ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
szybkie ladowanie

[Poradnik tygodnia] Jak naprawić telefon, który się nie ładuje?

Autor: Michał Derej Kategoria: Porady

Prawie każdemu z nas zdarzyła się kiedyś taka sytuacja – bateria naszego smartfona jest już praktycznie rozładowana, więc chcemy podłączyć telefon do ładowarki. Po wpięciu kabla nie dzieje się jednak absolutnie nic, nie zapala się żadna dioda, urządzenie zachowuje się tak, jakby w ogóle nie było podpięte do prądu. Co zrobić w takim momencie? Na początek muszę wspomnieć, że problem ten może mieć wiele źródeł i nie zawsze da się go pozbyć w domu – czasem może być wymagana naprawa lub wymiana akumulatora. Mam nadzieję, że poradnik ten będzie w stanie nakierować was na właściwe tory i choć trochę wam pomoże.

Artykuł ten będzie pomocny głównie dla początkujących użytkowników.

Sprawdź inne gniazdko

Jest to krok absurdalnie podstawowy, ale bardzo potrzebny – jeśli po podłączeniu ładowarki do innego gniazdka działa ona poprawnie, to problemem nie jest ani nasz telefon, ani ładowarka, ale po prostu gniazdko. W tym przypadku nie musimy martwić się stanem naszego urządzenia, a w ostateczności możemy zadzwonić po elektryka, by zajął się wadliwym kontaktem.

Sprawdź ładowarkę i kabel

Zacznijmy od kabla – jest on przedmiotem dość podatnym na uszkodzenia mechaniczne, przez co po pewnym czasie może po prostu odmówić współpracy. Dlatego właśnie zalecam jego kontrolę – sprawdź, czy izolacja nie jest przetarta lub rozerwana i czy wtyczki wyglądają tak, jak po wyjęciu z pudełka. Możesz także spróbować pożyczyć drugi od członka rodziny lub znajomego i sprawdzić, czy ten działa poprawnie. Jeśli nie, to przejdźmy do następnego kroku.

Jeśli kabel działa poprawnie, to warto sprawdzić także samą ładowarkę. Czy nie wygląda na zniszczoną? Bardzo częstym uszkodzeniem jest niepoprawne działanie portu USB w tym urządzeniu – podłącz telefon do komputera za pomocą sprawdzonego wyżej kabla, by przekonać się, czy się ładuje. Jeśli tak, to prawdopodobnie ładowarka jest problemem.

Pobierz aplikację Ampere

Sprawdźmy teraz sam telefon. Ampere to świetny program, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy nasz telefon wykrywa ładowarkę i jakie jest napięcie ładowania. Po pobraniu aplikacji wystarczy uruchomić ją i podłączyć urządzenie do prądu. W tym czasie Ampere zacznie wykonywać pomiary i jeśli tekst na ekranie zaświeci się na zielono, to znaczy, że wszystko działa poprawnie. Brak reakcji programu może wskazywać na kłopoty z naszym urządzeniem lub jego baterią. Program ten można pobrać, klikając tutaj.

Obejrzyj gniazdo USB telefonu

Problem może kryć się właśnie w tym miejscu – jeśli zebrało się tam dużo zanieczyszczeń lub gniazdo jest zdeformowane, to właśnie ono może powodować problemy z ładowaniem telefonu. Na początek spróbuj przedmuchać gniazdo, co usunie drobinki pyłu i kurzu. Jeśli coś wygląda nie tak, to warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem, który obejrzy usterkę i ewentualnie ją naprawi.

Sprawdź, czy bateria jest napuchnięta

Jeśli bateria powiększy swoje pierwotne rozmiary, to jest to pierwsza oznaka tego, że coś jest nie tak. Cała sytuacja zazwyczaj kończy się na tym, że telefon będzie wyłączał się w losowych momentach, a ładowanie będzie bardzo nieregularne lub nie będzie działało. Czasami jednak może być znacznie gorzej. Niestety w wielu dzisiejszych urządzeniach nie da się skontrolować akumulatora, ponieważ jest on permanentnie zamknięty wewnątrz obudowy, której nie da się łatwo otworzyć – w takich wypadkach należy szukać zniekształcenia tylnego panelu urządzenia, który świadczy o tym, że zdeformował się on na skutek powiększenia się baterii.

Problemy z oprogramowaniem

Jeśli pomimo wykonania wszystkich powyższych kroków wasz telefon dalej nie chce współpracować z ładowarką, to może to wskazywać na problemy z oprogramowaniem. Czy ostatnio miała miejsce jakaś aktualizacja systemowa? Jeśli tak, to spróbuj przywrócić urządzenie do stanu sprzed aktualizacji. Jeśli nie, to spróbuj wyłączyć telefon i naładować go w ten sposób. Aplikacje działające w tle mogą często powodować zbyt duże rozładowanie akumulatora, więc może wydawać się, że telefon się nie ładuje.

Skomplikowane problemy z podzespołami

Jeśli żadna z moich rad nie była w stanie wam pomóc, to niestety, ale może okazać się, że coś nie tak jest dzieje się z podzespołami waszego telefonu. W tym przypadku zalecam kontakt z profesjonalnym serwisem, który będzie mógł zdiagnozować szkodę i wyceni koszt jej naprawy.

Sprawdź najnowsze wpisy