Twórcy Baldur’s Gate 3 otwierają studio w Polsce. Logo to miły ukłon w stronę naszej historii

4 minuty czytania
Komentarze

Twórcy Baldur’s Gate 3, czyli Larian Studios, otwierają nową siedzibę w Polsce. To oznacza nie tylko nowe miejsca pracy, ale też i większą moc przerobową na dostarczanie przełomowych dla branży produkcji. Dowiedzieliśmy się, gdzie dokładnie zostanie otwarte studio, ale też, na jakie pozycje firma szuka pracowników.

Gdzie twórcy Baldur’s Gate 3 otwierają nowe studio?

Larian Studios Warsaw, tło przedstawiające widok na Warszawę w nocy. Studio wyprodukowało m.in. Baldur's Gate 3
Fot. Larian Studios / materiały prasowe

Larian Studios otworzy nową siedzibę w Warszawie, co będzie już 7 studiem firmy, po tych w Quebecu, Dublinie, Guildford, Barcelonie, Gandawie i Kuala Lumpur. Oto jak inwestycję podsumowała szefowa polskiego oddziału, Ula Jach.

Decyzja o założeniu stacjonarnego studia w Warszawie podkreśla nasze zaangażowanie w rozwijanie kreatywności, współpracy i innowacji w sercu tętniącej życiem gamingowej sceny w Polsce.

Cieszymy się na myśl o byciu częścią tego bogatego w talenty i doświadczenie regionu, szczególnie zważywszy na silną reputację Polski jako centrum entuzjastów RPG i gamingu.

Ula Jach, szefowa polskiego oddziału Larian Studios w Warszawie

Należy też wspomnieć, że Larian Studios poszukuje obecnie do warszawskiego studia programistów (grafiki, silnika, rozgrywki, narzędzi), ale też designera gier RPG oraz pisarzy i scenarzystów gameplay’u. Ciekawie wygląda także i logo polskiego oddziału – to wciąż wojownik… tyle że tym razem przedstawiony jako husarz.

Dlaczego twórcy Baldur’s Gate 3 zdecydowali się na studio w Polsce?

Czterech mężczyzn na scenie podczas ceremonii wręczenia nagród The Game Awards za Baldur's Gate 3; drugi od lewej ma na sobie lśniący, srebrny kostium przypominający zbroję.
Sven Vincke, szef Larian Studios, odbierający Nagrodę Gry Roku 2023 na ceremonii The Game Awards. Fot. The Game Awards / YouTube

O genezie decyzji opowiedział sam szef niezależnej firmy, czyli Sven Vincke.

Zeszłoroczna wizyta na Game Industry Conference w Poznaniu potwierdziła to, o czym myślałem od dłuższego czasu – jest tu bardzo dużo talentów i wielu deweloperów, którzy myślą jak my. Co więcej, wielu z nich chce pracować właśnie nad grami RPG, więc to idealne połączenie.

Nasz plan dotyczący polskiego studia jest bardzo prosty – zbudować zespół, który będzie mógł pracować nad naszymi dwoma nowymi i bardzo ambitnymi grami RPG, jednocześnie ciesząc się z owoców swojej pracy. Jesteśmy firmą, w której inicjatywa płynie od dołu, więc nie mogę się doczekać, co nowego przyniosą nam pracownicy warszawskiego studia. Myślę, że będzie to działać naprawdę dobrze.

Sven Vincke, wypowiedź z komunikatu prasowego

Patrząc na to, że to w naszym kraju powstały takie dzieła jak Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Cyberpunk 2077, nowi pracownicy studia mogą wnieść niesamowite pokłady jakości do nadchodzących gier Larian Studios.

Wielu rodzimych twórców wychowało się przecież na licznych tłumaczeniach wychodzących z rąk CD Projektu (Baldur’s Gate, Icewind Dale, Neverwinter Nights, Diablo, Warcraft, Gothic), a chcąc tworzyć ogromne gry z sercem, takie jak na przełomie lat 90. i 2000., nie ma wielu tak dobrych miejsc do tego, jak właśnie Larian Studios.

Okładka gry "Neverwinter Nights" na PC DVD-ROM z polską wersją językową, oznaczenie wiekowe 12+, logo Bioware, Atari i logos.
Ogrom polskich deweloperów wychował się na tłumaczeniach wykonanych przez CD Projekt. Wiele z nich to były klasyczne gry RPG, podobne do tworzonych przez Larian Studios. Fot. CD Projekt / Bioware

Wiadomo, nowe Baldur’s Gate to nie będzie. Aczkolwiek, firma ma nowe projekty i wierzymy, że i one dowiozą. Poprzeczka zawisła wysoko, ale z odpowiednim dystansem i świeżymi siłami w warszawskim studiu, mogą zadziać się cuda. Za to trzymamy kciuki!

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczących ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Zdjęcie otwierające: Larian Studios / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw