ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jak zrobić bootowalny pendrive USB z systemem Windows?

Autor: Marek Janiak Kategoria: Porady

Czasy, w których instalowaliśmy system operacyjny z płyty DVD, bezpowrotnie mijają, a ilość urządzeń wyposażonych w napęd z roku na rok się zmniejsza. Warto zawczasu pomyśleć o planie awaryjnym i przygotować gotowy do użycia dysk instalacyjny Windows. Podpowiadamy, jak zrobić bootowalny pendrive USB z systemem korzystając jedynie z darmowego oprogramowania.

Jak zrobić bootowalny pendrive USB z systemem Windows? Poradnik krok po kroku

  1. Bootowalny pendrive – co powinieneś o nim wiedzieć? Dlaczego warto posiadać system Windows na nośniku USB?
  2. Jak zrobić bootowalny pendrive USB z systemem Windows oficjalnym narzędziem Microsoftu – Media Creation Tool?
  3. Jak zrobić bootowalny pendrive USB z systemem Windows korzystając z programu Rufus?
  4. Jak uruchomić komputer z pamięci USB? Co zrobić po instalacji systemu Windows?
jak zrobić bootowalny pendrive USB z systemem Windows

Bootowalny pendrive – co powinieneś o nim wiedzieć? Dlaczego warto posiadać system na nośniku USB?

Bootowalny pendrive z Windows to inaczej pamięć flash, która po odpowiednim sformatowaniu i przygotowaniu, będzie wykrywana przy starcie przez komputer, jako nośnik instalacyjny. Choć sama operacja rozruchu nie będzie się znacząco różniła w porównaniu do klasycznej płyty DVD (w boot menu wybieramy inną opcję, o czym więcej za chwilę), rozwiązanie to ma kilka istotnych zalet wynikających z przewagi technologicznej tych małych i niepozornych urządzeń.

Poza oczywistą, czyli możliwością skorzystania z portu USB w erze komputerów i laptopów pozbawionych napędu, warto wziąć pod uwagę m.in. lepszą wydajność i dużą pojemność. Wśród modeli opierających się na standardzie USB 3.0 bez problemu znajdziemy sprzęt oferujący szybkie transfery i przepustowość danych, a taka specyfikacja potrafi znacząco skrócić proces instalacji systemu. Nie bez znaczenia jest także pojemność, bowiem systemy Windows 10 i 11 wymagają już minimum 8 GB przestrzeni na dane.

bootowalny pendrive usb

Pendrive USB jest także urządzeniem kompaktowym, co ułatwia ewentualny transport (na dobrą sprawę w razie potrzeby możemy go nawet nosić w niewielkiej kieszeni) i bardziej odpornym na uszkodzenia. Obudowy są często wykonane z aluminium lub dobrej jakości tworzywa sztucznego, a więc z materiałów, które dobrze chronią zamkniętą w środku elektronikę. Nie musimy się obawiać zarysowania drogocennej płyty i skupiać na zachowaniu szczególnych środków ostrożności.

Poza powyższym pozostaje kwestia pragmatyzmu. Jeśli nie posiadamy w domu drugiego urządzenia, które pozwoliłoby nam przygotować bootowalny pendrive w razie awarii, rozsądniej jest taki nośnik przygotować zawczasu. W przypadku nadejścia czarnej godziny, możliwość zainstalowania systemu bez żadnej zwłoki potrafi być na wagę złota.

pendrive usb z systemem windows poradnik instrukcja krok po kroku

Jak zrobić bootowalny pendrive USB z systemem Windows oficjalnym narzędziem Microsoftu – Media Creation Tool?

To najprostszy i rekomendowany przez nas sposób, wymagający niewielkiej ingerencji ze strony użytkownika. Całą operację ściągnięcia plików instalacyjnych i przygotowania nośnika USB wykona za nas program producenta Media Creation Tool, dostępny na poniższych stronach (od razu wybieramy wersję systemu Windows, która nas interesuje):

Pobierz Windows 10 (microsoft.com)

Pobierz Windows 11 (microsoft.com)

Po przejściu na jeden z powyższych adresów, klikamy na przycisk Pobierz narzędzie lub Pobierz teraz:

media creation tool windows 10
media creation tool windows 11 poradnik

Przed uruchomieniem oprogramowania przygotujmy dysk USB – jak już wspomniałem wcześniej, wystarczy pamięć o pojemności minimum 8 GB przestrzeni na dane (preferowane są dyski o dobrych parametrach odczytu i zapisu danych). Pamiętajmy, że wszystkie dane na nośniku zostaną usunięte.

Pierwszym krokiem będzie zaakceptowanie warunków licencyjnych i wybranie opcji Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub plik ISO) dla innego komputera:

media creation tool windows usb

W następnym oknie mamy możliwość zmiany języka i wersji systemu. W większości przypadków domyślne opcje wybrane przez aplikację będą poprawne, ale upewnijmy się czy wszystko się zgadza. Jeśli nie korzystamy z archaicznego oprogramowania działającego tylko na starej architekturze x32, zalecamy instalację 64-bitowej wersji z polską lokalizacją.

media creation tool windows wybieranie wersji

W kolejnym kroku jako nośnik instalacyjny wybieramy opcję Dysk flash USB i wskazujemy, które urządzenie mamy na myśli z listy dysków:

media creation tool windows przygotowywanie nośnika usb

W tym momencie rozpocznie się właściwy proces pobierania plików instalacyjnych, formatowania pendrive’a i kopiowania danych. Na samym końcu otrzymamy komunikat zwrotny Twój dysk flash USB jest gotowy.

Jak zrobić bootowalny pendrive USB z systemem Windows korzystając z programu Rufus?

Alternatywnie możemy ściągnąć obraz systemu Windows w postaci pliku ISO, który posłuży nam do przygotowania pendrive’a darmowym programem Rufus.

Obraz dla obu systemów (Windows 10 i 11) ściągniemy wspomnianym wcześniej narzędziem Media Creation Tool (w oknie Wybierz nośnik do użycia tym razem zaznaczamy Plik ISO) lub bezpośrednio ze strony Microsoftu:

Pobieranie obrazu dysku (ISO) Windows 11 (microsoft.com)

pobieranie obrazu iso windows 10 11

Po zapisaniu pliku na dysku, czas na uruchomienie programu Rufus. Darmową aplikację pobierzemy ze strony:

Rufus – Twórz nośniki rozruchowe USB w prosty sposób

Zerknijmy na górę okna. W zakładce Urządzenie wybieramy z listy właściwy pendrive, po czym klikamy na Wybierz, wskazując lokalizację pobranego obrazu ISO:

rufus bootowalny usb

Teraz wystarczy już tylko sprawdzić czy wszystko się zgadza:

  • w zakładce Opcje obrazu powinna widnieć opcja Standardowa instalacja Windowsa,
  • schemat partycjonowania: GPT (wymagany przez Windows 11), docelowy system: UEFI (bez CSM),
  • system plików oraz rozmiar jednostki alokacji pozostawiamy bez zmian.
rufus poradnik usb z systemem windows

Formatowanie i kopiowanie danych rozpocznie się po naciśnięciu przycisku Start i zamknięciu komunikatu informującego o usunięciu wszystkich danych z pamięci USB.

Jak uruchomić komputer z pamięci USB? Co zrobić po instalacji systemu Windows?

Uruchomienie komputera z pamięci USB nie jest procedurą skomplikowaną. Całość sprowadza się do wywołania menu bootowania przy starcie systemu lub wejścia do systemu BIOS / UEFI i zmiany kolejności uruchamiania dysków – interesuje nas ustawienie priorytetu dla dysku USB, który wcześniej przygotowaliśmy opisanymi powyżej metodami.

W tym pierwszym przypadku menu najczęściej wywołuje się klawiszami funkcyjnymi zaraz po włączeniu komputera. Warto zwrócić uwagę na to, co jest napisane na dole bądź u góry ekranu, bowiem każdy producent stosuje inny klawisz skrótu (najczęściej używane: Esc, F8, F9, F10, F11 lub F12). Taką informację bez problemu powinniśmy również znaleźć w wyszukiwarce Google, wpisując model laptopa lub płyty głównej w połączeniu z frazami takimi jak boot device menu keyboard shortcut. Zawsze możemy też zajrzeć do instrukcji obsługi danego urządzenia.

menu bootowania windows jak zrobić bootowalny pendrive USB

Jeśli jednak okaże się to problematyczne, skorzystajmy z funkcji zaszytych w systemie BIOS lub UEFI (na ogół wystarczy przy starcie naciskać klawisz Delete, by uzyskać dostęp). Odszukujemy zakładkę Boot lub podobnie brzmiącą i z listy urządzeń wybieramy pendrive:

bootowalny pendrive USB z systemem windows uefi boot menu poradnik

Po zakończeniu procesu instalacji systemu, pozostaje pytanie – co dalej? Temat konfiguracji ustawień i instalacji programów możemy załatwić kompleksowo, przy czym warto sobie to zadanie ułatwić i do pewnego stopnia zautomatyzować. O tym wszystkim piszemy w tekście:

Co po formacie? 7 rzeczy, które musisz zrobić po instalacji systemu Windows

Sprawdź najnowsze wpisy