[Poradnik tygodnia] Jak dodać Always-On-Display do ROM-u w Androidzie Oreo?

Michał Derej Aplikacje 16-09-2017

Always-On-Display to bardzo fajne rozwiązanie, które spopularyzowały smartfony Samsunga. Pozwala ono na sprawdzenie aktualnej godziny i dostęp do powiadomień bez potrzeby włączania ekranu w naszym urządzeniu. Niestety, do tej pory to producent danego telefonu decydował o tym, czy użytkownicy będą mieli dostęp do tej ciekawej funkcji, ponieważ Always-On-Display nie był domyślnie wbudowany w „czystą” wersję systemu Android. Na szczęście sytuacja ta zmieniła się wraz z premierą najnowszej aktualizacji systemu Google’a. Okazuje się bowiem, że Android Oreo posiada wbudowany tryb, który zapewnia nieustanne podświetlenie ekranu, jednak jest on domyślnie ukryty. W tym poradniku pokażę Wam, jak aktywować Always-On-Display w ROM-ie, który można następnie sflashować na Waszym urządzeniu.

Uwaga: poradnik ten przeznaczony jest dla naprawdę zaawansowanych użytkowników, ponieważ do poprawnego działania funkcji Always-On-Display niezbędna jest ponowna kompilacja całego systemu. Osoby nieobeznane z się takimi operacjami poszukać odpowiednio przygotowanego ROM-u na Forum XDA-Developers.

Co oferuje Always-On-Display na Androidzie Oreo?

Od pewnego czasu pojawią się plotki na temat tej funkcji w najnowszych urządzeniach od Google’a, których premiera nastąpi już za miesiąc. Na szczęście okazało się, że Always-On-Display nie będzie ekskluzywny dla Pixeli wydanych w 2017 roku – w stockowej wersji Androida Oreo ta funkcja również jest dostępna i działa idealnie, wystarczy ją tylko włączyć. Rozwiązanie to działa bardzo podobnie do tego, co widzieliśmy już u konkurencji. Po wyłączeniu ekranu wyświetlony zostaje zegar. Dodatkowo funkcja ta współpracuje również z otrzymywanymi powiadomieniami – są one wyświetlane przez kilka sekund, by użytkownik mógł się z nią zapoznać, po czym zmienia się w małą ikonkę. Zdjęcia przedstawiające Always-On-Display, wykonane przez redaktora XDA-Developers, możecie zobaczyć poniżej.

Jak dodać Always-On-Display do ROM-u?

Jest to dość skomplikowana operacja, która przyda się głównie deweloperom niestandardowych wersji Androida i fanom tego systemu. Okazuje się bowiem, że to, czy system obsługuje tę funkcję, zależy od kilku linijek kodu w pliku TunerFragment.java. Aby odpowiednia opcja pojawiła się w zakładce SystemUI Tuner, należy zmodyfikować wartość następującego argumentu:

public boolean alwaysOnAvailable() {
// Does not work properly yet.
return false;
}

Zmiana słowa false w trzeciej linijcie kodu, który znaleźć można w pliku AmbientDisplayConfiguration.java, na true powoduje, że nowo utworzony przez dewelopera ROM będzie automatycznie wspierał funkcję Always-On-Display, która pomimo uwag programistów Google, działa poprawnie. Zwyczajni użytkownicy tę informację powinni potraktować jako ciekawostkę, ponieważ bez kompilacji ROM-u niestety nie da się aktywować tej funkcji. Power userzy oraz deweloperzy niestandardowych odsłon Androida mogą jednak wykorzystać powyższe informacje, by urozmaicić swoje dzieło o zupełnie nowe funkcje, które z pewnością przydadzą się sporej części użytkowników.

Źródło: XDA-Developers


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x