Jak usunąć dane z Google? Prawo do bycia zapomnianym

4 minuty czytania
Komentarze

Na pewno znacie to powiedzenie „co raz znajdzie się w internecie, pozostanie tam na zawsze”. Choć ciężko się z tym twierdzeniem kłócić, nie jesteśmy pozostawieni samemu sobie w najgorszych przypadkach nadużyć. Podpowiadamy jak usunąć dane z wyszukiwarki Google i skorzystać z prawa do bycia zapomnianym.

Jak usunąć dane z wyszukiwarki Google? Spis treści:

jak usunąć dane z wyszukiwarki google

Co zrobić, gdy znajdziemy wrażliwe dane i treści?

Jeśli znaleźliśmy poufne dane i treści z naszym udziałem, warto do sprawy podejść kompleksowo. Z jednej strony musimy zadbać o to, by nie pojawiały się w wyszukiwarce Google, która indeksuje dane i wyświetla je w wynikach przy określonym zapytaniu. To jednak tylko połowa naszej pracy, bowiem po usunięciu tych pozycji z wyszukiwarki pozostaje jeszcze kwestia usunięcia treści ze stron, na których dane te fizycznie się znajdują.

Dopóki nie zajmiemy się tym problemem, treści te nadal będzie można zobaczyć bezpośrednio na stronach, na których zostały zamieszczone i znaleźć przez pozostałe wyszukiwarki oraz innymi sposobami (np. ktoś może udostępnić przekierowanie w kanałach social media). Wystarczy zresztą, że zostaną skopiowane w inne miejsce, by problem ciągle pojawiał się na nowo, a sama ich obecność gdziekolwiek, jest dla nas niebezpieczna i problematyczna.

usuwanie zdjęć usuwanie danych poradnik google

W takim wypadku należy skontaktować się z administratorem witryny i poprosić go o usunięcie materiałów. Najczęściej możemy to zrobić na kilka sposobów:

  • za pomocą formularza kontaktowego bądź adresu e-mail osoby odpowiedzialnej za stronę (informacje te znajdziemy na ogół w stopce na dole strony lub w zakładce Kontakt na stronie głównej),
  • przy wykorzystaniu wyszukiwania Whois właściciela witryny za pomocą Google – w tym celu w pasku wyszukiwania wpisujemy adres danej strony w połączeniu z frazą Whois (kontaktowy e-mail do webmastera może znajdować się w rubryce „Registrant Email” lub „Administrative Contact”),
whois kontakt z administratorem usuwanie danych
  • w przypadku braku danych do administratora, warto skontaktować się z firmą hostującą witrynę, której dane wyczytamy z zapytania Whois.

Po wprowadzeniu zmian i usunięciu wrażliwych treści na stronie, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy przyspieszyli proces aktualizacji wyników wyszukiwania na stronie Google. O usunięcie nieaktualnych informacji poprosimy korzystając z formularzy znajdujących się na stronie pod adresem:

Usuwanie nieaktualnej treści – Wyszukiwarka Google

usuwanie wyników wyszukiwania

Usuwanie danych z wyszukiwarki Google. Co możemy usunąć i jakie kroki podjąć?

Przy kontakcie z Google warto wiedzieć, co konkretnie możemy usunąć i w jaki sposób. Katalog danych i sytuacji, które podlegają szczególnej ochronie jest dosyć szeroki i obejmuje:

Wystarczy kliknąć na jedno z powyższych przekierowań, by przejść do strony umożliwiającej podjęcie działań. Pamiętajmy przy tym, że zgłoszenie musi być dobrze udokumentowane, a każdy wniosek będzie analizowany zgodnie z przedstawionymi wytycznymi.

usuwanie danych google prawo do bycia zapomnianym

W ten sposób nie usuniemy takich informacji jak numer telefonu, adres zamieszkania czy data urodzenia, natomiast możemy liczyć na interwencję w przypadku pojawienia się danych wrażliwych, m.in. numeru PESEL, kart kredytowych i kont bankowych, zdjęć podpisu czy treści prywatnych (zdjęć o charakterze jednoznacznie seksualnym) bądź informacji medycznych.

Poza powyższymi przypadkami Google usuwa też materiały, jeśli dysponujemy podstawą prawną. W katalogu zgłoszeń z tego tytułu znajdują się naruszenia praw autorskich (ustawa DMCA) oraz treści związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Zapytania w sprawach naruszeń tego rodzaju obsługiwane są przez formularz do rozwiązywania problemów prawnych.

Czytaj też: Google Play – zwrot za zakupy. Jak odzyskać pieniądze?

jak usunąć dane z google

Czym jest prawo do bycia zapomnianym i jak z niego skorzystać?

Alternatywą do usuwania danych z narzędzi giganta z Mountain View jest prawo do bycia zapomnianym. Prawo to weszło w życie w maju 2014 roku i dotyczy każdego mieszkańca Unii Europejskiej.

Na mocy orzeczenia europejskiego Trybunału Sprawiedliwości możemy składać wnioski o usunięcie z wyszukiwarki informacji powiązanych z naszymi danymi, które są „niedokładne, nieistotne, nieadekwatne lub przesadzone”, a pozostawienie ich w wynikach wyszukiwania nie leży w interesie publicznym.

Chodzi tutaj m.in o fałszywe i błędne materiały, które godzą w dobre imię poszkodowanego i szargają jego reputację (także dotyczące życia prywatnego) oraz informacje wpływające na zdolność do wykonywania pracy czy jej podjęcie (np. odbyty kilkanaście lat temu wyrok, który z prawnego punktu widzenia uległ zatarciu).

Szersze omówienie prawa do bycia zapomnianym znajduje się na tej stronie, natomiast sam formularz został umieszczony pod adresem:

Usunięcie danych osobowych zgodnie z przepisami UE