ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik] Uzależnij aktywność Wi-Fi od swojej lokalizacji – Nexus 5X i 6P

Autor: Michał Derej Kategoria: Porady

W dzisiejszym świecie z sieci Wi-Fi korzysta większość właścicieli smartfonów, ponieważ jest to prosty sposób na dostęp do Internetu, który nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Niestety pojawia się przez to pewien problem. Pomimo tego, że elektronika w dzisiejszych smartfonach jest naprawdę energooszczędna i włączony moduł Wi-Fi zużywa minimalną ilość energii elektrycznej, to nieustanne próby łączenia się telefonu z otwartymi sieciami Wi-Fi (w celu sprawdzenia dostępu do Internetu) potrafią zużyć naprawdę sporą część pojemności akumulatora. Właśnie z takich powodów do systemu Android wciąż dodawane są nowe funkcje. Jedną z nich jest automatyczne włączanie się modułu Wi-Fi w przypadku wykrycia zapisanej sieci o dobrym zasięgu. W tym poradniku pokażę Wam, jak aktywować tę funkcję na Nexusie 5X lub 6P.

Uwaga: poradnik napisany jest dla Nexusa 5X lub 6P, działających pod kontrolą Androida w wersji 8.0+. W innym wypadku w innym wypadku aktywacja tej opcji nie będzie możliwa. Warto wspomnieć o tym, że funkcja ta została usunięta z Nexusów przez Google, prawdopodobnie z powodu jej debiutu na Pixelach.

Jak aktywować tę funkcję?

  1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
  2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
  3. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
  4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
  5. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj (instrukcja dla systemu Windows). 
  6. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices
  7. Jeśli konsola wyświetli ID Twojego urządzenia, to skorzystaj z komendy adb shell
  8. Teraz do aplikacji Ustawienia dodamy nową opcję, która pozwoli na automatyczne włącznie Wi-Fi w przypadku, gdy telefon wykryje zapisaną sieć o dobrej jakości połączenia – w tym celu w konsoli ADB należy skorzystać z następującej komendy: settings put globalwifi_wakeup_available 1
  9. Aby zaoszczędzić sobie czasu na szukaniu tej funkcji w ustawieniach, warto skorzystać z kolejnej komendy, która aktywuje ją za nas. Aby to zrobić,  w ADB należy użyć komendy o treści: settings put globalwifi_wakeup_enabled 1
  10. Gratulacje! Od teraz Twój telefon automatycznie będzie włączał sieć Wi-Fi, gdy wykryje zapisany hotspot, charakteryzujący się dobrą jakością połączenia. Dzięki temu Twoje urządzenie będzie działało jeszcze dłużej bez konieczności ponownego ładowania.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy