LINKI AFILIACYJNE

Netflix – jak zrobić kalibrację ekranu? Popraw jakość oglądania filmów i seriali

3 minuty czytania
Komentarze

Skalibrowany obraz jest gwarancją najlepszego doświadczenia oglądania filmów. Nie musisz mieć jednak profesjonalnych narzędzi, Netflix udostępnia wzorce testowe, za pomocą których poprawisz jakość obrazu na swoim ekranie.

Netflix oferuje ekrany testowe. Jak z nich skorzystać?

Fot. Materiały prasowe Spyderx

Informowaliśmy już jak oglądać Netflix za darmo, wyjaśnialiśmy ukryte kody Netflix i sprawdzaliśmy ile kosztuje usługa oraz współdzielenie konta. Mało kto jednak wie, że platforma oferuje wzorce testowe do kalibracji ekranów. Zacznijmy od tego, że praktycznie każdy wyświetlacz oferuje ustawienia jasności czy profilu kolorów. Na smartfonach ustawienia zwykle nie pozwalają na precyzyjną kontrolę kontrastem czy kolorami, natomiast na telewizorach i monitorach jak najbardziej można to zrobić. Głównie dla użytkowników większych ekranów platforma stworzyła specjalne wzorce testowe, które włączyć można na każdym urządzeniu z dostępem do Netflixa.

Fot. Netflix

Ekran testowy na platformie wygląda jak alternatywny serial, ale po otwarciu pierwszego sezonu zobaczyć można test w różnych ustawieniach rozdzielczości i klatek na sekundę. W celu włączenia optymalnego testu należy się dowiedzieć jakimi parametrami dysponuje nasz telewizor. Po włączeniu idealnego „odcinka” można przejść do kalibracji. Na ekranie dzieje się sporo, dlatego korzystać możesz z poniższej listy działań.

  • Każdy ekran testowy trwa 120 minut, więc nie musisz się spieszyć, ale urządzenia audio warto wyciszyć, bo warstwa dźwiękowa może wyprowadzić z równowagi.
  • Najpierw wejdź w ustawienia jasności lub balansu czerni. W tym celu spójrz na cztery czarne „klocki” po lewej stronie kadru. Regulując podanymi parametrami, powinieneś móc odróżnić kolor ciemny i szary, w tym paski. Ten element nie powinien się zlewać.
  • Z kolei ustawiając balans bieli i kontrast można wpływać na analogiczny biały element po prawej stronie. Idealne ustawienia powinny umożliwić zobaczenie jaśniejszych i ciemniejszych elementów. Należy uniknąć zlewania się bieli.
  • Trzy pozostałe elementy w prawej części umożliwiają dostosowanie kolorów. Jeśli twój wyświetlacz pozwala na regulację tych parametrów, ponownie należy unikać jednolitych kolorów.
  • Osi z numeracją mogą posłużyć do regulacji ostrości. Ten element powinien być wyraźny, dlatego warto podejść do ekranu. Do weryfikacji tego elementu posłużyć mogą też okręgi na rogach ekranu.
  • Ustawienia powinny się zapisać, ale jeśli masz taką możliwość, zapisz ustawiony profil kolorów. W ten sposób w szybki sposób będzie można odtworzyć optymalne ustawienie.
  • Ruchome elementy służą do sprawdzenia synchronizacji audio z wideo. W ten sposób skorygować można ewentualne opóźnienia.

Ekrany testowe — dobra, ale nie idealna metoda

Oczywiście najlepszym sposobem na naturalne kolory jest profesjonalna kalibracja, ale wymaga ona drogich sprzętów. Dostosowanie telewizorów do ekranów testowych poprawi doświadczenie oglądania Netflixa, ale też innych źródeł. W ten sposób przy optymalnych ustawieniach obejrzymy najciekawsze seriale i najlepsze filmy. Jeśli twój telewizor nie spełnia wymagań, koniecznie sprawdź najnowsze promocje u naszego partnera.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.