android programista deweloper

Szukasz pewnego zawodu? Zostań programistą!

6 minut czytania
Komentarze

Często można usłyszeć, że w Polsce nie ma pracy, są niskie zarobki i trzeba liczyć się z każdym groszem. Poniekąd jest to prawda, ale wszystko zależy od tego, jaką widzimy dla siebie przyszłość. Maj to okres matur, po których wielu absolwentów szkół średnich zaczyna się zastanawiać, co chce w życiu robić? Na to pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, aczkolwiek nietrudno wskazać perspektywiczne zawody. Większość z nich wiąże się z branżą IT, czyli mamy na myśli programistów, testerów czy też grafików.

Pracy nigdy nie zabraknie

Programista to niewątpliwie zawód, który – śmiało mogę to napisać – nigdy nie będzie cierpiał na brak zainteresowania. W czasach, gdy wszystko możemy nazwać „smart”, po prostu nie zabraknie ofert pracy. Mamy inteligentne telefony, zegarki, ale też żarówki, lodówki, a nawet ubrania. To wszystko trzeba odpowiednio przygotować do pracy, ale też stale rozwijać, dając nowe możliwości. Doskonale pokazuje to Google, które już teraz przygotowuje Androida na każdą ewentualność – doskonale znamy odmiany ze smartfonów i tabletów. Jednak nie każdy wie, że „Robocik” wprost lub pod przebraniem pojawia się w odmianach na urządzenia noszone („Wear”) czy też dedykowanych młodym rynkiem Internet of Things (Internet Rzeczy – Android Things). Co pokaże jutro? Zapewne kolejne wersje, które razem dają ogromne możliwości dla deweloperów. Wystarczy spojrzeć na ostatnie wydarzenia z Google I/O, gdzie asystent głosowy Amerykanów został przedstawiony z innej perspektywy. Google Duplex zamienia Google Assistant w Twojego prawdziwego asystenta, który może Cię umówić do fryzjera lub zarezerwować stolik w restauracji. To wszystko poprzez rozmowę z człowiekiem przez telefon. Myślicie, że to koniec możliwości tej technologii? Nic bardziej mylnego – ona dopiero zaczyna się rozwijać, co oznacza ogromne zapotrzebowanie na programistów.

Czy interesuje Was programowanie?

programista ankieta wykres

Doskonale widać, że wszystko zmierza w kierunku cyfryzacji, więc programiści są potrzebni na każdym kroku. Swego czasu przeprowadziliśmy badanie, które pokazuje, że wśród naszych Czytelników znajduje się 14,1% deweloperów. Jednak ponad dwukrotnie więcej osób chciałoby zająć się tworzeniem oprogramowania. Co stoi na przeszkodzie? To postaram się przeanalizować później, a tymczasem uważacie się za hard-userów swoich smartfonów? Okazuje się, że tak:

W takim razie, czemu by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Można bawić się swoim smartfonem, a przy okazji zarabiać. Skoro już przy pieniądzach jesteśmy, odkrywamy kolejny powód, który wprost zachęca do zawodu programisty. Średnie zarobki w branży IT drastycznie przekraczają średnie krajowe wynagrodzenia. Mało tego, one stale rosną – różnica między 2016 a 2017 rokiem wyniosła około 7%, jak podaje raport Sedlak&Sedlak. W przypadku niektórych specjalizacji mówimy aż o 10% wzroście. Dotyczy to przede wszystkim full-stack deweloperów, czyli programistów, którym nie straszny front-end, jak i back-end. Podobnie statystyki wyglądają w przypadku DevOps, czyli połączenie tworzenia oprogramowania wraz z jego utrzymaniem.

Ile zarabia programista?

zarobki branza it programista

Ok, przedstawiłem bardzo dobre perspektywy, ale każdy chciałby znać konkrety. W rankingu zarobków branży IT liderem są programiści, wykorzystujący język Java – zarabiają 9,5-12,2 tys. złotych brutto. Drugie miejsce należy do specjalistów od aplikacji mobilnych (8-13,5 tys. zł), a podium zamykają osoby, którym nie straszne języki C/C++ (9,5-11,6 tys. zł). Mowa o średnich wartościach, podczas gdy doświadczeni programiści bez problemu mogą zarabiać ponad 16 tys. złotych brutto. W tej kategorii również odnotowano bardzo duży wzrost w stosunku do 2016 roku – na poziomie 15-20% w zależności od między innymi technologi. Branża IT ma bardzo małe szanse, aby się nasycić, a to oznacza niedobór pracowników. Dlatego programiści mogą przebierać w ofertach, podczas gdy pracodawcy zachęcają coraz wyższymi pensjami. Widełki wynagrodzeń bardzo często podawane są już w ogłoszeniach, co jest nietypowe, acz pozytywne dla programistów. Pamiętajcie, że to dane, które dotyczą Polski. W całej Europie sytuacja wygląda podobnie – programiści są potrzebni i dużo zarabiają.

Widzimy potrzebę pomocy w rozwoju!

Wspominałem, że ponad 1/4 naszych Czytelników chciałoby zostać programistą. W takim razie, co stoi na przeszkodzie, aby się zdecydować na taki krok? Z doświadczenia wiem, że wiele osób przeraża mnogość technologii i pojęć z branży IT. Jednak wystarczy ukierunkować się na to, co tak naprawdę chce się tworzyć i okaże się, że wiele kwestii staje się klarownych. Mimo wszystko chcielibyśmy Wam pomóc, dlatego między innymi rozwiniemy nasz dział programowania na forum. Pomoc w nim będzie nieść nasz ekspert, który jest równocześnie reprezentantem szkoły IT Coders Lab. Oficjalnie ogłaszamy z nią współpracę, która nie ograniczy się wyłącznie do forum. Na portalu rozpoczniemy cykl artykułów, które przedstawią Wam zagadnienia pokroju „jak to jest być programistą?” czy też „jak wygląda praca programisty?”. Oczywiście nie zabraknie też poradników oraz kursu programowania na Androida.

Dlaczego Coders Lab?

coders lab logo

Nie mogliśmy pozwolić sobie na wybór „pierwszego, lepszego” partnera do współpracy. Zdecydowaliśmy się więc na szkołę IT, która doskonale rozumie branżę, jej rozwój i konieczność odpowiedniego przygotowania. Mimo, że mówimy o zawodach technicznych, to wcale nie musicie być technikami, a tym bardziej inżynierami.

To kolejny punkt, który niesłusznie odstrasza od zawodu programisty – swoje predyspozycje potwierdzasz portfolio, a nie tytułami. Taka zasada panuje w zdecydowanej większości działów HR firm rekrutujących programistów. Dlatego nie musisz kończyć szkół wyższych, aby być dobrym programistą. Kursy w Coders Lab kończy z powodzeniem bardzo wiele osób (a nawet większość), które nie mają jakiegokolwiek wykształcenia technicznego. W ofercie są też kursy dopasowane do dedykowanych grup takich jak studenci czy mamy na urlopach macierzyńskich. Szkoła stawia na intensywny, nowoczesny i efektywny sposób nauczania, który w krótkim czasie dostarcza praktycznych kompetencji pozwalających na rozpoczęcie kariery programisty, testera czy UX Designera.

Przez cały kurs pomocą służy Twój mentor, a część pracy możesz wykonywać online. Całość można podzielić na kilka etapów, w tym między innymi Program Career Lab, dzięki któremu możesz liczyć na duże wsparcie w poszukiwaniu pracy po zakończeniu kursu. Co istotne w ostatnich miesiącach szkoła została partnerem serwisu Pracuj.pl, co może świadczyć o dużej dbałości o rozwój Absolwentów szkoły i ich start w branży IT. W ofercie nie mogło zabraknąć Doradcy Kariery, który pomaga w przygotowaniu CV, profilu na Linkedinie czy też portfolio. Do tego możesz wzbudzić zainteresowanie jednej z 200 firm partnerskich w całej Polsce. Kursy przeprowadzane są wielu miastach, m.in. Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Chcesz być programistą? Szkołę już Wam poleciliśmy, więc co może stać na przeszkodzie? Jeśli obawiasz się o kwestie finansowe, to i o te zadbało Coders Lab. Na ich stronie internetowej, oprócz szczegółów wszystkich kursów, znajdziesz różne możliwości dofinansowania – od wsparcia z Urzędu Pracy, po Bazę Usług Rozwojowych. Na koniec najważniejsza statystyka – 82% osób po kursie zostało zatrudnionych. Z samozaparciem, chęcią nauki i szkołą Coders Lab to pracodawcy będą Cię szukać, a nie Ty ich.

źródło: forbes.pl