Nowe zasady dla filmów walczących o Oscary. Będzie większa dbałość o mniejszości

3 minuty czytania
Komentarze

Przyznająca Oscary Akademia Filmowa ogłosiła nowe zasady dotyczące kwalifikacji tytułu w kategorii najlepszy film. Od 2024 roku produkcja ubiegająca się o Oscara w najważniejszej kategorii musi spełniać co najmniej dwa z czterech standardów dotyczących m.in. reprezentacji na ekranie, w obsadzie i wśród ekipy mniejszości rasowych, kobiet, osób LGBTQ+, czy niepełnosprawnych. 

Nowe zasady w walce o Oscary. Skąd taki pomysł?

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej od lat walczy o nominowanie filmów ze zróżnicowaną obsadą, twórcami i ekipą techniczną. Stąd pojawienie się m.in. inicjatywy #OscarsSoWhite po tym, jak w 2016 roku żadnej z 20 możliwych nominacji nie dostał żaden czarnoskóry aktor. Ówczesna przewodnicząca Akademii Cheryl Boone Isaacs zobowiązała się do zwiększenia liczby kobiet i różnorodności członków grona przyznającego Oscary. 

Standardy w najważniejszej kategorii

 

Od przypadającej na 2024 rok 96. ceremonii rozdania Oscarów tytuł zgłaszany do kategorii najlepszy film roku będzie musiał spełnić dwa z czterech standardów:

1. Reprezentacja na ekranie, tematy i narracje

Film musi spełnić przynajmniej jedno z poniższych kryteriów: 

– co najmniej jeden z odtwórców głównych lub drugoplanowych ról reprezentuje grupę rasową inną niż biała.

– co najmniej 30 proc. wszystkich aktorów w rolach drugoplanowych i epizodycznych pochodzi z co najmniej dwóch niedostatecznie reprezentowanych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+ lub niepełnosprawni. 

– Główny wątek filmu koncentruje się na jednej lub więcej z niedostatecznie reprezentowanych grup. 

2. Twórcy i ekipy techniczne

Film musi spełnić przynajmniej jedno z poniższych kryteriów: 

– co najmniej dwa kreatywne działy (zdjęcia, kostiumy, scenografia itp.) powinny być kierowane przez osoby z niedostatecznie reprezentowanych grup. 

– minimum jeden z nich powinien być kierowany przez osobę reprezentującą mniejszość etniczną lub rasową. 

– co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinno reprezentować mniejszość rasową lub etniczną.

– minimum 30 proc. całej ekipy powinny stanowić osoby z niedostatecznie reprezentowanych grup. 

3. Standardy branżowe

Wytwórnie i studia filmowe muszą spełniać kryteria dotyczące staży i szkoleń dla osób niedostatecznie reprezentowanych grup oraz mniejszości etnicznych lub rasowych.

4. Komunikacja z widzami

Wytwórnie i studia filmowe muszą zatrudniać w działach i zespołach zajmujących się marketingiem i wizerunkiem co najmniej kilka osób z niedostatecznie reprezentowanych grup oraz mniejszości etnicznych lub rasowych. 

Czytaj też: Wzrost pobrań apki Disney+ po premierze „Mulan”, ale film nie okazał się hitem

Powyższe standardy dotyczą tylko kategorii dla najlepszego filmu. Najbliższa ceremonia Oscarów, jeszcze ze starymi zasadami, odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku.

Źródło: Deadline