[Poradnik tygodnia] Jak zainstalować starszą wersję aplikacji bez roota?

mm Michał Derej Porady 2017-08-26

Aktualizacje aplikacji to zazwyczaj świetna sprawa, ale nie zawsze są one dobrą rzeczą – niektóre z nich potrafią kompletnie zepsuć dany program, usunąć kluczowe funkcje lub przebudować interfejs, przez co staje się on mniej czytelny. Jedynym wyjściem podczas takiej sytuacji okazuje się wtedy instalacja starszej wersji aplikacji, jednak to zazwyczaj wiąże się z utratą danych podczas procesu deinstalacji programu. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość zastąpienia aktualnej wersji danej aplikacji bez usuwania żadnych zgromadzonych danych w kilku prostych krokach, a to wszystko bez konieczności posiadania zrootowanego urządzenia! W tym poradniku przedstawię wam, jak to zrobić.

Uwaga: Wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność. Nie biorę odpowiedzialności za szkody, które mogą być spowodowane korzystaniem z tego poradnika. Nowsze wersje aplikacji mogą uaktualnić bazy danych, które w konsekwencji mogą już nie współpracować ze starszymi wersjami programu. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść również do uszkodzenia wszystkich zgromadzonych danych.

 1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 3. Włącz debugowanie ADB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą dobrego kabla USB.
 5. Pobierz starszą wersję aktualnie zainstalowanego na telefonie programu na swój komputer. Możesz to zrobić, korzystając np. ze strony APKMirror.
 6. Pobrany przed chwilą plik .apk umieść w folderze, w którym znajdują się pliki ADB.
 7. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj.
 8. Aby przesłać pobrany wcześniej plik na swój telefon, skorzystaj z następującej komendy: adb push app.apk /sdcard/app.apk
 9. Teraz wystarczy podmienić pliki .apk – w tym celu w konsolę należy wpisać podaną obok komendę: adb shell pm install -r -d /sdcard/app.apk
 10. Gotowe! Gratulacje – pliki instalacyjne zostały podmienione i aplikacja powinna działać już jak starsza wersja.

Źródło: XDA-Developers • Mateusz Flak

  Na samsungu raczej nie powinno nabić knoxa co nie? 🙂

 • BlahFFF

  Zamiast bawic sie we wrzucanie aplikacji na urzadzenie wystarczy zwykle: „adb install -r -d C:/blabla/app.apk” (oczywiscie C:/blabla zastapic faktyczna sciezka do pobranego pliku).

 • H0Ly_bLaSt0R

  Lepiej mi powiedzcie jak zrobić żeby aktualizacja danej aplikacji nie pojawiała się w GP, chodzi mi o messengera bo mam starszą wersję wgraną, ale za każdym razem jak aktualizuje aplikacje to muszę go omijać, trochę to uciążliwe się robi.

  • ScaVen Q

   Dokładnie. Mam ten sam problem. Dodatkowo mam powiadomienia o możliwej aktualizacji co drugie włączenie (Messenger i FB). Jak coś znajdziesz to daj znać 🙂

   • Michał Derej

    Jutro mogę o tym wrzucić dla Was poradnik 😉

    • H0Ly_bLaSt0R

     Z chęcią skorzystam jeśli da się to zrobić bez roota bo jeszcze 2 miesiące gwarancji mam 😛 A później to sajonara knox 😉

     • Mateusz Flak

      Ja niestety mam jeszcze 1.5 roku gwarancji a aplikacja fb i messenger zainstalowana na stałe na mojej s6.

     • H0Ly_bLaSt0R

      No ale S6 już nie dostanie Oreo więc chyba nie będziesz siedział jeszcze 1,5 roku na 7.0?

     • Mateusz Flak

      Możliwe, że będę jeszcze. Bo i tak mam zamiar za jakiś rok go sprzedać a chyba szybciej pójdzie telefon na gwarancji…

      28.08.2017 19:17 „Disqus” napisał(a):

  • stark2991

   Trzeba zmienić nazwę pakietu i tak zmieniony plik zainstalować. Nie wiem tylko jak się to zmienia (na pewno wymaga odpowiedniego programu)

  • Pobierz aplikację TitaniumBackup. Za jej pomocą odłączysz aplikację z GooglePlay, ale chyba trzeba mieć roota.

 • maxprzemo

  Bardzo dobry poradnik. Zawsze będę bił brawo za tutoriale z ADB bo to świetne i niedoceniane narzędzie.

 • Mono25

  Nie łatwiej zainstalować z apkmirror, wyłączyć automatyczne aktualizacje i nie aktualizować?

  • Łukasz Pająk

   Nie wszystkie aplikacje pozwalają na to.

   • AdamKli

    W ogóle jakieś aplikacje pozwalają na zainstalowanie starszej wersji? A poradnik świetny jeśli się sprawdzi chętnie skorzystam i wrócę do starszej wersji launchera.

    • Łukasz Pająk

     W sposób odinstalowania, zainstalowania starszej wersji tak.

     • AdamKli

      Ale jaki sens korzystania z tej metody skoro można odinstalować aplikację i pobrać starszą wersję? Metoda dobra jeśli nie można odinstalować aplikacji np systemowy launcher.

     • Łukasz Pająk

      Jest szybsza.

     • Michał Derej

      Głównym celem jest brak utraty danych.