Need for Speed – ranking TOP10 gier z serii. Numer jeden mógł być tylko jeden

9 minut czytania
Komentarze

Need for Speed to bezapelacyjnie seria z wybitną przeszłością oraz ogromną przyszłością. Już za kilka dni będziemy świadkami premiery nowej gry z hitowego cyklu od Electronic Arts, czyli Unbound. W związku z tym, że będzie to już 25. tytuł sygnowany logo NFS warto przyjrzeć się kilku kultowym produkcjom, które już na zawsze przeszły do historii gier wyścigowych.

Need for Speed – legenda gier wyścigowych

Need for Speed – legenda gier wyścigowych

Ogromna rzesza graczy, gdy tylko usłyszy hasło „gra wyścigowa” automatycznie pomyśli o serii Need for Speed. Naturalnie nie ma w tym nic dziwnego, seria od Electronic Arts sięga roku 1994. Cóż, 28 lat tradycji robi swoje, więc pomimo kilku zakrętów na drodze cyklu, legenda, którą obrosły trzy litery w postaci „NFS” sprawiają, że na premierę Unbound czekają setki tysięcy graczy na całym świecie.

Zobacz też: Co oglądać na Netflix, czyli zestawienie nowości, które warto obejrzeć

W związku z tym, że najnowsza odsłona serii zadebiutuje już 2 grudnia, dziś przyjrzymy się dziesięciu najlepszy grom z cyklu Need for Speed. Zanim jednak przejdziemy do samego zestawienia, nakreślę, że miejsca w rankingu są ułożone na podstawie ocen graczy z serwisu metacritic (powyżej stu głosów i wersje PC-towe).

10. Shift [5,9/10]

Zestawienie dziesięciu najlepszych gier z serii Need for Speed rozpoczyna Shift z 2009 roku. Pomimo tego, że 13-letni tytuł raczej nie przeszedł do historii, śmiało możemy uznać go za prekursora kilku ważnych elementów cyklu. Mowa tu przede wszystkim o realistycznym odwzorowaniu wnętrz poszczególnych samochodów oraz skupieniu się na dodatkowych składnikach jazdy. W Shift należy wyróżnić właśnie możliwość wpływania na takie opcje jak ABS czy kontrola trakcji. Dodatkowo jak na rok 2009 gra oferowała spory arsenał pojazdów, a na okładce produkcji znalazło się BMW M3 E92 GT2.

9. Shift 2: Unleashed [6,1/10]

Tuż pod Shiftem z 2009 roku znajduje się jego bezpośredni sequel, który jest o dwa lata starzy i najprawdopodobniej kilka razy ciekawszy. Głównym atutem tej podserii Need for Speed jest stawianie na realistyczność wyścigów oraz zręcznościowe podejście do modelu jazdy. W związku z tym Shift 2 bierze to, co najlepsze z „jedynki” i łączy to z nieco nowszą oprawą audiowizualną. Całość wieńczy wprowadzenie kilku nowych trybów zabawy w multiplayerze. Na okładce tytułu z 2011 roku znajduje się natomiast Nissan GT-R GT1, który karoseria w karoserię rywalizuje z Maserati GranTurismo S.

8. ProStreet [6,7/10]

Na naszej osi czasu tym razem cofamy się o kilka lat, gdzie czeka na nas ProStreet. Jak sama nazwa wskazuje, ta odsłona Need for Speed profesjonalizuje wyścigi uliczne. W związku z tym gra przenosi nas wprost na oficjalne i legalne tory, na których możemy rywalizować ze sztuczną inteligencją, która pomimo dosyć archaicznych warunków, sprawuje się całkiem dobrze. Nie da się ukryć, że opuszczenie ulic wielkich miast na rzecz całkowicie legalnych torów wywołało niemałe kontrowersje wśród graczy. W końcu lwia część z nich serię NFS utożsamiało właśnie z dreszczykiem emocji, związanym z łamaniem prawa. Tymczasem okładkę ProStreet zdobi Nissan GT-R.

7. Hot Pursuit [6,9/10]

W 2010 roku światło dzienne ujrzała odświeżona wersja podserii Hot Pursuit, która oryginalnie debiutowała dwanaście lat wcześniej. Tym razem twórcy zdecydowali się na zabieg połączenia świata nielegalnych wyścigów ze światem policjantów, którzy uganiają się za niesfornymi kierowcami. W kampanii fabularnej wcielamy się więc zarówno w jedną, jak i drugą stronę barykady. Aby nie było nudno, Electronic Arts zadbało o to, żeby mundurowi dysponowali równie potężnymi pojazdami, co uliczni „driverzy”. Taki zabieg sprawia, że zabawa w Hot Pursuit jest niezwykle wciągająca oraz bardzo skrajna! Okładkę gry zdobi radiowóz w postaci Lamborghini Reventón oraz wyścigowy Pagani Zonda Cinque.

6. Carbon [7,4/10]

Pierwszą grą ocenioną powyżej noty 7/10 jest Carbon z 2006 roku. Cóż, osobiście wiążę z tym tytułem niesłychanie ciepłe wspomnienia, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie ten Need for Speed był pierwszym, w którego przyszło mi zagrać. W trakcie niezwykle zawrotnej zabawy musimy rywalizować z gangami samochodowymi o wpływy w fikcyjnym mieście Palmont City. W związku z tym rozgrywka przypomina wyścigową odsłonę Grand Theft Auto: San Andreas, gdzie również walczymy o przejęcie kolejnych dzielnic wielkiej metropolii. Na okładce Carbon możemy zobaczyć driftujące Mitsubishi Lancer Evolution IX oraz Dodge’a Challengera.

5. Hot Pursuit 2 [7,6/10]

Czas na bardzo odległą podróż, ponieważ cofamy się aż do roku 2002. Hot Pursuit 2 to druga część „oryginalnej” podserii, która kilkanaście lat później otrzyma swoje nowe wcielenie. Podobnie jak w pierwowzorze zabawa będzie opierać się na pościgach zarówno w roli uczestnika nielegalnych wyścigów, jak i policjanta. Jak na dwudziestoletni tytuł Hot Pursuit 2 oferuje całkiem przyzwoitą grafikę, która w tamtym czasie potrafiła przyprawić o zawrót głowy. Dodatkowo omawiana właśnie produkcja dawała dostęp do szerokiego arsenału pojazdów, a najważniejszym z nich było Lamborghini Murciélago, które znalazło się na okładce.

4. Underground [8,4/10]

Czas na wielką czwórkę, w której znajdziemy same produkcje ocenione powyżej noty 8/10. Pierwszą z nich jest legendarny już Underground. Produkcja z 2003 roku garściami czerpała z filmowej serii Szybcy i wściekli, jednak nie ma czemu się dziwić – na początku XXI wieku tematyka nielegalnych wyścigów aż wylewała się z ekranów. Underground do historii przeszło głównie ze względu na swoje szerokie możliwości tuningowania samochodów. Gracze mogli wpływać na takie elementy swoich pojazdów jak spoilery, zderzaki, felgi czy lakier. Do tego wszystkiego dorzućmy nocne wyścigi, które charakteryzowały się światłami neonów, a w rezultacie otrzymamy jedną z najlepszych gier wyścigowych wszech czasów. Okładkę Underground zdobi legendarny Nissan Skyline GT-R.

3. Porsche Unleashed [8,6/10]

Nieoczekiwanie na podium wdarł się tytuł, który sporej rzeszy sympatyków Need for Speed zdołał umknąć. Mowa tu o Porsche Unleashed, czyli najstarszej grze z dzisiejszego zestawienia. Tytuł stworzony przez Electronic Arts światło dzienne ujrzał w roku 2000! Jak sama nazwa wskazuje, produkcja skupia się tylko i wyłącznie na jednej marce samochodów, jaką jest Porsche. Wcielając się w wirtualnego kierowcę, otrzymujemy dostęp do 86 pojazdów niemieckiej marki. Co ciekawe nie są to tylko nowe modele, ale również te z lat 50. XX wieku. Oczywiście Porsche samo w sobie potrafi przyciągnąć fanów motoryzacji, jednak, aby szczęścia nie było za mało, tytuł obfitował również w śliczne mapy, które zabierały graczy na Korsykę, Lazurowe Wybrzeże czy Pireneje. Na okładce gry znajduje się oczywiście Porsche 911 Turbo.

2. Underground 2 [8,6/10]

Na fali popularności pierwszego Underground, Electronic Arts zdecydowało się błyskawicznie stworzyć sequel. Cóż, gdy coś okazuje się hitem, a twórcy niezwłocznie zabierają się za kontynuację, najczęściej spotykamy się ogromną klapą. Tymczasem seria Need for Speed udowadnia nam, że taki scenariusz nie zawsze musi okazać się prawdziwy. Underground 2 zrobił bowiem jeszcze większą furorę niż oryginał. Electronic Arts tworząc sequel, wzięło to, co najlepsze z „jedynki” oraz wpakowało w niego mnóstwo usprawnień, nowości oraz odświeżonych mechanik. Dodatkowo sama kampania fabularna mocno nawiązuje do cyklu Szybcy i wściekli, który konsekwentnie podbijał rynek. Na okładce Underground 2 znajdziemy natomiast Nissana 350Z.

1. Most Wanted [8,7/10]

https://www.youtube.com/watch?v=1JR1vOv3n-M

Czas na crème de la crème dzisiejszego rankingu, czyli grę, którą oceniło aż 1180 użytkowników serwisu metacritic. Średnia nota 8,7/10 nie wzięła się z niczego – Most Wanted to najprawomocniej największa legenda serii Need for Speed. Produkcja z 2005 roku nieco wykorzystała renomę podcyklu Underground, jednak bez dwóch zdań jest to gra, która nawet bez specjalnych „wspomagaczy” podbiłaby rynek. Spowolnienie czasu, wciągająca fabuła, ucieczki przed policją, tuningowanie samochodów, kilka trybów gry, legendarna ścieżka dźwiękowa – zalety Most Wanted możemy wymieniać w nieskończoność. Dodatkowo jak na rok 2005 omawiana właśnie produkcja oferowała najnowsze zdobycze technologiczne, które sprowadzały się między innymi do realistycznych modeli trójwymiarowych wszystkich dostępnych w grze pojazdów. Samochód na okładce? Tym razem było to BMW M3 GTR (E46).

Czy Unbound zamiesza w stawce?

Czy Unbound zamiesza w stawce?

Cóż, powyższy ranking obfituje w legendarne tytuły, które na pewno wywołały uśmiech u niejednego gracza, który spędził dziesiątki, a może nawet i setki godzin przy serii Need for Speed. Tymczasem warto zastanowić się, czy Unbound w jakikolwiek sposób namiesza w powyższym zestawieniu. Przypomnijmy, że nowa gra z cyklu zadebiutuje już 2 grudnia, a w dniu premiery będzie dostępna w wersji na komputery osobiste oraz konsole nowej generacji (PlayStation 5 i Xbox Series X|S).

Ścigaj się z czasem, uciekaj glinom i bierz udział w cotygodniowych kwalifikacjach, by wywalczyć miejsce w Grandzie, najważniejszych wyścigach ulicznych w Lakeshore. Wypełnij swój garaż niepowtarzalnymi, stuningowanymi furami i daj się poznać na ulicach, prezentując własny styl i wyjątkowe ciuchy przy dźwiękach energicznej muzyki dobiegającej z każdego zakątka świata.

Opis gry

Tymczasem osoby, które zakupią tytuł w edycji przedpremierowej, dostęp do rozgrywki dostaną już 29 listopada. Zestawienie cen poszczególnych wersji Need for Speed: Unbound oraz linki do sklepów znajdziecie poniżej.

Motyw