ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
co to nfc

Co to NFC w smartfonie? Dowiedz się, czym tak naprawdę jest i do czego się przyda!

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Co to NFC? Zazwyczaj mówi się o tej funkcji w kontekście płatności zbliżeniowych, ponieważ to właśnie na tym polu, technologia NFC może się pochwalić swoimi największymi sukcesami. Ścisła współpraca z aplikacjami bankowymi oraz płatnościami online zapewnionymi przez takie usługi jak Apple Pay i Google Pay sprawia, że wszystko ze sobą odpowiednio współgra. 

Co to jest NFC?

Rozwinięcie tego akronimu to Near Field Communication. Powstało na podstawie technologii identyfikacji radiowej (RFID). Gdzie można się z tym spotkać? Przykładów w kartach skanujących, które używa się podczas wchodzenia do biura. NFC jest standardem komunikacji bezprzewodowej, która bazuje na technologii zbliżeniowej.  W ten sposób możliwe jest sparowanie urządzeń, jeśli znajdą się na odpowiedniej odległości – zazwyczaj jest to kilka centymetrów. Jednak zazwyczaj odstęp nie może być większy niż 20 cm. Po spełnieniu tych warunków jest możliwa wymiana informacji, a nawet plików. 

NFC a Bluetooth

Kiedy czyta się o NFC, pojawia się duże skojarzenie z technologią Bluetooth. NFC nie potrzebuje dokonywania ręcznego łączenia z urządzeniem, aby przesłać dane. Dużą zaletą jest również to, że zużywa stosunkowo mniej energii. Do połączenia dochodzi w sposób automatyczny. Wystarczy jedynie zbliżyć się na odpowiednią odległość. W przypadku Bluetooth jest podobnie, ponieważ do parowania nie musi dochodzić pomiędzy dwoma smartfonami, lecz różnymi urządzeniami. 

Jakie jest zastosowanie NFC?

Jak się okazuje, NFC nie musi być wykorzystywany tylko i wyłącznie do wysyłania danych. Telefony posiadające system Android przesyłały dane przy wykorzystaniu Android Beam. W momencie, kiedy w zasięgu pojawiał się smartfon z włączonym NFC na ekranie drugiego telefonu, wyskakiwało powiadomienie o możliwości wymiany plików. Jednak Android Beam został wycofany przez Google. Podjęto taką decyzję w 10 wersji systemu. Android Beam nie był szczególnie znaną funkcją i dodatkowo nie zbierał za dobrych opinii. 

Najważniejsza funkcja NFC jest oczywiście możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych smartfonem. Dzięki temu karta debetowa może pozostać głęboko w portfelu. Aby wykonać taką płatność, należy posiadać mobilne portfele – Android (Google Wallet) I iOS (Apple Pay). Oczywiście w tym miejscu potrzebna jest właściwa konfiguracja urządzeń pod kątem dokonania płatności. Połączenie technologii NFC z aplikacjami bankowymi oraz technologia biometryczną pozwala na dokonywanie płatności w sposób bezpieczny, oraz pełen komfortu. 

NFC może być być docenione przez fanów muzyki. Technologia pozwala na podłączenie smartfona do głośnika. Dodatkowo można:

  • odblokować drzwi samochodu,
  • śledzić stan zdrowia,
  • logować się do komputera.

Poszczególne środki komunikacji zapewniają nawet możliwość zakupu biletu przy wykorzystaniu NFC. Coraz częściej wykorzystywana jest również podczas skanowania kodów QR. 

Bezpieczeństwo podczas płatności NFC

Płatności zbliżeniowe wśród niektórych osób budzą wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa. Nie należy przejmować się tym, że dane zostaną przejęte, ponieważ zasięg działania NFC jest bardzo mały. Istnieje taka możliwość, że podczas płatności zbliży się do Twojego telefonu osoba na odpowiednią odległość tak, aby doszło do ściągnięcia środków, jednak w celu zapłaty konieczne jest odblokowanie telefonu. Dlatego niechciane połączenia z telefonem są bardzo mało prawdopodobne. 

Co to NFC? Jest to technologia pozwalającą na przesyłanie danych po zbliżeniu do siebie urządzeń. Dzięki temu możliwe jest działanie płatności zbliżeniowych, które wymagają od smartfonów obsługi NFC. Możliwości tej technologii sprowadzają się w każdym przypadku do znacznego ułatwienia codziennie wykonywanych czynności. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Mudassar Iqbal z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy