Okładka gry Silent Hill 2 z mężczyzną stojącym na zaśnieżonej ulicy oraz postacią kobiety w tle.

Silent Hill 2 prawie najdroższy w Polsce na Steam. Polak Polakowi wilkiem…

3 minuty czytania
Komentarze

Silent Hill 2 jest obecnie jednym z najbardziej wyczekiwanych odświeżeń w branży gier. Po ostatnim State of Play wiemy, że tytuł ukaże się już 8 października 2024 r. Niestety, cena najbardziej zaskoczyła polskich graczy na Steam. Ta jest wyższa nawet od oferty na cyfrowe wydanie PlayStation 5. Słabe, gdy producentem tytułu jest polskie Bloober Team.

Silent Hil 2 kosztuje więcej na PC niż na PS5

Historia cen Silent Hill 2 na Steam w różnych walutach.
Fot. SteamDB / zrzut ekranu

Silent Hill 2 otrzymało na polskim Steam cenę 324,99 złotych. Już tradycyjnie – drożej jest tylko w Szwajcarii. Nawet w bogatszej strefie Euro, Wielkiej Brytanii, czy Norwegii, gra została wyceniona o ok. 25 złotych taniej.

Jest to jeszcze bardziej zaskakujące, gdyż na PS5 gra sprzedawana będzie za 299 złotych. To się rzadko zdarza, żeby nowy tytuł był na konsolach tańszy.

Akcja Kurs na Steam (choć obecnie to bardziej Polish Our Prices) dalej jest wspierana przez MKwadrat Podcast, czego wynikiem są kolejne obniżki cen gier. Fot. MKwadrat Podcast / X

Jak przypomina serwis Bankier, w styczniu 2024 r. minimalne wynagrodzenie w Szwajcarii wynosiło 3750 CHF (franków szwajcarskich) na rękę. A co mamy w Polsce ?

Od stycznia 2024 r. płaca minimalna na rękę to u nas 3222 złote (jak przypomina Infor). To oznacza, że Szwajcar musi na grę wydać ok. 2% swojej wypłaty, podczas gdy Polaka taka gra kosztuje aż 10% minimalnej płacy.

Polak Polakowi wilkiem…

Zwiastun gry Silent Hill 2 Remake

Sytuacja irytuje o tyle, że Silent Hill 2 Remake powstaje w polskim studiu Bloober Team, czyli u autorów m.in. takich horrorów jak The Medium czy też Layers of Fear. Wydawać się mogło, że Polacy będą umieć rozsądnie wycenić grę w naszym rejonie. Niestety, wydawcą jest tu japońskie KONAMI, które dyktuje ceny produkcji na całym świecie.

Dlatego też dołączamy się do apelu graczy z całej Polski i przypominamy o inicjatywie Polish Our Prices, kontynuowanej przez MKWadrat Podcast. Walczymy o to, aby Valve dostosowało automatyczny przelicznik, przez który gry na PC w Polsce są najdroższe, lub prawie najdroższe na całym świecie.

Łukasz „Simplex” Drozd rozmawiający z przedstawicielką Valve na temat zawyżonych cen w Polsce.

Alternatywnie możecie też podpisać petycję Kurs na Steam, zainicjowaną przez serwis Łowcy Gier. W obecnej chwili ma ona ponad 22 tys. podpisów, a MKwadrat Podcast czeka na reakcję od Valve, po tym, jak problem został przedstawiony pracownikom firmy podczas Digital Dragons 2024. Oznaczajcie Bloober Team i KONAMI w mediach społecznościowych, dajcie znać, że polska cena gry wam się nie podoba, bo to może doprowadzić do jej zmiany w najbliższym czasie, co pokazała sytuacja z Hades II.

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczące ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Zdjęcie otwierające: KONAMI / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw