[Poradnik tygodnia] Jak dodać Always-On-Display do ROM-u w Androidzie Oreo?

mm Michał Derej Aplikacje 2017-09-16

Always-On-Display to bardzo fajne rozwiązanie, które spopularyzowały smartfony Samsunga. Pozwala ono na sprawdzenie aktualnej godziny i dostęp do powiadomień bez potrzeby włączania ekranu w naszym urządzeniu. Niestety, do tej pory to producent danego telefonu decydował o tym, czy użytkownicy będą mieli dostęp do tej ciekawej funkcji, ponieważ Always-On-Display nie był domyślnie wbudowany w „czystą” wersję systemu Android. Na szczęście sytuacja ta zmieniła się wraz z premierą najnowszej aktualizacji systemu Google’a. Okazuje się bowiem, że Android Oreo posiada wbudowany tryb, który zapewnia nieustanne podświetlenie ekranu, jednak jest on domyślnie ukryty. W tym poradniku pokażę Wam, jak aktywować Always-On-Display w ROM-ie, który można następnie sflashować na Waszym urządzeniu.

Uwaga: poradnik ten przeznaczony jest dla naprawdę zaawansowanych użytkowników, ponieważ do poprawnego działania funkcji Always-On-Display niezbędna jest ponowna kompilacja całego systemu. Osoby nieobeznane z się takimi operacjami poszukać odpowiednio przygotowanego ROM-u na Forum XDA-Developers.

Co oferuje Always-On-Display na Androidzie Oreo?

Od pewnego czasu pojawią się plotki na temat tej funkcji w najnowszych urządzeniach od Google’a, których premiera nastąpi już za miesiąc. Na szczęście okazało się, że Always-On-Display nie będzie ekskluzywny dla Pixeli wydanych w 2017 roku – w stockowej wersji Androida Oreo ta funkcja również jest dostępna i działa idealnie, wystarczy ją tylko włączyć. Rozwiązanie to działa bardzo podobnie do tego, co widzieliśmy już u konkurencji. Po wyłączeniu ekranu wyświetlony zostaje zegar. Dodatkowo funkcja ta współpracuje również z otrzymywanymi powiadomieniami – są one wyświetlane przez kilka sekund, by użytkownik mógł się z nią zapoznać, po czym zmienia się w małą ikonkę. Zdjęcia przedstawiające Always-On-Display, wykonane przez redaktora XDA-Developers, możecie zobaczyć poniżej.

Jak dodać Always-On-Display do ROM-u?

Jest to dość skomplikowana operacja, która przyda się głównie deweloperom niestandardowych wersji Androida i fanom tego systemu. Okazuje się bowiem, że to, czy system obsługuje tę funkcję, zależy od kilku linijek kodu w pliku TunerFragment.java. Aby odpowiednia opcja pojawiła się w zakładce SystemUI Tuner, należy zmodyfikować wartość następującego argumentu:

public boolean alwaysOnAvailable() {
// Does not work properly yet.
return false;
}

Zmiana słowa false w trzeciej linijcie kodu, który znaleźć można w pliku AmbientDisplayConfiguration.java, na true powoduje, że nowo utworzony przez dewelopera ROM będzie automatycznie wspierał funkcję Always-On-Display, która pomimo uwag programistów Google, działa poprawnie. Zwyczajni użytkownicy tę informację powinni potraktować jako ciekawostkę, ponieważ bez kompilacji ROM-u niestety nie da się aktywować tej funkcji. Power userzy oraz deweloperzy niestandardowych odsłon Androida mogą jednak wykorzystać powyższe informacje, by urozmaicić swoje dzieło o zupełnie nowe funkcje, które z pewnością przydadzą się sporej części użytkowników.

Źródło: XDA-Developers • adonim
 • Adrian Warchoł

  zbedna rzecz w dawnyc h nikiach czy se bylo to na porzadku dziennym a teraz taki kiler . ok killer dla bateri XD

 • Piotrek

  Jeśli ktoś nie ma amoleda, to nawet nie opłaca się w to bawić, bo AOD będzie tylko drenować baterię podświetlając ciągle cały ekran.

  • Michał Derej

   To prawda, ale mimo tego, bardzo wiele osób chce wypróbować tę funkcję. Niestety wtedy Pixele dalej pracują, mimo, że potencjalnie nie wyświetlają żadnego koloru.

   • Szymon Wilczyński

    Czy dobrze zrozumiałem: po ustawieniu AOD w Romie Pixele cały czas „myślą”, że nie są w stanie uśpienia, tak?

    • Michał Derej

     Stan uśpienia Doze sam w sobie jest, ale po prostu w międzyczasie wyświetlają jeszcze godzinę i powiadomienia.

  • Paolo

   Nie koniecznie posiadam również lumie 640, która ma ekran ips i działa to świetnie.

   • Piotrek

    Oczywiście, że działa, ale w ekranach IPS podświetla się cały ekran, nawet czernie, a w AMOLEDACH w miejscach, gdzie jest czarny kolor, podświetlenie jest wyłączone i zużywa się znacznie mniej energii.

    • Michał Cedro

     Nie zmienia to faktu, że podobno rzecz jasna, procent drenażu baterii z AOD na ekranie nie-Amoledowym, a Amoledowym jest zbliżony wg deklaracji np. LG ;p Nie zmienia to faktu, że Amoled to Amoled 😛

 • s90

  Myślałem że na A5 16 dodadzą ta funkcję a tu lipa :

  • Michał Derej

   Niestety Samsung nie dodaje nowszych funkcji na mid-endowcach :/

   • s90

    A co myślisz o always display z marketu?
    Znasz jakieś stabilne i żeby nie wpierdzielało dużo baterii?

    • Gagman

     Ja na S6 używam Clock Plus, co prawda nie jest to prawdziwy AOD, a jedynie wygaszacz ekranu działający po podłączeniu do ładowarki. Jednak świetnie się sprawdza na ładowarce indukcyjnej na biurku czy w nocy przy łóżku:
     https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mpelant.deskclock

    • Michał Derej

     Ekran to Super AMOLED, czyli będzie działać jak powinno. Możesz coś tam wypróbować, ważne tylko, żeby elementy ekranu się przemieszczały, żeby nic się nie wypaliło.