LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Laptopy na lata. Na co zwracać uwagę? Oto kluczowe elementy

5 minut czytania
Komentarze

Na rynku dostępne są przeróżne laptopy w lepszych i gorszych konfiguracjach. Chcąc wybrać sprzęt dla siebie, możemy zacząć poszukiwania od określenia, do czego ma nam służyć urządzenie (gry, przeglądanie internetu, programy biurowe, bardziej zaawansowane oprogramowanie). Dobrym pomysłem będzie jednak zdecydowanie wcześniej, na jak długi czas ma nam wystarczyć przenośny komputer – na kilkanaście miesięcy czy przynajmniej na kilka lat? Jeśli bardziej przemawia do was druga opcja, ten tekst jest dla was.

Laptopy na lata. Dlaczego warto je kupować?

macbook air
fot. YouTube/Apple

Kupując sprzęt elektroniczny, warto zachować pewien balans przy wybieraniu klasy sprzętu. Czasami producenci chcą nas przekonać do kupna urządzenia, które ma liczne superlatywy, tyle że w gruncie rzeczy nie będziemy w stanie ich wykorzystać. Z drugiej strony na rynku nie brakuje też bardzo budżetowych sprzętów, które dość szybko będziemy musieli wymienić i nasza oszczędność na elektronice okaże się pozorna.

Jeśli chodzi o laptopy, zdecydowanie warto dołożyć nieco pieniędzy i kupić komputer charakteryzujący się lepszą konfiguracją, niż najbardziej podstawowa z tych, które aktualnie by nam wystarczyły. Odpowiedni zapas mocy obliczeniowej oraz pamięci sprawi bowiem, że z działania komputera będziemy zadowoleni również za rok, dwa lub trzy. Teoretycznie większy wydatek z czasem okaże się dobrą decyzją, gdy w kolejnych latach zaoszczędzimy na wymianie sprzętu.

Kupienie lepszego laptopa, z którego będziemy korzystać przez długi czas, to też dobra decyzja z punktu widzenia dbania o środowisko. Wybierając urządzenie nieulegające w krótkim czasie awarii ani niebędące przestarzałe, sprawiamy, że w przyszłości pojawi się nieco mniej elektrośmieci.

Czym powinny charakteryzować się laptopy kupowane na lata?

asus tuf
fot. Asus

Podstawową sprawą, na którą musimy zwrócić uwagę, chcąc mieć laptopa na lata, jest jakość wykonania urządzenia. Chcemy w końcu, by komputer dobrze zniósł próbę czasu. Sprawdźmy, czy zawias w interesującym nas modelu jest solidny, a obudowa sprawia wrażenie dobrze wykonanej. Aluminium przeważnie sprawdzi się lepiej niż plastik. Zwróćmy również uwagę na osadzenie przycisków oraz jakość materiałów użytych do produkcji laptopa. Za bardzo wysoką jakość wykonania doceniane są choćby komputery MacBook Air, ale bez problemu znajdziemy także solidne urządzenia z Windowsem.

Kolejna sprawa to podzespoły. Kluczowe w kontekście wydajności laptopa są procesor oraz pamięć operacyjna. Zacznijmy od procesorów. Chcąc mieć mobilny komputer na lata, lepiej odpuścić sobie tanie układy. Nie kupujmy laptopów z procesorami Celeron, Pentium (Intel) oraz Ryzen 3 czy też Athlon (AMD). Powinniśmy postawić raczej na wydajne układy, takie Core i5, i7 oraz i9 od Intela. Są w nie wyposażone choćby gamingowe laptopy Asus TUF. Zwracajmy uwagę na generację procesora (powinna być jak najnowsza) oraz na to, jakie oznaczenia posiada układ i co one oznaczają. Przykładowo, procesor Intel Core i5 z literką G w nazwie i zintegrowanym układem graficznym może przez długi czas posłużyć nam do pracy biurowej, ale zdecydowanie nie będzie dobrym wyborem do gier. O CPU więcej powie ranking procesorów.

intel
fot. YouTube/Intel

Jeśli chodzi o RAM, zasada jest prosta: odpuśćmy sobie wszystkie laptopy, które mają mniej niż 8 GB tej pamięci i nie mają miejsca na rozbudowę. To rozsądne minimum w laptopie, który ma nam trochę posłużyć, a jeśli mamy możliwość wyboru sprzętu z większą liczbą GB pamięci operacyjnej (np. 16 GB), będzie to dobrym wyborem. Zwracajmy też uwagę na typ pamięci (celujmy raczej w DDR4 i DDR5) oraz na taktowanie (więcej=lepiej).

Nie bez znaczenia jest też dysk. Choć obecnie wiele plików przechowujemy w chmurze, powinniśmy wziąć pod uwagę, że z biegiem lat pamięć może się zapełniać. Warto więc wybrać urządzenie z dyskiem o takiej pojemności, która będzie nam dawać pewien bufor bezpieczeństwa. 256 GB to raczej minimum, choć część osób powinna wybrać 512 GB lub nawet 1 TB.

Ile kosztują laptopy, które posłużą nam przez dłuższy czas?

Nie ma co ukrywać – laptopy na lata są sprzętem, za który trzeba zapłacić więcej, niż za budżetowe komputery. Najmniejszy wydatek czeka osoby, które chcą mieć komputer na długi czas jedynie do pracy biurowej – tu kwota ok. 3000 zł spokojnie powinna wystarczyć. Jeśli chcemy posiadać urządzenie umożliwiające komfortowe granie w zaawansowane gry, musimy się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilku tysięcy zł. W sytuacji, gdy np. zajmujemy się profesjonalnie grafiką komputerową oraz montowaniem filmów i marzy nam się MacBook Pro w jednej z lepszych konfiguracji, będziemy musieli zostawić w sklepie kilkanaście tysięcy zł.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD