ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Fałszywe ogłoszenia wakacyjne

Bezpieczny wyjazd na wakacje – jak zadbać o dom i samochód pod naszą nieobecność?

Autor: Mateusz Nowak Lokowanie

Zbliża się sezon urlopowy i wiele osób uda się na wyczekiwane wakacje – żeby wyjazd był bezpieczny, warto jednak pomyśleć o odpowiedniej ochronie dla swojego domu i samochodu. Dzięki temu wolny czas spędzimy w spokoju, nie martwiąc się np. potencjalnym włamaniem. W odpowiednim zabezpieczeniu pojazdu oraz domu pomogą nam oczywiście technologiczne rozwiązania.

Bezpieczny wyjazd na wakacje – jak przygotować swój dom na dłuższą nieobecność?

bezpieczny wyjazd na wakacje
fot. Yale

Chcąc zabezpieczyć swój dom przed potencjalnym włamaniem, możemy zainstalować w nim alarm oraz kamery. Te rozwiązania z pewnością dadzą nam trochę spokoju, choć jeśli mamy mieszkanie w bloku, to możliwości ich zastosowania mogą być znacznie ograniczone.

Warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu drzwi. Podczas wyjazdu może się zdarzyć sytuacja, w której zapomnimy o ich zamknięciu. Dobrze jest poprosić sąsiadów lub kogoś z rodziny o doglądanie domu – podlewanie kwiatów i karmienie zwierząt, lub po prostu o poprzebywanie przez jakiś czas w danym pokoju, zaświecenie światła, żeby miejsce nie wyglądało na opuszczone.

To jednak stwarza problemy – inne osoby mogą zapomnieć o zamknięciu drzwi, poza tym trzeba im zostawić klucze, które teoretycznie mogą zgubić. Nawet jeśli wyjazd jest krótki i uznamy, że nikt nie będzie musiał doglądać naszego domu, może zdarzyć się sytuacja kryzysowa, w której np. członek rodziny będzie musiał dostać się do mieszkania.

Inteligentny zamek Linus® pomoże zadbać o bezpieczeństwo i wygodę

fot. Yale

Z pomocą przychodzi bezkluczykowy zamek, czyli taki, którego właściciel sam przydziela wirtualne klucze do domu wybranym przez siebie osobom. Jednym z takich urządzeń jest Linus® Smart Lock od firmy Yale, który rozwiązuje omówione powyżej problemy. Oprócz tego dzięki zintegrowanej z zamkiem aplikacji Yale Access użytkownik może z poziomu swojego smartfona m.in. kontrolować, czy drzwi są zamknięte oraz ustawić automatyczne ryglowanie drzwi po ich zatrzaśnięciu.

Możliwości inteligentnego zamka Linus® wykorzystamy również po powrocie z urlopu. Chodzi głównie o wygodę. Dzięki funkcji geolokalizacji w urządzeniu Linus® Smart Lock drzwi zostaną automatycznie odblokowane, gdy będziemy w ich pobliżu. To oznacza koniec z poszukiwaniami kluczy, gdy stoimy przed domem z ciężkimi torbami. W aplikacji możemy również ustawić automatyczne blokowanie drzwi po określonym czasie – nie będziemy musieli się więc martwić tym, czy np. nasze dziecko zamknęło drzwi po wyjściu do szkoły. Z kolei sprawdzając w aplikacji informacje o uzyskanym dostępie do drzwi, upewnimy się, że dziecko wróciło po lekcjach do domu.

Jak to działa od strony osoby, która chce wejść do naszego domu, bo jej na to pozwoliliśmy? Do otwarcia zamka może ona wykorzystać aplikację mobilną i wirtualny klucz. Niektóre dzieci i osoby starsze nie posiadają jednak smartfonów, więc alternatywną metodą jest użycie klawiatury Yale Smart Keypad, a konkretnie wpisanie na niej kodu, który jako właściciele udostępniliśmy członkom rodziny lub sąsiadom.

Linus® Smart Lock jest dostępny na Amazonie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo samochodu podczas wakacyjnego wyjazdu?

fot. Jose Carbajal/Unsplash

Wyjeżdżając na urlop, dobrze jest również pomyśleć o zabezpieczeniu swojego samochodu. Szczególnie jeśli np. udajemy się w bardzo daleką podróż i postanowiliśmy wybrać samolot lub pociąg, a auto zostawić pod domem. Pod naszą nieobecność z pojazdem może wiele się wydarzyć.

Zacznijmy od potencjalnych szkód parkingowych. Jeśli nie mamy garażu ani zamkniętej posesji, raczej nie możemy całkowicie uniknąć ryzyka wystąpienia takich zdarzeń. Używając wideorejestratora z trybem parkingowym, możemy jednak sprawić, że późniejsza identyfikacja sprawcy będzie łatwiejsza. Po wykryciu wstrząsu rejestrator zacznie nagrywać całą sytuację. Pamiętajmy tylko o tym, by kamerka miała specjalne zasilanie uniemożliwiające rozładownie akumulatora.

Chcąc uchronić się przed włamaniem do auta i jego kradzieżą, możemy zastosować alarm, który z pewnością odstraszy mniej wprawionych złodziei oraz poinformuje sąsiadów, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli nasz samochód nie posiada alarmu na fabrycznym wyposażeniu, możemy go zainstalować w zewnętrznej firmie. Innym zabezpieczeniem przed kradzieżą, które można zastosować, jest blokada skrzyni biegów. Bez dodatkowego klucza do blokady złodziej nie ruszy samochodem z miejsca, nawet jeśli dostanie się do środka.

Tekst powstał we współpracy z firmą Yale. zdjęcie główne: Ibrahim Rifath/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy