Zdjęcie konsoli do gier PS5 Pro i kontrolera na tle grafiki z gry "Grand Theft Auto" przedstawiającej dwie postacie siedzące na klasycznym samochodzie z palmami i zachodem słońca w tle oraz logo "Grand Theft Auto" i datą "Coming 2025".

Wydajność GTA VI na PS5. Twórca uspokaja posiadaczy kilkuletniej konsoli

2 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że GTA VI może działać na PS5 lepiej, niż się spodziewamy. Starszy deweloper z Rockstar Games udzielił odpowiedzi na jedno z pytań dotyczących płynności animacji w nadchodzącym megahicie od Take Two Interactive. Choć odpowiedź została dość szybko skasowana, doskonale wiemy, że w sieci nic nie ginie.

Rockstar jest pewny dobrego działania GTA VI na PS5

Profil na LinkedIn użytkownika HaiLin Si, który jest starszym artystą materiałowym w Rockstar Games w Edynburgu, Szkocja, Wielka Brytania, z tłem przedstawiającym grafikę z gry wideo z dwoma postaciami i palmami na zachodzie słońca. Pracuje nad GTA VI na PS5
HaiLin Si rzeczywiście istnieje, mieszka w Szkocji i pracuje dla Rockstar Games nad GTA VI. Fot. LinkedIn / własny zrzut ekranu

Wspomnianej wypowiedzi udzielił na jednym z chińskich forów HaiLin Si, starszy artysta pracujący przy GTA VI. Zapytany o to, czy GTA VI na PS5 będzie działać w 60 FPS, odpowiedział:

Nie wiem, ale jesteśmy bardzo pewni [dop. red. jakości gry].

HaiLin Si, Senior Artist w Rockstar Games

Przyznam szczerze, byłoby to pozytywne zaskoczenie, gdyby GTA VI na PS5 rzeczywiście działało w 60 FPS (pewnie w rozdzielczości 1080p lub niższej), bez konieczności wymiany konsoli na nadchodzące PlayStation 5 Pro. Data premiery sprzętu nie jest jeszcze oficjalna, ale wszystkie źródła wskazują na końcówkę 2024 r., tak żeby zdążyć właśnie na premierę GTA VI.

Czas na optymalizację GTA VI jest. Ale czy są chęci?

Lucia główna bohaterka GTA 6 PS5 w białym bikini opiera się o barierkę na rooftopie z basenem, w tle widoczne miasto i ludzie odpoczywający przy basenie.
Fot. Rockstar Games / materiały prasowe

Ostatnio jeden z użytkowników X (dawnego Twittera) zwrócił uwagę, że z 3140 wydanych gier na PlayStation 5 (dane na 18 marca 2024 r.), tylko 4 działają w 30 FPS. Są to Gotham Knights, Dragon’s Dogma II, polskie The Medium oraz The Quarry. Duże wydawnictwa, ale nic przełomowego. Niektóre, m.in. najlepsze darmowe gry w stylu Fortnite działają nawet w 120 FPS na podstawowym modelu PS5, o ile mamy kompatybilny telewizor.

Rockstar Games z pewnością ma czas na optymalizację gry pod działanie na PS5 oraz Xbox Series X|S. Czy studio będzie mieć jednak chęć, aby dowieźć solidne doświadczenie dla wszystkich? Z drugiej strony, dlaczego firma miałaby pomagać Sony w sprzedaniu większej liczby egzemplarzy PS5 Pro, skoro tytuł i tak wychodzi także na konsole Xbox? W końcu najwięcej graczy będzie na podstawowych platformach, więc to tam GTA VI powinno działać najlepiej.

Zdjęcie otwierające: Sony / Rockstar Games / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw