ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Xiaomi Mi Watch

[Recenzja] Xiaomi Mi Watch — dobry, ale nie dla każdego będzie wystarczający

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Recenzje

Zegarek coraz częściej nie jest już tylko urządzeniem pozwalającym na sprawdzenie godziny. Sklepowe półki są zapełnione smartwatchami, które zmierzą puls, przeanalizują nasz sen, a także będą towarzyszyć nam podczas sportowych aktywności. Przez ostatnie kilkanaście dni miałem okazję korzystać z modelu Mi Watch od Xiaomi. Co dokładnie oferuje to urządzenie i czy jest ono warte swojej ceny? Tego dowiecie się z tej recenzji.

Zalety

 • Bardzo dobry ekran
 • Płynność działania
 • Czas pracy na baterii i szybkość ładowania
 • Trafność prezentowanych wyników (stres, jakość snu)
 • Bardzo duża liczba trybów sportowych

Wady

 • Tryby sportowe nie działają w tle
 • Niektóre z trybów sportowych pokazują niedokładne wyniki
 • Mi Watch dzieli większość funkcji oraz braków z opaskami Mi Band, ale jest od nich zdecydowanie droższy

Recenzja Xiaomi Mi Watch w trzech zdaniach podsumowania

Xiaomi Mi Watch to bez wątpienia dobre urządzenie, które ma kilka mocnych atutów. Brak funkcji takich jak NFC i cena powyżej 500 zł każą się jednak zastanowić, czy bardziej opłacalnym wyborem nie będzie opaska sportowa. Wybór oczywiście należy do was.

Xiaomi Mi Watch
 • Zestaw 6
 • Budowa 7
 • Specyfikacja techniczna 6
 • Wrażenia z użytkowania 7

Ogólna ocena

6.5/10

Xiaomi Mi Watch — zawartość zestawu i budowa urządzenia

Xiaomi Mi Watch

Recenzowany smartwatch został zapakowany w podłużne, kartonowe pudełko. W środku poza samym zegarkiem znajdziemy ładowarkę, instrukcję ładowania oraz kartę gwarancyjną. Zawartość zestawu jest więc całkowicie standardowa, a producent nie dorzuca dodatkowych akcesoriów w postaci np. wymiennych pasków.

Tarcza zegarka jest okrągła, urządzenie ma dwa fizyczne przyciski — oba znajdują się na jego prawej krawędzi. Za pomocą pierwszego z nich otworzymy listę funkcji smartwatcha w formie kafelków lub wrócimy do głównego ekranu. Drugi przycisk służy jedynie do uruchomienia zakładki z trybami sportowymi.

Mi Watch jest wykonany z tworzyw sztucznych, jednak ich jakość nie budzi większych zastrzeżeń. Konstrukcja jest dosyć solidna, uwagi można mieć jedynie do gumowych pasków, które sprawiają wrażenie bardzo tanich, w dodatku łatwo się brudzą i mają tendencję do lekkiego przesuwania się na ręce. Jeśli jednak będzie nam to bardzo przeszkadzało, możemy wymienić paski na inne. Warto wspomnieć, że zegarek jest wodoszczelny. Wielokrotnie pływałem z nim w basenie i nic mu się nie stało.

Specyfikacja techniczna oraz cena

Przejdźmy do specyfikacji technicznej i sprawdźmy, co dokładnie oferuje Mi Watch.

 • Kompatybilność: Android 5.0 lub nowsze / iOS 10 lub nowszy
 • Ekran: 1,39″, 454 × 454 pikseli, dotykowy, AMOLED
 • Nawigacja: GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou
 • Bateria: 420 mAh
 • Regulacja długości opaski: 130 – 220 mm
 • Wymiary: 41 × 35 × 10,9 mm
 • Waga: 32,5 g (bez pasków)
 • Funkcje: 3-osiowy akcelerometr, 3-osiowy żyroskop, Barometr, Czujnik tętna, Funkcja latarki, Monitorowanie snu, Powiadomienia z telefonu, Sterowanie muzyką, Wodoszczelność, Asystent oddechu, Pomiar stresu, Informacje o pogodzie, Wysokościomierz, Badanie tlenu we krwi, Monitorowanie stresu, Nie przeszkadzać
 • Tryby sportowe:
  • Woda: Żeglarstwo, Paddleboarding, Piłka wodna, Narty wodne, Kajaki, Rafting, Wioślarstwo, Motorówka, Pływanie w płetwach, Nurkowanie, Pływanie artystyczne, Snorkeling, Kitesurfing, Inne sporty wodne
  • Świeże powietrze: Wspinaczka skałkowa, Deskorolka, Rolki, Parkour, Quady, Paralotniarstwo,
  • Siłownia: Schodki, Wspinaczka, Stepper, Rdzeń, Elastyczność, Pilates, Gimnastyka, Rozciąganie, Siłowy, Cross, Aerobik, Fizyczny, Wall Ball, Hantle, Sztanga, Ciężary, Martwy ciąg, Burpee, Brzuch, Ogólnorozwojowy, Górne partie, Dolne partie, Brzuch, Plecy,
  • Walka: Boks, Zapasy, Mieszane sztuki walki, Tai chi, Muay thai, Judo, Taekwondo, Karate, Kickboxing, Kendo, Szermierka,
  • Taniec: W cztery pary, Brzucha, Balet, Uliczny, Zumba, Ludowy, Jazz, Latynoskie,
  • Sporty z piłką: Piłka nożna, Koszykówka, Siatkówka, Baseball, Softball, Futbol amerykański, Hokej, Tenis stołowy, Badminton, Tenis, Krykiet, Piłka ręczna, Kręgle, Squash, Bilard, Lotka, Piłka nożna plażowa, Siatkówka plażowa, Sepak takraw,
  • Sporty zimowe: Łyżwiarstwo, Curling, Inne sporty zimowe, Skuter śnieżny, Hokej na lodzie, Bobsleje, Saneczkarstwo,
  • Rekreacja: Łucznictwo, Rzutki, Jazda konna, Przeciąganie liny, Hula-hop, Puszczanie latawców, Wędkarstwo, Frisbee, Inne sporty: Sporty jeździeckie, Lekkoatletyka, Wyścigi samochodowe
 • Pozostałe funkcje: Always On Display, Automatyczne wykrywanie rozpoczęcia treningu, Automatyczne wykrywanie zakończenia treningu, Ocena czasu regeneracji, Ochrona hasłem poza nadgarstkiem, Podnieś nadgarstek aby wybudzić ekran, Śledzenie trasy, Spalone kalorie

Regularna cena Xiaomi Mi Watch na polskim rynku to 549 zł.

Wrażenia z użytkowania smartwatcha

Xiaomi Mi Watch

Użytkowanie recenzowanego zegarka jest proste i bardzo wygodne. W znacznej mierze jest to zasługa dużego, czytelnego wyświetlacza AMOLED. Ekran emituje treści w głębokich barwach, odpowiednia jest również jasność wyświetlacza (można ustawić jej automatyczne dostosowywanie do panujących warunków oświetleniowych). Na pochwałę zasługuje również interfejs, do którego szybko można się przyzwyczaić. Przełączanie się pomiędzy poszczególnymi funkcjami zazwyczaj przebiega bardzo płynnie, drobne spowolnienia zdarzają się sporadycznie, np. przy przewijaniu dużej liczby powiadomień.

Na ekranie Mi Watcha możecie wyświetlić m.in. prognozę pogody, kompas oraz powiadomienia ze smartfona. W przypadku większej liczby odebranych wiadomości zdarza się, że ich kolejność się miesza. Nie zabrakło stopera, minutnika, alarmów i funkcji do znajdowania telefonu.

Tryby sportowe i pomiary funkcji życiowych

Mi Watch oferuje mnóstwo trybów sportowych, ale w przypadku niektórych z nich nie można liczyć na zbyt szczegółowe dane. Przykładowo robiąc przysiady, zegarek nie poda nam ich liczby, a jedynie pokaże czas naszej aktywności oraz szacunkową liczbę spalonych kalorii. Inaczej jest np. w przypadku pływania — tu zegarek potrafi już liczyć, ile długości basenu przepłynęliśmy, choć niestety zdarza mu się robić to niedokładnie i pomiędzy zarejestrowanymi parametrami a stanem faktycznym są duże rozbieżności. Warto wspomnieć, że Mi Watch wyświetla powiadomienia o tym, że powinniśmy się poruszać, gdy długo siedzimy. Podczas szybkiego chodzenia zegarek sam zasugeruje, żebyśmy włączyli odpowiedni tryb sportowy. Poza tym urządzenie oczywiście liczy nasze kroki wykonane podczas całego dnia.

Mi Watch wykonuje również pomiary naszych funkcji życiowych. Tętno jest monitorowane przez cały czas, gdy mamy zegarek na ręce, a zmiany możemy zobaczyć na przygotowywanych wykresach. Do tego smartwatch ocenia jakość naszego snu oraz sprawdza nasz poziom stresu. Muszę przyznać, że w tych przypadkach byłem zaskoczony trafnością prezentowanych wyników. Dane z Mi Watcha zazwyczaj dokładnie pokrywały się z tym, jak w danym momencie się czułem. Poziom energii wskazywany przez zegarek już nieco rozmijał się z prawdą, przynajmniej na początku dnia — mimo że byłem mocno zaspany, urządzenie uparcie twierdziło, że moja energia jest na maksymalnym poziomie.

Czego Xiaomi Mi Watch nie potrafi?

Xiaomi Mi Watch

Mi Watch nie posiada miejsca na kartę SIM i nie można za jego pomocą prowadzić rozmów telefonicznych. Gdy ktoś do nas dzwoni, zegarek po prostu wyświetli informację o tym fakcie. Z poziomu urządzenia możemy jedynie wyciszyć dzwonek lub odrzucić połączenie. Recenzowany sprzęt nie posiada również NFC, co oczywiście skutkuje tym, że nie można używać go do płatności zbliżeniowych w sklepach. Niestety, podobnie jak w przypadku opasek Mi Band, tryby sportowe w zegarku Mi Watch nie mogą działać w tle. Podczas aktywności fizycznej możemy co najwyżej sprawdzić godzinę i przewijać odtwarzane piosenki, ale nie mamy możliwości wyjścia do głównego menu czy przejrzenia powiadomień. Skoro już przy powiadomieniach jesteśmy — możemy je odczytywać, ale nie ma możliwości np. odpowiadania na wiadomości z Messengera.

Aplikacja mobilna

Zegarki i opaski sportowe od Xiaomi współpracują z aplikacjami Mi Fit oraz Xiaomi Wear. Do obsługi Mi Watcha służy ta druga. Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie i połączeniu z nią zegarka, w Xiaomi Wear znajdziemy m.in. historię treningów oraz poszczególnych pomiarów wykonanych przez urządzenie. Możemy również zarządzać powiadomieniami oraz pobrać dodatkowe tarcze zegarka (domyślnie do wyboru z poziomu Mi Watcha są tylko cztery, jednak w aplikacji jest ich znacznie więcej).

Ładowanie i czas pracy na baterii

Xiaomi Mi Watch

Xiaomi twierdzi, że Mi Watch może pracować do 16 dni przy normalnym użytkowaniu, do 22 dni w trybie oszczędzania baterii oraz do 50 godzin w trybie maksymalnego obciążenia. Wyniki osiągnięte podczas moich testów są nieco gorsze, ale sądzę, że nadal nie ma powodu do narzekania. Przy standardowym użytkowaniu (automatyczna jasność ekranu, połączenie ze smartfonem, częste sprawdzanie powiadomień, używanie trybu sportowego co 2-3 dzień) zegarek wytrzymał 12 dni.

Ładowanie Mi Watcha trwa ok. 1,5 godziny i jest bardzo proste. Ładowarka ma niewielkie piny, które powinny się znaleźć w odpowiednim miejscu z tyłu zegarka. W praktyce podłączenie smartwatcha do ładowania jest bardzo proste, ponieważ ładowarka ma magnes i gdy zbliżymy do niej zegarek, ten sam się do niej przyczepi.

Recenzja Xiaomi Mi Watch — podsumowanie

Xiaomi Mi Watch

Xiaomi Mi Watch to urządzenie, z którego można być zadowolonym, jeśli oczekuje się głównie funkcji znanych z popularnych opasek sportowych, ale również nieco poważniejszego wyglądu. Zegarek jest dobrze wykonany, ma świetny ekran, a także zaskakuje wyjątkowo trafną oceną jakości snu oraz poziomu stresu. Trybów sportowych jest mnóstwo, ale nie są one wybitnie dokładne. Trzeba również pamiętać, że testowane urządzenie nie pozwala na prowadzenie rozmów głosowych ani na dokonywanie płatności zbliżeniowych. Wprawdzie takie funkcje przeważnie mają smartwatche z wyższych półek cenowych, ale jednak trudno pozbyć się wrażenia, że Mi Watch oferuje niewiele więcej od popularnych opasek sportowych (można tu przywołać choćby Mi Banda 6), a jest od nich zdecydowanie droższy.

Sprawdź najnowsze recenzje