Aktualizacje aplikacji to zazwyczaj świetna sprawa, ale nie zawsze są one dobrą rzeczą – niektóre z nich potrafią kompletnie zepsuć dany program, usunąć kluczowe funkcje lub przebudować interfejs, przez co staje się on mniej czytelny. Jedynym wyjściem podczas takiej sytuacji okazuje się wtedy instalacja starszej wersji aplikacji, jednak to zazwyczaj wiąże się z utratą danych podczas procesu deinstalacji programu. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość zastąpienia aktualnej wersji danej aplikacji bez usuwania żadnych zgromadzonych danych w kilku prostych krokach, a to wszystko bez konieczności posiadania zrootowanego urządzenia! W tym poradniku przedstawię wam, jak to zrobić.

Uwaga: Wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność. Nie biorę odpowiedzialności za szkody, które mogą być spowodowane korzystaniem z tego poradnika. Nowsze wersje aplikacji mogą uaktualnić bazy danych, które w konsekwencji mogą już nie współpracować ze starszymi wersjami programu. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść również do uszkodzenia wszystkich zgromadzonych danych.

  1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
  2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
  3. Włącz debugowanie ADB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
  4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą dobrego kabla USB.
  5. Pobierz starszą wersję aktualnie zainstalowanego na telefonie programu na swój komputer. Możesz to zrobić, korzystając np. ze strony APKMirror.
  6. Pobrany przed chwilą plik .apk umieść w folderze, w którym znajdują się pliki ADB.
  7. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj.
  8. Aby przesłać pobrany wcześniej plik na swój telefon, skorzystaj z następującej komendy: adb push app.apk /sdcard/app.apk
  9. Teraz wystarczy podmienić pliki .apk – w tym celu w konsolę należy wpisać podaną obok komendę: adb shell pm install -r -d /sdcard/app.apk
  10. Gotowe! Gratulacje – pliki instalacyjne zostały podmienione i aplikacja powinna działać już jak starsza wersja.

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.