Zabierz telefon w góry – 4 aplikacje, które przydadzą się na szlaku

7 minut czytania
Komentarze

Zbliża się wakacyjny okres, w którym często wybieramy się w góry. Poza tradycyjnymi przygotowaniami pamiętajmy także o instalacji aplikacji – niektóre mogą nam uratować życie i w krytycznej sytuacji przekazać dane o naszym położeniu odpowiednim służbom, inne z kolei są niezwykle przydatnym dodatkiem na szlaku. Zanim ubierzemy plecak, upewnijmy się, że zabraliśmy telefon w góry – te bywają nieprzewidywalne i warto zadbać o bezpieczeństwo nas samych i bliskich.

Jakie aplikacje mobilne zabrać w góry? Spis treści:

  1. Telefon na szlaku to narzędzie absolutnie konieczne. Aplikacje w górach ułatwiają życie
  2. Ratunek – aplikacja, która pozwala na przesyłanie lokalizacji i szybki kontakt ze Służbami Ratunkowymi
  3. Gdy jedziemy do naszych południowych sąsiadów w Tatry Słowackie. Górskie Pogotowie Ratunkowe, czyli Horská záchranná služba
  4. Zanim wyruszysz sprawdź pogodę! Aplikacja YR
  5. Mapa Turystyczna – dokładna nawigacja na szlaku jest nieodzowna
jakie aplikacje telefon w góry

Telefon na szlaku to narzędzie absolutnie konieczne. Aplikacje ułatwiają życie

„Telefony, smartfony. Wy miastowi, to się górami nie potraficie cieszyć”. Spotkałem się kiedyś z taką uwagą na szlaku i nie mogłem się nadziwić, jak bardzo można ignorować postęp technologiczny i pomoc, jaką potrafią zapewnić dzisiejsze słuchawki.

W górach nigdy nie możemy przecież zapomnieć o bezpieczeństwie, a na nie składa się wiele elementów i czynników. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co spotka nas za kilka godzin. W skrajnej sytuacji nawet włączenie wyszukiwarki czy rozmowa ze służbami może okazać się wyzwaniem, zaś ewentualna pomoc będzie zależała od naszej szybkiej reakcji.

topr jakie aplikacje zabrać w góry

Zanim przejdziemy do aplikacji, które pozwolą nam poprawić komfort podróży i radzić sobie z całym spektrum nieprzychylnych zdarzeń, pamiętajmy jeszcze o dwóch zasadach – naładowaniu smartfona przed wyruszeniem w drogę i planie B, gdyby bateria padła przy dłuższej trasie.

Dobrą praktyką oszczędzania energii urządzeń jest choćby wyłączanie zbędnych usług. Ostatecznie dostęp do sieci WiFi raczej nie będzie nam w tej chwili potrzebny, a ewentualne zużycie energii nie będzie stanowiło problemu, jeśli zabierzemy ze sobą powerbank. O najciekawszych i sensownie wycenionych modelach pisaliśmy w tym miejscu.

mapa turystyczna telefon góry

Ratunek – aplikacja, która pozwala na przesyłanie lokalizacji i szybki kontakt ze Służbami Ratunkowymi

Ta darmowa aplikacja powinna się znaleźć w telefonie każdej osoby wybierającej się w góry lub nad wodę. Z usługi oferowanej przez Ratunek korzystają ochotnicze służby ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR i WOPR, dzięki czemu program został włączony do oficjalnego systemu powiadamiana o zgłoszeniu wypadku.

Za jej pomocą w bardzo łatwy sposób wezwiemy pomoc – po włączeniu wystarczy wybrać czy znajdujemy się w górach bądź nad wodą, a potem 3 razy kliknąć na ikonę niebieskiego krzyża, by połączyć się z automatycznie wybranym numerem (właściwym dla lokalizacji, z której wychodzi połączenie).

aplikacja ratunek góry

W czasie naszej rozmowy aplikacja w oparciu o zapis z GPS dodatkowo wysyła SMS z współrzędnymi geograficznymi. Czas reakcji służb jest w tym przypadku maksymalnie skrócony, bowiem nie musimy wyjaśniać, gdzie jesteśmy – zresztą, będąc w szoku możemy nie być w stanie udzielić odpowiedzi.

Ratownicy otrzymują także informacje zawarte w Książeczce Medycznej (wypełniamy wcześniej rubryki dotyczące danych personalnych oraz naszego stanu zdrowia) i aktualny stan baterii telefonu, z którego wysłano wezwanie. Ewentualne zmiany w naszym położeniu również będą wysyłane w czasie rzeczywistym, a przy bardzo słabym zasięgu, gdy połączenie jest niemożliwe, aplikacja będzie nieustannie próbowała wysłać lokalizację wiadomością tekstową.

Aplikację Ratunek można pobrać za darmo z poniższych stron:

Ratunek – Apps on Google Play
Aplikacja Ratunek w App Store (apple.com)

góry wzywanie pomocy aplikacja ratunek

Gdy jedziemy do naszych południowych sąsiadów w Tatry Słowackie. Górskie Pogotowie Ratunkowe

Na podobnej zasadzie co Ratunek, działa aplikacja Górskie Pogotowie Ratunkowe (Horská záchranná služba), która może nam pomóc m.in. w Tatrach Słowackich. Tutaj również z poziomu aplikacji łatwo skontaktujemy się ze służbami (zintegrowany numer alarmowy 18300) i wyślemy SMS z dokładnym położeniem.

Względem polskiego odpowiednika program został rozbudowany o funkcje dotyczące śledzenia zmieniających się warunków pogodowych i wyświetlania ostrzeżeń oraz planowania podróży w zakładce „Moje wycieczki”. Po wprowadzeniu punktu początkowego i docelowego trasy, przewidywanego czasu jej trwania i pozostałych detali, wyprawa będzie monitorowana – jeśli nie potwierdzimy za pośrednictwem aplikacji, że dotarliśmy bezpiecznie do celu, na ratunek przybędzie nam najbliższy zespół ratownictwa górskiego.

aplikacja Górskie Pogotowie Ratunkowe Horská záchranná služba

Dzięki apce możemy także sprawdzić, gdzie zlokalizowane są najbliższe stacje ratownictwa medycznego, schroniska górskie, stacje meteorologiczne (niektóre umożliwiają podgląd z kamer internetowych), czy punkty w których znajdują się automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED).

Funkcjonalność programu z roku na roku jest coraz większa. Autorzy informują, że już teraz za pomocą Hzs wezwiemy pomoc poza granicami kraju – na chwilę obecną w Czechach, na Węgrzech i w Austrii. Zarówno połączenie alarmowe, jak i wiadomość SMS są przekierowywane do najbliższego regionalnego oddziału Ratownictwa Medycznego lub lokalnego Górskiego Pogotowia Ratunkowego.

Aplikację Górskie Pogotowie Ratunkowe można pobrać za darmo pod adresem:

Horská záchranná služba – Aplikacje w Google Play

aplikacja Górskie Pogotowie Ratunkowe

Zabierz telefon w góry – zanim wyruszysz sprawdź pogodę! Aplikacja YR

Sprawdzenie pogody to rzecz oczywista przed wyjściem w góry, ale można to robić co jakiś czas także podczas samej podróży. Monitorowanie warunków i zachodzących zmian pozwoli nam na lepszy ogląd sytuacji i podejmowanie decyzji będąc już na miejscu, np. podczas wchodzenia na szczyt.

Jednym z lepszych serwisów pogodowych jest norweski Yr, który charakteryzuje się przyjemnymi dla oka animacjami pogody i – co ważniejsze – całkiem niezłą wiarygodnością prognoz nie tylko dla miast i pasm górskich, ale również szczytów.

pogoda w górach aplikacja yr

Szczegóły możemy sprawdzać dzień po dniu w prognozie długoterminowej lub godzina po godzinie w widoku szczegółowym, gdzie wszystkie dane dostępne są w formie czytelnego wykresu.

W zakładce „Wokół Ciebie” znajdziemy informacje o zanieczyszczeniu powietrza i rozprzestrzenianiu się pyłków oraz najnowsze prognozy pogody z okolicy. Prezentowane w aplikacji analizy i wskazania dostarczane są przez Norweski Instytut Meteorologiczny.

Aplikację Yr można pobrać za darmo z poniższych stron:

Yr – Aplikacje w Google Play
Aplikacja Yr w App Store (apple.com)

serwis pogodowy yr

Mapa Turystyczna – dokładna nawigacja na szlaku jest nieodzowna

Jedna z najbardziej popularnych aplikacji tego rodzaju, która nie da nam się zgubić podczas aktywnego wypoczynku w górach. Jej najważniejszą funkcją jest możliwość wytyczania tras w oparciu o szlaki turystyczne i podgląd w czasie rzeczywistym naszych postępów w drodze do osiągnięcia celu.

Otrzymujemy pełną rozpiskę wyprawy – pokazywany jest nie tylko dystans do przebycia i szacowany czas przejścia, ale także szczegółowy przebieg i profil wysokościowy. Zaplanowanie zdobycia szczytu odbywa się dosłownie kilkoma tapnięciami w ekran smartfona.

mapa turystyczna aplikacja telefon - góry

Darmowa wersja prezentuje dane przy wykorzystaniu map Google. W wersji premium otrzymujemy szczegółowy podgląd mapy turystycznej, na której znajdziemy również poziomice i cieniowanie terenu, informacje dotyczące szczytów, przełęczy, parkingów i innych punktów orientacyjnych.

Nowinką i przemyślanym rozwiązaniem jest pełna synchronizacja historii naszych podróży z kontem w serwisie mapa-turystyczna.pl, gdzie można wyświetlić wszystkie trasy i zobaczyć je na dużym ekranie.

Aplikację Mapa Turystyczna można pobrać za darmo z poniższych stron:

Mapa Turystyczna – Aplikacje w Google Play
Aplikacja Mapa Turystyczna w App Store (apple.com)

Motyw