Robert Lewandowski koszulka FC Barcelona fot FC Barcelona materiały prasowe
LINKI AFILIACYJNE

La Liga walczy z pirackimi streamami. Ale istnieje legalny sposób na oglądanie meczów

3 minuty czytania
Komentarze

Nielegalne transmisje wydarzeń sportowych to plaga XXI wieku, z którą walczą organizatorzy wszystkich większych rozgrywek. Do tego grona zaliczamy także La Liga, czyli najwyższą piłkarską klasę rozgrywkową w Hiszpanii. Okazuje się, że w przypadku przedstawicieli z Półwyspu Iberyjskiego pirackie streamy wkrótce mogą stać się reliktem przeszłości.

Sukces La Liga? Hiszpanie mogą całkowicie wyeliminować pirackie transmisje meczów

La Liga. Zrzut ekranu z meczu piłki nożnej pomiędzy FC Barcelona a Real Madryt, z wynikiem 0-0 w piątej minucie gry, z widocznymi reklamami "FOOTBALL 2024" i logo EA Sports.
Fot. LALIGA EA SPORTS / YouTube, zrzut ekranu

Popularny hiszpański dziennik Marca (cytowany przez Get Spanish Football News) potwierdził, że władze La Liga poczyniły kolejne ważne kroki w kierunku zwalczenia nielegalnych transmisji meczów piłkarskich w internecie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przypadku globalnych marek pokroju FC Barcelony, Realu Madryt czy Atletico Madryt praktycznie każdemu spotkaniu towarzyszą dziesiątki pirackich streamów dostępnych w podejrzanych serwisach.

Naturalnie skala całego procederu jest tak ogromna, że ciężko zwalczyć go w ciągu kilku miesięcy czy nawet lat, jednak Hiszpanie nie składają broni. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Handlowego nr 8 w Barcelonie – przedstawiciele La Liga otrzymali zielone światło do podejmowania kroków prawnych względem odbiorców nielegalnych transmisji w internecie.

Najwięksi operatorzy telekomunikacyjni na hiszpańskim rynku (m.in. Vodafone, MásMovil, Telefónica czy Digi) zostaną zobligowani do udostępniania najważniejszych informacji dotyczących osób, które połączyły się z nielegalną transmisją meczu hiszpańskiej La Liga. Oznacza to, że dział prawny rozgrywek otrzyma imię i nazwisko, adres IP oraz rodzaj urządzenia, z którego korzysta osoba śledząca pirackie streamy spotkań Realu Madryt, FC Barcelony czy innych zespołów hiszpańskiej ligi.

Gdzie oglądać La Liga?

Logo La Liga z napisem "LALIGA" w białych literach na czerwonym tle po lewej stronie i logo EA Sports po prawej stronie.
Fot. LALIGA EA SPORTS / materiały prasowe

Naturalnie konsekwencje oglądania nielegalnych transmisji meczów mogą być bardzo dotkliwe. Pomimo tego, że powyższe aktualizacje dotyczą tylko i wyłącznie Hiszpanii – nawet w Polsce warto śledzić rozgrywki (między innymi) La Liga w legalnych źródłach. Tym bardziej że na naszym rynku mecze ligi hiszpańskiej obejrzycie w dwóch dużych stacjach telewizyjnych.

Aktualnie prawa do transmisji tych spotkań posiada Canal+ oraz Eleven Sports. Obie stacje korzystają z sublicencji do końca sezonu 2025/26, więc co kolejkę obejrzymy w nich po pięć spotkań wszystkich drużyn. Fani sportu mają więc trochę łatwiej w Polsce, ale z innymi dyscyplinami bywa różnie. Zawsze jednak można skorzystać z VPN-a i oglądać np. wyścigi F1 z dowolnego miejsca na świecie. I dalej będzie to legalne.

Źródło: Get Spanish Football News. Zdjęcie otwierające: FC Barcelona / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw