jak zmienić tapetę w mi band

Którą opaskę Xiaomi Mi Band wybrać w 2020 roku? Porównanie

5 minut czytania
Komentarze

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z urządzeniami typu smartband zastanawia się, którą opaskę Mi Band wybrać. Opaski od Xiaomi są jednymi z tańszych na rynku, a przy tym potrafią zaskoczyć oferowanymi możliwościami. Właśnie stąd wynika ich popularność. Poszczególne wersje opasek Mi Band różnią się między sobą wieloma cechami, które mogą być istotne dla użytkowników tych urządzeń.

Którą opaskę Mi Band wybrać? Sprawdźmy, jaki mamy wybór

mi band którą wybrać

Poza rzadko spotykanymi w naszym kraju modelami z dopiskiem i (Mi Banda 3i można sprowadzić zza granicy) lub s możemy wyróżnić cztery smart bandy od Xiaomi. Chodzi oczywiście o urządzenia Mi Band, Mi Band 2, Mi Band 3, Mi Band 4. Ze wszystkimi wymienionymi opaskami miałem więcej lub mniej do czynienia, z wyjątkiem Mi Banda pierwszej generacji. Pierwszego Mi Banda raczej nie znajdziecie już w polskich sklepach z elektroniką, poza tym ten model nie ma nawet wyświetlacza, dlatego myślę, że w dalszej części naszego porównania możemy skupić się na pozostałych trzech opaskach.

Co łączy wszystkie opaski Mi Band od Xiaomi?

Urządzenia Mi Band 2, Mi Band 3 oraz Mi Band 4 posiadają bardzo podobną budowę. Całość składa się z regulowanej, silikonowej opaski oraz z urządzenia w formie niewielkiej kapsułki, którą wyjmujemy z opaski na czas ładowania. Dla uproszczenia, w tym tekście słowem opaska określam też całość Mi Bandów, czyli silikonowy pasek + kapsułkę. Te kapsułki są bardzo podobne, co nie znaczy, że identyczne: w Mi Bandzie 2 jest ona płaska, w wersjach 3 i 4 – wypukła oraz zaokrąglona.

Wszystkie Mi Bandy łączą najbardziej podstawowe funkcje. Urządzenia wyświetlają godzinę, a także liczą kroki i mierzą tętno. Każda z trójki omawianych opasek jest wodoodporna. Bardzo zbliżony jest czas działania urządzeń na jednym ładowaniu. Producent deklaruje, że każda z opasek może działać do 20 dni. Wreszcie wszystkie Mi Bandy możemy połączyć z aplikacją Mi Fit na smartfonie, co niewątpliwie warto uczynić. Dane zbierane przez opaskę będziemy mogli wyświetlić wtedy na telefonie i porównać je z wynikami z poprzednich dni. Uzyskamy również możliwość konfiguracji treści wyświetlanych na opasce oraz ich kolejności.

Największą różnicę między poszczególnymi opaskami Mi Band stanowi ekran

Osoba, która nigdy nie używała smart bandów od Xiaomi, na pierwszy rzut oka raczej nie rozróżniłaby poszczególnych modeli od siebie. Przynajmniej do czasu, gdy spróbowałaby zapoznać się z ekranem w każdym z trójki omawianych tutaj urządzeń. Mi Band 2 ma czarno-biały wyświetlacz o przekątnej 0,42″, który w dodatku nie jest dotykowy. Opaską sterujemy za pomocą niewielkiego, okrągłego przycisku znajdującego się na dole urządzenia. Mi Band 3 ekran ma już dotykowy, a jego przekątna wynosi 0,78″. Okrągły przycisk na dole urządzenia pozostał. Małą rewolucję przyniósł Mi Band 4. Ta wersja opaski od Xiaomi ma największy ekran ze wszystkich (0,95″) oraz jest on kolorowy.

mi band którą wybrać

Przyznam, że przed pierwszym zetknięciem ze smart bandami od Xiaomi nie uznawałem tego za wielką zaletę. Sądziłem, że skoro ekran opaski jest niewielki i zerkamy na niego najczęściej na krótką chwilę, to kolorowy wyświetlacz nie zmienia bardzo wiele. Po dłuższym korzystaniu z opasek muszę jednak skorygować swoją opinię. Kolorowy ekran jest znacznie przyjemniejszy dla oka, co więcej, interfejs Mi Banda nie znudzi nam się tak szybko, bo możemy zmieniać motywy / tapety opaski przy użyciu aplikacji na telefonie. Mi Band 4 również ma niewielki, dotykowy przycisk nawigacyjny na dole, jednak nie stanowi on osobnego elementu urządzenia. Jest jedynie zaznaczony okrągłym symbolem na jednolitym, dotykowym panelu.

Opaski Mi Band w istotnym stopniu różnią się funkcjonalnością

Xiaomi Mi Band 2 to w zasadzie lekki zegarek, który potrafi także liczyć kroki, mierzyć puls czy wyświetlać proste powiadomienia. Mi Band 3 potrafi już znacznie więcej. To urządzenie ma stoper, potrafi zdalnie wyciszać telefon lub go wyszukać, a także pokazuje aktualną pogodę w regionie, gdzie się znajdujemy. Mi Band 4 ma to samo, co poprzednie generacje, ale pozwala również na sterowanie muzyką odtwarzaną z telefonu (także ze Spotify). Kiedy usuniemy powiadomienie z Mi Banda 4, zniknie ono także z naszego telefonu, nie tylko z opaski. Komunikacja między smartfonem a smart bandem przebiega więc lepiej. Kolejne wersje opaski Mi Band mają coraz więcej trybów adekwatnych do różnych dyscyplin sportu. Podczas ich uprawiania opaska mierzy nasze parametry.

Ceny opasek Mi Band na polskim rynku

mi band którą wybrać

Wiemy już, czym się różnią poszczególne modele Xiaomi Mi Band. Sprawdźmy, jak prezentują się aktualne ceny opasek. Wziąłem pod uwagę nowe egzemplarze.

  • Xiaomi Mi Band 2: 65 – 100 zł
  • Xiaomi Mi Band 3: 80 – 90 zł
  • Xiaomi Mi Band 4: 110 – 149 zł

Urządzeń Mi Band 2 na rynku jest już niewiele i opaski te nie tracą już zbytnio na wartości. Kupując Mi Banda 3 na jednej z promocji, które nieraz mają miejsce, możemy mieć go nawet taniej, niż przedstawiciela poprzedniej generacji. W większości znanych sklepów najnowszy Mi Band kosztuje blisko 150 zł. Tu również warto jednak śledzić promocyjne oferty. Niedawno w sklepie x-kom Mi Band 4 był dostępny za 105 zł, jednak chętnych było tak dużo, że po kilkunastu minutach promocyjne egzemplarze zostały wyprzedane.

Którą opaskę Xiaomi Mi Band wybrać?

Biorąc pod uwagę niewielkie różnice cenowe między poszczególnymi modelami smart bandów od Xiaomi, warto dopłacić do najnowszej wersji. Jeśli zastanawialiście się, którą opaskę Mi Band wybrać, po zakupie modelu z cyferką 4 zyskacie pełnoprawny smart-gadżet, dzięki któremu będziecie rzadziej sięgać po telefon. Z poziomu opaski możecie przełączać utwory muzyczne, sprawdzić pogodę, ogarnąć przychodzące do Was powiadomienia. Wiele zmienia także kolorowy ekran, z którego przyjemnie się korzysta.

Czytaj także: [Recenzja] Xiaomi Mi Band 4 – smartband to chyba złe określenie

Czy starsze opaski od Xiaomi nie są warte uwagi? Wręcz przeciwnie, to całkiem przyzwoite urządzenia. Poleciłbym je jednak osobom, które szukają lekkiego, estetycznego zegarka, wzbogaconego o funkcję liczenia kroków i mierzenia pulsu. Jeśli lubisz nowoczesne gadżety lub chcesz rzadziej musieć wyjmować telefon z kieszeni, możesz czuć niedosyt.

Motyw