Szukasz pewnego zawodu? Zostań programistą!

Łukasz Pająk Artykuły 2018-05-14

Często można usłyszeć, że w Polsce nie ma pracy, są niskie zarobki i trzeba liczyć się z każdym groszem. Poniekąd jest to prawda, ale wszystko zależy od tego, jaką widzimy dla siebie przyszłość. Maj to okres matur, po których wielu absolwentów szkół średnich zaczyna się zastanawiać, co chce w życiu robić? Na to pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, aczkolwiek nietrudno wskazać perspektywiczne zawody. Większość z nich wiąże się z branżą IT, czyli mamy na myśli programistów, testerów czy też grafików.

Pracy nigdy nie zabraknie

Programista to niewątpliwie zawód, który – śmiało mogę to napisać – nigdy nie będzie cierpiał na brak zainteresowania. W czasach, gdy wszystko możemy nazwać „smart”, po prostu nie zabraknie ofert pracy. Mamy inteligentne telefony, zegarki, ale też żarówki, lodówki, a nawet ubrania. To wszystko trzeba odpowiednio przygotować do pracy, ale też stale rozwijać, dając nowe możliwości. Doskonale pokazuje to Google, które już teraz przygotowuje Androida na każdą ewentualność – doskonale znamy odmiany ze smartfonów i tabletów. Jednak nie każdy wie, że „Robocik” wprost lub pod przebraniem pojawia się w odmianach na urządzenia noszone („Wear”) czy też dedykowanych młodym rynkiem Internet of Things (Internet Rzeczy – Android Things). Co pokaże jutro? Zapewne kolejne wersje, które razem dają ogromne możliwości dla deweloperów. Wystarczy spojrzeć na ostatnie wydarzenia z Google I/O, gdzie asystent głosowy Amerykanów został przedstawiony z innej perspektywy. Google Duplex zamienia Google Assistant w Twojego prawdziwego asystenta, który może Cię umówić do fryzjera lub zarezerwować stolik w restauracji. To wszystko poprzez rozmowę z człowiekiem przez telefon. Myślicie, że to koniec możliwości tej technologii? Nic bardziej mylnego – ona dopiero zaczyna się rozwijać, co oznacza ogromne zapotrzebowanie na programistów.

Czy interesuje Was programowanie?

programista ankieta wykres

Doskonale widać, że wszystko zmierza w kierunku cyfryzacji, więc programiści są potrzebni na każdym kroku. Swego czasu przeprowadziliśmy badanie, które pokazuje, że wśród naszych Czytelników znajduje się 14,1% deweloperów. Jednak ponad dwukrotnie więcej osób chciałoby zająć się tworzeniem oprogramowania. Co stoi na przeszkodzie? To postaram się przeanalizować później, a tymczasem uważacie się za hard-userów swoich smartfonów? Okazuje się, że tak:

W takim razie, czemu by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Można bawić się swoim smartfonem, a przy okazji zarabiać. Skoro już przy pieniądzach jesteśmy, odkrywamy kolejny powód, który wprost zachęca do zawodu programisty. Średnie zarobki w branży IT drastycznie przekraczają średnie krajowe wynagrodzenia. Mało tego, one stale rosną – różnica między 2016 a 2017 rokiem wyniosła około 7%, jak podaje raport Sedlak&Sedlak. W przypadku niektórych specjalizacji mówimy aż o 10% wzroście. Dotyczy to przede wszystkim full-stack deweloperów, czyli programistów, którym nie straszny front-end, jak i back-end. Podobnie statystyki wyglądają w przypadku DevOps, czyli połączenie tworzenia oprogramowania wraz z jego utrzymaniem.

Ile zarabia programista?

zarobki branza it programista

Ok, przedstawiłem bardzo dobre perspektywy, ale każdy chciałby znać konkrety. W rankingu zarobków branży IT liderem są programiści, wykorzystujący język Java – zarabiają 9,5-12,2 tys. złotych brutto. Drugie miejsce należy do specjalistów od aplikacji mobilnych (8-13,5 tys. zł), a podium zamykają osoby, którym nie straszne języki C/C++ (9,5-11,6 tys. zł). Mowa o średnich wartościach, podczas gdy doświadczeni programiści bez problemu mogą zarabiać ponad 16 tys. złotych brutto. W tej kategorii również odnotowano bardzo duży wzrost w stosunku do 2016 roku – na poziomie 15-20% w zależności od między innymi technologi. Branża IT ma bardzo małe szanse, aby się nasycić, a to oznacza niedobór pracowników. Dlatego programiści mogą przebierać w ofertach, podczas gdy pracodawcy zachęcają coraz wyższymi pensjami. Widełki wynagrodzeń bardzo często podawane są już w ogłoszeniach, co jest nietypowe, acz pozytywne dla programistów. Pamiętajcie, że to dane, które dotyczą Polski. W całej Europie sytuacja wygląda podobnie – programiści są potrzebni i dużo zarabiają.

Widzimy potrzebę pomocy w rozwoju!

Wspominałem, że ponad 1/4 naszych Czytelników chciałoby zostać programistą. W takim razie, co stoi na przeszkodzie, aby się zdecydować na taki krok? Z doświadczenia wiem, że wiele osób przeraża mnogość technologii i pojęć z branży IT. Jednak wystarczy ukierunkować się na to, co tak naprawdę chce się tworzyć i okaże się, że wiele kwestii staje się klarownych. Mimo wszystko chcielibyśmy Wam pomóc, dlatego między innymi rozwiniemy nasz dział programowania na forum. Pomoc w nim będzie nieść nasz ekspert, który jest równocześnie reprezentantem szkoły IT Coders Lab. Oficjalnie ogłaszamy z nią współpracę, która nie ograniczy się wyłącznie do forum. Na portalu rozpoczniemy cykl artykułów, które przedstawią Wam zagadnienia pokroju „jak to jest być programistą?” czy też „jak wygląda praca programisty?”. Oczywiście nie zabraknie też poradników oraz kursu programowania na Androida.

Dlaczego Coders Lab?

coders lab logoNie mogliśmy pozwolić sobie na wybór „pierwszego, lepszego” partnera do współpracy. Zdecydowaliśmy się więc na szkołę IT, która doskonale rozumie branżę, jej rozwój i konieczność odpowiedniego przygotowania. Mimo, że mówimy o zawodach technicznych, to wcale nie musicie być technikami, a tym bardziej inżynierami.

To kolejny punkt, który niesłusznie odstrasza od zawodu programisty – swoje predyspozycje potwierdzasz portfolio, a nie tytułami. Taka zasada panuje w zdecydowanej większości działów HR firm rekrutujących programistów. Dlatego nie musisz kończyć szkół wyższych, aby być dobrym programistą. Kursy w Coders Lab kończy z powodzeniem bardzo wiele osób (a nawet większość), które nie mają jakiegokolwiek wykształcenia technicznego. W ofercie są też kursy dopasowane do dedykowanych grup takich jak studenci czy mamy na urlopach macierzyńskich. Szkoła stawia na intensywny, nowoczesny i efektywny sposób nauczania, który w krótkim czasie dostarcza praktycznych kompetencji pozwalających na rozpoczęcie kariery programisty, testera czy UX Designera.

Przez cały kurs pomocą służy Twój mentor, a część pracy możesz wykonywać online. Całość można podzielić na kilka etapów, w tym między innymi Program Career Lab, dzięki któremu możesz liczyć na duże wsparcie w poszukiwaniu pracy po zakończeniu kursu. Co istotne w ostatnich miesiącach szkoła została partnerem serwisu Pracuj.pl, co może świadczyć o dużej dbałości o rozwój Absolwentów szkoły i ich start w branży IT. W ofercie nie mogło zabraknąć Doradcy Kariery, który pomaga w przygotowaniu CV, profilu na Linkedinie czy też portfolio. Do tego możesz wzbudzić zainteresowanie jednej z 200 firm partnerskich w całej Polsce. Kursy przeprowadzane są wielu miastach, m.in. Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Chcesz być programistą? Szkołę już Wam poleciliśmy, więc co może stać na przeszkodzie? Jeśli obawiasz się o kwestie finansowe, to i o te zadbało Coders Lab. Na ich stronie internetowej, oprócz szczegółów wszystkich kursów, znajdziesz różne możliwości dofinansowania – od wsparcia z Urzędu Pracy, po Bazę Usług Rozwojowych. Na koniec najważniejsza statystyka – 82% osób po kursie zostało zatrudnionych. Z samozaparciem, chęcią nauki i szkołą Coders Lab to pracodawcy będą Cię szukać, a nie Ty ich.

źródło: forbes.pl • Marta Zabłocka

  Pracy dla programistów dużo. Powstaję portalne pracy tylko dla sektora IT, jak np. http://nofluffjobs.com/, zarobki mają fajne i warunki. Warto.

 • 0001

  Nie można ot tak zostać programistą. Albo siema tę zdolność albo nie. Podobnie z opanowaniem matematyki fizyki Czy chemii.

  • Michał Derej

   Nie zgodzę się. Nawet osoby, które nie są uzdolnione z matematyki czy fizyki, są w stanie się jej nauczyć – wystarczy chęć i dużo pracy. Podobnie jest z programowaniem.

 • Tomasz Piątek

  Podawanie stawek brutto jest bez sensu.

  A takie teksty, że każdy może zostać programistą są jeszcze gorsze, bo nie każdy może. Kursy za dziesiątki tysięcy nie pomogą jeśli ktoś nie pojmie w co się pakuje.

  Ciągła nauka, bez której stoi się w miejscu przez co szansa na znalezienie nowej pracy maleje.
  Matematyka, algorytmy – nie każdemu łatwo przyjdzie opanować podstawowy, a co dopiero przestawić się na inne myślenie, bardziej abstrakcyjne.
  Do tego na początku po takim kursie wcale nie jest łatwo znaleźć pracę, tylko najlepszym się udaje, a stawki jak to na początek, są kiepskie. Powoli się to zmienia i sporo firm zaczyna stawiać na zatrudnianie juniorów i ich szkolenie (raczej zagraniczne korpo, polskie firmy są daleko w tyle).

  Ale jak to wszystko przejdziesz i znajdziesz dobrą pracę to wzrost wynagrodzenia o 300% w ciągu 3 lat jest jak najbardziej realny 🙂 Oczywiście jak nie rzucisz na początek jako junior po kursie 5k netto.

  Co do studiów – nic nie uczą w Polsce. I nikt nigdy nie wymagał ode mnie papierka, a tylko na rozmowach było pytanie o studia, raczej w formie ciekawostki.
  I nie neguję całkowicie studiów, ale kierunki i uczelnie które czegoś uczą są na zachodzie.

 • Serim

  Tu jest pewien problem albo jesteś podwykonawcą firmy a która tworzy dla klientów lub jesteś sam taką firmą która skupia kilku devów.
  Bo utrzymać się z developerki dla Androida jest ciężko jeśli kupujesz aplikacje i masz ją cały czas bez możliwości dodania zawartością płatnej mówię tu np. O ikona Ch jest opcja tylko datku a ilu wpłaci 5-10 i jakie sumy 5-10$.
  Z jednej strony fajnie robić sam sobie z 2 fajnie mieć stały dochód będąc podwykonawcą

 • maxiges

  Fajnie, że mówicie o stawkach dla B2B, a nie UoP.. Akurat programista to zawód, gdzie trzeba non stop uczyć się nowości, różnych informacji z różnych branży itd. Taka nieustanna nauka. Ktoś kto nie lubi monotonii w pracy to fajny zawód. Sam jestem programistą i wiem, że gdyby mnie to tak nie jarało, wolał bym mieć pracę, gdzie zamykasz drzwi, za sobą wychodząc z pracy i nie myśleć, może to tak zrobić, a może jednak inaczej 🙂

  • Łukasz Pająk

   Sawki raportu, który omawialiśmy dotyczą UoP. B2B siłą rzeczy ciężko jednoznacznie określać brutto i netto.

   • maxiges

    To muszę iść po podwyżkę 🙂 może dostanę te 10k brutto 🙂

    • Łukasz Pająk

     Niewątpliwie zachęcam 🙂

  • Diego Varez

   Kwestia miasta. Warszawa, Kraków czy Wrocław często oferują 12tys brutto dla osób z cztero-, pięcioletnim doświadczeniem. Na UoP z AKUP to jakieś niecałe 9tys na rękę. Seniorzy (ale tacy prawdziwi) dostają koło 15-16tys. Niektóre firmy oferują 20tys (UBS, Melon).

 • luki pt

  Programistą zostanie ten co sam się uczy do tego nie trzeba studiów, ani kursów -.-

  • Krz

   moim zdaniem lepiej przejść tego typu kurs – sam jestem samoukiem… co nie zmienia faktu, że pewne rzeczy ogarnąłbym 100x szybciej. Studiów akurat też nie polecam, chyba, że ktoś ma za dużo wolnego czasu

   • Michał Derej

    Studia, pomimo tego, że nie uczą wszystkiego, to przedstawiają Twoje umiejętności na papierze, czego wymaga wielu pracodawców. Powołam się na stronę Paysa, zgodnie z którą ponad 70% dobrze zarabiających programistów legitymuje się tytułem licencjata lub lepszym.

    • shmchuck

     a pozostałe mniej niż 30% to najlepsi programiści 😛

   • Zdzisław Dyrman

    Studia to kilka lat nieustannego melanżu. Po co pozbawiać się takiej przyjemności??

    • fckUeve

     Powiedział polak 😀

     • Zdzisław Dyrman

      Gdybyś skończył studia to wiedział byś, że słowo Polak piszemy wielką literą 😉
      Zapraszamy na Juwenalia do Wrocka, tu najlepiej widać co to znaczy być studentem 🍻

     • fckUeve

      Obecnie studiuję, słowa polak pisze z małej celowo 😀

     • Zdzisław Dyrman

      Gratuluję pogardy dla własnego narodu.

     • mindla

      Jesteś pewien że on jest Polakiem? Kilka razy jasno napisał że nie. Mam oko na tego gagatka od dość dawna i on z Polską nie ma nic wspólnego.x