Polsce są bardzo często droższe niż w USA, Wielkiej Brytanii i całej strefie Euro. Choć po licznych kontaktach z deweloperami udaje się te ceny skorygować, rdzeń problemu dalej pozostaje nierozwiązany, ze względu na nikłą możliwość ludzkiego kontaktu z korporacją Valve.

Steam jednak nie jest jedyną popularną platformą do gier w Polsce. Postanowiłem więc przeznaczyć odrobinę czasu na porównanie cen na PlayStation Store, między Polską a kilkoma innymi naczelnymi państwami. Sytuacja nie jest aż tak tragiczna, jak na Steam, aczkolwiek główny problem pozostaje ten sam.

PlayStation Store. Polskie ceny gier, a reszta świata

PlayStation Store - popularne gry: EA SPORTS FC 24, Fortnite, Call of Duty, NBA 2K24, Destiny 2, Diablo IV; nowe gry: F1 24, XDefiant, DRAGON BALL XENOVERSE 2, MultiVersus, INDIKA, System Shock. Polskie ceny gier są tam zbyt wysokie
Fot. PlayStation Store / zrzut ekranu

Do analizy cen gier na PlayStation Store wybrałem jedne z najpopularniejszych tytułów i pakietów, jakie można zakupić na platformie. Aby zapewnić analizie długą żywotność, uwzględniłem ceny regularne, bez promocji. Oprócz Polski zawarłem 5 dodatkowych regionów PlayStation Store: Szwajcarię, Wielką Brytanię, USA, Niemcy oraz Czechy, aby uwzględnić także inne europejskie państwo spoza zachodniej sfery, zbliżone do Polski.

Tytuł gry / pakietuPolska (PLN)Szwajcaria (CHF)Wielka Brytania (GBP)USA (USD)Niemcy (EUR)Czechy (CZK)
Fortnite – 1000 V-Dolców36,997,606,998,998,99209
EA Sports FC 24369,9084,9069,9969,9979,991899
Call of Duty: Modern Warfare III349,9080,2069,9969,9979,992099
Minecraft69,0018,9012,9919,9919,99485
Helldivers II169,0039,9034,9939,9939,99949
GTA V169,0034,9029,9929,9929,99829
Hogwart’s Legacy319,0074,9064,9969,9969,991779
Baldur’s Gate 3319,0068,9057,9959,9969,991659
Stellar Blade339,0079,9069,9969,9979,991899
Hades129,0024,9019,9924,9924,99589
Tabela 1. Ceny gier na PlayStation Store w każdym kraju.

Konwertujemy waluty i sprawdzamy, gdzie gry na PS Store są najdroższe

Głowne postacie z gry GTA V. zdjęcie do artykułu pt. kody do gta V
Fot. Rockstar / materiały prasowe

Następnie wziąłem pod uwagę nowy parametr, czyli konwersja każdej z walut na złotówki, po kursie z 4 czerwca 2024 r. Zależało mi na tym, by sprawdzić, gdzie tytuły są tak naprawdę najdroższe w złotówkach. Pogrubiona wartość w każdym wierszu wskazuje na kraj, gdzie gra jest najdroższa.

Tytuł gry / pakietuPolska (1 PLN)Szwajcaria
(1 CHF = 4,46 PLN)
Wielka Brytania
(1 GBP = 5,07 PLN)
USA
(1 USD = 3,96 PLN)
Niemcy
(1 EUR = 4,31 PLN)
Czechy
(1 CZK = 0,17 PLN)
Fortnite – 1000 V-Dolców36,9933,9035,4435,6038,7535,53
EA Sports FC 24369,90378,65354,85277,16344,76322,83
Call of Duty: Modern Warfare III349,90357,69354,85277,16344,76356,83
Minecraft69,0084,2965,8679,1686,1682,45
Helldivers II169,00177,95177,40158,36172,36161,33
GTA V169,00155,65152,05118,76129,26140,93
Hogwart’s Legacy319,00334,05329,50277,16301,66302,43
Baldur’s Gate 3319,00307,29294,01237,56301,66282,03
Stellar Blade339,00356,35354,85277,16344,76322,83
Hades129,00111,15101,1998,96107,70100,13
Tabela 2. Ceny gier na PlayStation Store po konwersji każdej waluty na złotówki.

Widzimy, że najwięcej najdroższych tytułów pojawia się w Szwajcarii (4). Następnie jest Polska (3), potem Niemcy (2) i Wielka Brytania (1). Te dane pokazują jendak jedynie połowę historii.

Dlatego dorzuciłem do tego ostatni parametr, czyli płacę minimalną netto (na rękę) każdego z wymienionych państw. To ona najlepszym wskaźnikiem tego, jak odczuwalny dla portfela jest zakup gry.

Dodajemy płacę minimalną netto, która ujawnia brutalną prawdę

Biały kontroler do PlayStation na stacji dokującej.
Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Tak prezentują się płace minimalne netto każdego z uwzględnionych państw, stan na 5 czerwca 2024 r.:

  • Polska – 3221,98 PLN;
  • Szwajcaria – 3750 CHF;
  • Niemcy – 1,524,09 EUR;
  • USA – 1160 USD (160 x godzinowa stawka federalna, 7,50 dolarów);
  • UK – 1649 GBP;
  • Czechy – 18 900 CZK.

To z kolei prowadzi nas to Tabeli 3. Zawarte w niej liczby oznaczają procent minimalnej płacy, jaką klient danego kraju musi przeznaczyć na zakup gry. Pogrubione wartości to „zwycięzcy”, czyli gracze, którzy wydają na elektroniczną rozrywkę najwięcej w stosunku do swoich minimalnych wypłat. Tutaj już polskie ceny gier wypadają wręcz tragicznie.

Tytuł gry / pakietuPolska (3221.98 PLN)Szwajcaria (3750 CHF≈
16725.00 PLN)
Wielka Brytania (1649 GBP ≈ 8360.43 PLN)USA (1160 USD ≈ 4593.60 PLN)Niemcy (1524.09 EUR ≈ 6568.83 PLN)Czechy
(18 900 CZK ≈ 3213.00 PLN)
Fortnite – 1000 V-Dolców1.15%0.20%0.42%0.78%0.59%1.11%
EA Sports FC 2411.48%2.26%4.24%6.03%5.25%10.05%
Call of Duty: Modern Warfare III10.86%2.14%4.24%6.03%5.25%11.11%
Minecraft2.14%0.50%0.79%1.72%1.31%2.57%
Helldivers II5.25%1.06%2.12%3.45%2.62%5.02%
GTA V5.25%0.93%1.82%2.59%1.97%4.39%
Hogwart’s Legacy9.90%2.00%3.95%6.03%4.59%9.41%
Baldur’s Gate 39.90%1.84%3.52%5.17%4.59%8.78%
Stellar Blade10.52%2.13%4.24%6.03%5.25%10.05%
Tabela 3. Procent płacy minimalnej, którą trzeba przeznaczyć na zakup poszczególnych gier na PS Store.

Mając na uwadzę podane państwa, najgorszą sytuację mają Polacy i Czesi. To w tych krajach należy wydać największą część wypłaty, aby cieszyć się grami z PlayStation Store.

Przykładowo, aby kupić fantastyczne Stellar Blade w pełnej cenie, Polak musi wydać ok. 10,5% swojej minimalnej płacy. Szwajcar taki zakup odczuje 5 razy mniej, a Niemiec, Amerykanin czy Brytyjczyk ok. 2 razy mniej.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo.

Celowo też uwzględniłem w analizie Czechów, bo chciałem zobaczyć, jak wypadnie tutaj kraj bliższy Polsce, spoza strefy Euro i zachodniej kultury. No i jak się okazuje, Czesi mają tylko odrobinę tańsze gry niż u nas, względem ich płacy minimalnej netto. Ba, w przypadku Minecraft lub Call of Duty: Modern Warfare III, to nasi przyjaciele od Kofoli zapłacą najwięcej, a nie Szwajcarzy czy Niemcy.

Jak mogłyby wyglądać ceny gier na PlayStation Store w Polsce?

god of war rangarok ps5
Fot. Sony / materiały prasowe

Statystyki jasno pokazują przegięcie w obydwie strony. Z jednej strony, Polacy i Czesi płacą za gry zbyt wiele względem kolegów z USA, Niemiec czy też Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony, ceny w Szwajcarii są tak niedostosowane do lokalnych zarobków, że wydatki na elektroniczną rozrywkę są zabawnie małe.

Idealnym rozwiązaniem byłoby przyjęcie prostego przelicznika cena / minimalna płaca netto. Przykładowo, Stellar Blade mógłby kosztować 5% minimalnego wynagrodzenia w każdym kraju. W ten sposób osiągnięto by znacznie większą sprzedaż w mniej zamożnych regionach, ponieważ graczom łatwiej byłoby taki zakup sobie usprawiedliwić. Aby to obrazowo uzmysłowić, pokażę wam, ile kosztowałyby gry w Polsce, gdybyśmy płacili za nie procentowo tyle, ile Brytyjczycy.

Tytuł gry / pakietuPolskie ceny gier, gdy płacimy jak Brytyjczycy [PLN]
Fortnite – 1000 V-Dolców13,54
EA Sports FC 24136,19
Call of Duty: Modern Warfare III136,19
Minecraft25,05
Helldivers II68,31
GTA V58,63
Hogwart’s Legacy127,76
Baldur’s Gate 3113,60
Stellar Blade136,19
Hades38,39
Tabela 4. Polskie ceny gier na PlayStation Store, gdyby ich koszt był dostosowany do naszej płacy minimalnej, na modelu brytyjskim

Wyobrażacie sobie kupić zupełnie nową grę AAA za 120–135 złotych? Ja też nie, ale to jest rzeczywistość, w jakiej żyją Brytyjscy gracze. I my też możemy, ale trzeba o to zawalczyć, najlepiej głośnymi reakcjami w mediach społecznościowych oraz – co najważniejsze – powstrzymaniem się od zakupów.

Nasze ceny gier są ostro przesadzone względem minimalnych zarobków w Polsce. A minimum zakłada, że powinno być nas stać na jedną grę w miesiącu, prawda?

Choć powyższe łagodzą intensywne promocje, jakie co miesiąc można spotkać na platformie (serio, jedna oferta znika, druga wskakuje), to pamiętajcie, że promocje są globalne. W dużym skrócie i tak przepłacamy względem sąsiadów z bogatszych państw, nawet jeśli kupujemy hity na okazjach.

Przeczytałeś wszystko? To wspaniale! Dziękujemy! Teraz prosimy cię o poświęcenie jeszcze 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ sprawdzamy preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany w DALLE–3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw