Loot boxy grzechem gier wideo — holenderscy politycy chcą ich zakazania

2 minuty czytania
Komentarze

Sposób działania loot boxów w grach wideo to temat na bardzo, ale to bardzo obszerną pracę naukową. Nad tym elementem rozgrywki debatuje się w wielu krajach świata. Jak się okazuje, ma to miejsce nawet na scenie politycznej. Najnowszym tego przykładem jest Holandia.

Losowość, hazard i pokusa — loot boxy w skrócie

Losowość, hazard i pokusa — loot boxy w skrócie

W kilku europejskich państwach byliśmy świadkami ograniczenia działalności loot boxów w grach wideo. Tego typu zabiegi popierali swego czasu politycy z Belgii, którzy ostatecznie dopięli swego. Ponadto podobne treści manifestowali rodzice ze Stanów Zjednoczonych, którzy napisali list otwarty do EA Sports (kwestia gry FIFA 22) oraz Federalnej Komisji Handlu.

Do grona państw, w których loot boxy są bardzo mocno ograniczone lub nawet zakazane wkrótce może dołączyć także Holandia. Tamtejsi politycy przygotowali już specjalny projekt, który po wejściu w życie mógłby skutecznie zawalczyć z twórcami gier wideo i ich ulubionymi sposobami na wyciągnięcie od graczy dodatkowych pieniędzy. Zgodnie z najnowszymi raportami z holenderskiej sceny politycznej wszystko wskazuje na to, że ustawa zostanie przyjęta.

Na łamach oficjalnego wniosku możemy przeczytać o tym, że loot boxy w grach wideo manipulują dziećmi oraz młodzieżą w taki sposób, aby dokonywały one dużej liczby mikropłatności. Dodatkowo jest to forma hazardu, który jak doskonale wiemy, bywa bardzo niebezpieczny. Wśród tytułów, które są wymieniane najczęściej w kontekście szkodliwych loot boxów znajdziemy serie takie jak FIFA czy NBA 2K.

Poza Holendrami i Belgami z mikropłatnościami o charakterze hazardowym walczą Hiszpanie oraz Brytyjczycy. Patrząc przez pryzmat całej Europy w zeszłym miesiącu aż 20 grup konsumenckich z 18 różnych państw zgłosiło się do unijnych organów o wydanie jasnych przepisów dotyczących loot boxów. Jeśli zorganizowane akcje polityków, ugrupowań oraz całych społeczności przyniosą skutek, już wkrótce możemy spotkać się z sytuacjami, gdzie loot boxy będą całkowicie zakazane lub dostępne tylko i wyłącznie dla graczy, którzy ukończyli 18. rok życia.

Źródło: Video Games Chronicle

Motyw