[Recenzja] Xiaomi Mijia Car DVR – kolejna świetna kamera do samochodu

mm Łukasz Pająk Akcesoria 2017-05-07

Plusy

 • Bogaty zestaw
 • Jakość nagrań
 • Prostota obsługi

Minusy

 • Menu tylko w języku chińskim
 • Ograniczona dostępność
 • Problemy z komunikacją poprzez WiFi

Niedawno przedstawiłem Wam recenzję Xiaomi Roidmi 2S, czyli teoretycznie prostego transmitera FM z wbudowanym modułem Bluetooth i dwoma gniazdami USB. Produkt ten do dzisiaj spisuje się świetnie, ale razem z nim zamówiłem kamerę samochodową tego samego producenta. Jest to Mijia Car DVR, który ma swoje wady, ale w stosunku do innych -równie tanich propozycji – może pochwalić się stosunkowo dobrą optyką, która jest bardzo istotna w tego typu urządzeniach. Mam świadomość, że mogłem wybrać coś sprawdzonego i być może lepszego w postaci Xiaoyi Yi Dash Camera, które recenzowałem blisko rok temu. Jednak ostatecznie wybór padł na Mijia i tym sposobem zapraszam Was do krótkiego testu tego akcesorium.

 

Zestaw

Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie wszelkie dodatki dostarczone razem z zamówioną kamerą. Spodziewałem się uchwytu do szyby, długiego kabla USB oraz ewentualnie wtyczki do zapalniczki. Wszystkie te elementy znalazłem w stosunkowo małym opakowaniu, ale dodatkowo wyjąłem mały „łom” do łatwiejszego odczepiania urządzenia od szyby, dwie folie do naklejenia na szybę w celu zniwelowania pola elektrostatycznego oraz dodatkową dwustronną naklejkę pozwalającą wymienić tą z uchwytu w razie potrzeby.

Nie mogło zabraknąć instrukcji, która jest napisana w języku chińskim. Jednak wróćmy do chociażby kabla USB, który ma około 10 metrów długości, a końcówka Micro USB jest zbudowana na kształt litery  „L”. Z kolei wtyczka do gniazda zapalniczki generuje prąd o napięciu 5 V i natężeniu 2,4 A, co jest dobrym wynikiem, aczkolwiek ja korzystałem ze wspomnianego wcześniej Roidmi 2S. Sam uchwyt jest bardzo prosty i umożliwia regulację w jednym miejscu, ale nie uważam, że jest to za mało – nie miałem problemu z poprawnym umieszczeniem kamery w samochodzie.

 

Budowa

Kamera jaka jest każdy widzi, tu nie liczy się wykonanie premium i zaokrąglenia ułatwiające chwyt. W tym wypadku liczy się przede wszystkim prostota użytkowania. Mimo wszystko testowane akcesorium jest bardzo dobrze spasowane i ewidentnie może się podobać. Nie rzuca się w oczy, ale delikatne wstawki dodają elegancji. Niestety, ale w porównaniu do chociażby wspomnianej na początku kamery od Xaioyi na niekorzyść wpływają dotykowe klawisze. W samochodzie zawsze lepiej czuć pod palcem, co dokładnie przyciskamy. Jedyny fizyczny przycisk to ten na górze, który odpowiedzialny jest za włączanie/wyłączanie urządzenia jak i samego wyświetlacza zależnie od tego, czy go przytrzymamy czy też krótko wciśniemy.

Z przodu, obok wielkiego oka aparatu, znajdziemy głośnik i logo urządzenia. Wspomniany przetwornik jest wystarczająco dobry. Jednak wystający element, a raczej jego kadłub został wykonany z „kropkowanego” metalu, co pozytywnie wpływa na regulację temperatury. W słoneczny dzień ten element wyraźnie mniej parzył palce w porównaniu do tworzywa sztucznego, z którego zbudowane jest niemalże całe urządzenie. Na szczęście nie wpływało to na pracę kamery tak jak miało to miejsce podczas testów Xiaoyi Yi Dash Camera.

Po drugiej stronie znajdziemy stosunkowo duży wyświetlacz i wspomniane wcześniej klawisze. Sam ekran ma fatalne kąty widzenia i jego jakość jest marna, ale do szybkiego podglądu jak najbardziej wystarcza.

Na poszczególnych krawędziach znajdziemy najważniejsze elementy. Na górze mocowanie uchwytu, jedyny fizyczny przycisk oraz gniazdo Micro USB. Na dole pojawiły się wszelkie oznaczenia, mikrofon i przycisk reset, z którego raz musiałem skorzystać. Należy uważać na to, w którą dziurkę wetkniemy igłę sprawdzając oznaczenia. Ostatnia i chyba najważniejsza strona zawiera diodę informującą o stanie urządzenia (biały – nagrywa, czerwone – słaby akumulator, błąd) oraz gniazdo na kartę MicroSD pod zaślepką.

 

Specyfikacja techniczna

Dane na papierze być może nie są najważniejsze, ale jednak to właśnie one zachęciły mnie do zakupu Xiaomi Mijia Car DVR:

 • 3-calowy wyświetlacz;
 • moduł Sony IMX323
  • apertura: F/1.8;
  • rozdzielczość FullHD;
  • kąt widzenia: 160 stopni;
 • czytnik na karty pamięci MicroSD do 64 GB;
 • czujnik uderzenia, mikrofon, moduł WiFi;
 • kompatybilność z iOS i Androidem;
 • wymiary: 8,80 x 5,30 x 2,80 cm;
 • waga: 86 g.

Naprawdę ciężko cokolwiek znaleźć na temat tej kamery w języku innym niż chińskim. Tym sposobem nie poznałem chociażby pojemności akumulatora, a ta mnie bardzo zastanawia, gdyż nieważne ile urządzenie jest podłączone do ładowania to po jego odłączeniu od razu otrzymujemy komunikat o braku energii i po kilkunastu sekundach akcesorium jest wyłączane.

Obsługa

Testowana kamera, a raczej jej interfejs opiera się na języku chińskim. Nie znalazłem żadnej możliwości zmiany chociażby na język angielski, ale szybko poradziłem sobie z tym za sprawą tłumacza Google i aparatem smartfonu. Później znalazłem poniższe tłumaczenia, które ewidentnie przydadzą się przyszłym użytkownikom:

Mimo wszystko interfejs jest bardzo prosty. Możemy sprawdzić hasło do WiFi i ewentualnie wyłączyć ten moduł, ustawić czas włączonego ekranu, datę, czułość „kolizji” (jak szybko zbliżamy się do poprzedzającego pojazdu) i wiele, wiele więcej. Wspomniany moduł łączności służyć ma do komunikacji z urządzeniami w celu szybkiego przesyłania poszczególnych plików, ale niestety ani razu nie udało mi się poprawnie sparować akcesorium z żadnym smartfonem – czy to na iOS, czy to na Androidzie. Z siecią możemy się bez problemu połączyć, ale aplikacja Mi Home mimo poprawnego wykrywania kamery nie chce pozwolić nam na dostęp do pamięci. Podobnie wygląda sytuacja z funkcją wykrywania szybkiego zbliżania się do poprzedzającego pojazdu. Nie ważne jaką czułość ustawimy to i tak ani razu nie ujrzałem stosownego komunikatu. W stosunku do Xiaoyi Yi Dash Camera jest kompletna odwrotność mimo że obie kamery ustawiałem identycznie w tym samym samochodzie.

Jednak sama obsługa jest bardzo prosta i nie sprawia żadnych problemów. Jeśli już przyzwyczaimy się do dotykowych klawiszy to wszelkie polecenia możemy wydawać bardzo szybko. Jedną z wyjątkowych funkcji jest możliwość szybkiego nagrywania filmów, które nie zostaną nadpisane w przypadku braku pamięci – wtedy najstarsze nagrania zostają nadpisywane. Oczywiście automatycznie takie wideo jest tworzone w momencie wykrycia uderzenia i to działa prawidłowo, ale w warunkach symulacyjnych. W rzeczywistości – na szczęście – nie miałem możliwości sprawdzenia tej funkcji.

 

Nagrania

Najważniejsza kategoria, więc tym razem nie będę się ograniczał z filmikami, chociaż niestety większość kamera mi nadpisała. Wykorzystałem kartę o pojemności 16 GB klasy 10 i już po przekroczeniu 10 GB zapełnienia najstarsze nagrania są usuwane. W moim przypadku oznacza to tyle, że nie sprawdzę, jak jechałem trzy dni temu. Nagrywane filmy są dzielone po 2 minutach (~240 MB), a jakość? Zważywszy na to, że trzeba brać poprawkę na szeroki kąt kamery i mylny odczyt odległości czy też prędkości to sam obraz mogę ocenić pozytywnie. Oczywiście nie jest to kamera, której zadaniem jest oddanie jak najlepiej barw, więc tę kwestię pomijam, aczkolwiek obraz ewidentnie jest pokryty szarym filtrem. Najważniejsze dla mnie aspekty to ostrość i możliwość odczytania tablic rejestracyjnych. Pierwszy z nich stoi na wysokim poziomie, podobnie jak drugi, aczkolwiek w nocy zdecydowanie ciężej cokolwiek przeczytać. Przed odtworzeniem następujących nagrań warto ściszyć głośniki:

Podsumowanie

Xiaomi Mijia Car DVR jest bardzo dobrą kamerą do samochodu, aczkolwiek dostępność, menu w języku chińskim czy też problemy z WiFi mogą odstraszyć. Jednak pamiętajmy, że to akcesorium kosztuje około 250 złotych, więc w tej cenie można wiele rzeczy wybaczyć. Mimo wszystko liczy się głównie jakość obrazu, a ta jest zaskakująco dobra. Oczywiście znajdziemy lepsze propozycje, które pozwolą nam z większą łatwością odczytać tablice rejestracyjne, ale wtedy należy zainwestować zdecydowanie więcej.

Oceniamy poszczególne elementy:

 • Zestaw 9
 • Budowa 9
 • Jakość filmów 8
 • Obsługa 6

Ocena Android.com.plOgólna ocena Android.com.pl: 8
 • Jep Jepan

  Moje przetłumaczenie menu:
  Xiaomi Mijia DVR wideorejestrator samochodowy MJXCJLY01BY

  Menu:
  1.Wifi hot spot
  on/off
  2.Wygasić ekran po
  30 sekund
  1minuta 30 sekund
  Stały
  3.Czułość kolizji
  Daleko
  Srednio
  Blisko
  4.Karta pamieci
  Awaryjne nagrania (ilość wykorzystanej pamięci)
  Nagrania w pętli (ilość wykorzystanej pamięci)
  <-Powrót FORMAT!!!
  5.Ustawienia Daty i godziny
  6.Upgrade system
  Zgraj odpowiednie pliki z aktualizają do katalogu głównego na karcie pamięci, nastepnie uruchom urządzenia przyciskiem Power i nastąpi automatyczna aktualizacja
  7.Przywróć do ustawien fabrycznych
  Prywrócic ustawienia fabryczne
  <-powrót Kontynuuj
  8.Wersja Oprogramowania

 • stiamvlog

  Cena zaporowa, jak na to że kamera nawet nie ma menu w EN. Nie mówiąc o innych problemach. W nocy kamerka też nie działa cudownie. Jest dużo lepszych kamer za połowę ceny.

 • Vatrax

  Jak ten produkt ma się do Xiaomi dash cam? Chyba nie jest następcą bo jest tańszy. Jak wypada porównanie tych kamerek? 🙂

  • Łukasz Pająk

   Na pewno nie jest następcą. Testowana mijia to model tylko na rynek chiński. Według mnie jest ciut gorszy od Xiaoyi.

   • Rafał Czekaj

    No to obejrzyj jeszcze raz porównania bo albo jesteś ślepy i nie powinieneś testować kamer albo coś pominąłes

    • Łukasz Pająk

     No pewnie, bo mam inny zdanie niż Ty, prawda?

     PS. Czy Ty masz Dash Cam? 🙂

     • Rafał Czekaj

      Mam obie, widziałeś porównanie na yt? 1:1?

 • GLOCK

  „kolejna swietna kamera” i na start:
  -menu tylko jezyku chinskim
  -slaba dostepnosc
  -proboem z komunikacja przez wifi
  jak dla mnie to zaprzeczenie „swietnosci”!

  • stark2991

   Najważniejszą cechą videorejestratora jest, uwaga, jakość rejestrowanego materiału 🙂

   • GLOCK

    a najwazniejsza cecha telefonu jest dzwonienie a wssystkich to najmniej obchodzi i skupiaja sie na pobocznych kwestiach.
    nie czepiam sie jakosci video tylko samego tytulu artykulu gdzie na samym poczatku autor wypisujac wady zaprzecza tezie w nim zawartej.dla mnie braki sprzetowe na starcie dyskwalfikuja ja z grona „swietnego” sprzetu,ba ciezko nazwac ja nawet ciekawa alternatywa.

 • Rob Roy

  Nie widzę różnicy w jakości wideo między yi dash cam, a tym wynalazkiem.

 • Ciagle mi sie wydaje że xiaomi xiaoyi dash cam 1 miało lepszą jakośc

 • Filodendron

  apertura: F/1.8;

  Przesłona.

  kąty widzenia: 160 stopni;

  Kąt.

  gdyż nie ważne

  Nieważne.

  Przeraża też liczba powtórzeń słowa „akcesorium”. Naprawdę nie dało się częściej napisać „kamera”, „urządzenie”, „gadżet”, etc.?

  A w temacie… Kamera do d… Skoro nawet w dzień trzeba się zatrzymać na światłach w odległości 2-3 metrów za autem, żeby bez problemu odczytać nr rejestracyjny, to nie ma to nic wspólnego z dobrą kamerą samochodową. Głównie paskudne („grube”) wyostrzanie powoduje ten problem. Możliwość prawidłowego (pewnego w 100%) odczytu w każdej innej sytuacji (chociażby normalna jazda 4-5 metrów za danym autem), jest tak mało prawdopodobna, jak trafienie w zdrapce.
  Coś mi się zdaje, że dopiero kamery 4K z dużą ilością pamięci (dużym bitrate) wespół z 60 FPS, dadzą jakieś sensowne możliwości w kwestii odczytu numerów z tablic.

  • Łukasz Pająk

   Apertura = przysłona z tego, co już kilka razy w komentarzach omawialiśmy. Kolejne dwie uwagi poprawione, dzięki :). Powtórzenia akcesorium? Być może często korzystałem z tego określenia, ale na zmianę właśnie z kamera, urządzenie.

   • Filodendron

    Apertura = przysłona z tego, co już kilka razy w komentarzach omawialiśmy.

    „Od zawsze” w j. polskim jest to przesłona. Nie ma najmniejszego sensu wprowadzanie tej anglo-kalekiej pokraki. To nie określenie, którego polski odpowiednik jeszcze się w języku nie zakorzenił. Istnieje w języku tak długo, jak istnieje sama przesłona.

    • Łukasz Pająk

     Przysłona = przesłona, z tym się zgadzamy? 🙂

 • Yel

  Obecnie tylko DOD nic innego nie ma sensu jako wideorejestrator samochodowy.

  • Łukasz Pająk

   Wszystko zależy od budżetu.

   • Yel

    Kupno innego sprzętu to wyrzucenie pieniędzy do śmietnika, miałem mio nie takie tanie a taki badziew… Czasami nie ma sensu oszczędzać na produkcie, lepiej przyoszczędzić miesiąc czy dwa i kupić dobry produkt… Miałem stłuczkę w nocy i naprawdę dod daje radę, tej nocy dod zwrócił mi się kilkanaście razy bo pijany kierowca uciekł jednak na nieoświetlonej drodze kamerka wyłapała jego rejestrację… Temat wideorejestratorów przerabiałem przez rok na trasach. Rozumiem, że piszecie o xiaomi bo jest to firma bardziej tech, czekam na chociaż język angielski bo jak wiadomo xiaomi nieraz nas zaskoczyło, może okazać się niezłym sprzętem.

    • Łukasz Pająk

     Jasne, jeśli chodzi o oszczędności i samochód to często przepis na śmierć nawet. Jakiś konkretny model kupiłeś?

     • Yel

      Mój model to LS470W ale z tego co widziałem są już lepsze, warto zobaczyć jak to czysto nagrywa w nocy, obecnie za około 700zł chyba nie ma co szukać lepszego sprzętu.

  • lukirg

   ktory model polecasz?

   • Yel

    Ciężko mi teraz powiedzieć, jeżdżę na modelu LS470W kupiłem go w zeszłym roku, spełnia moje oczekiwania, pewnie są już nowsze modele tej firmy warto obejrzeć filmiki na yt jak w nocy nagrywa. Ale przy moim modelu obiektyw sony o przysłonie 1.6 w nocy naprawdę daje radę…

 • marcus1212

  Bez sensu zakup skoro nie ma nawet języka angielskiego, 2 m-ce temu rozważałem zakup tego wideorejestratora ale ten „szczegół” mnie odrzucił( i widzę że dalej się to nie zmieniło). Kupiłem Viofo A119 🙂 i jestem zadowolony.

  • Łukasz Pająk

   Też myślałem, że będzie to bardzo uciążliwe, aczkolwiek bardzo mało korzystam z menu, więc nawet tego nie zauważam.