Jak zresetować telefon lub przywrócić go do ustawień fabrycznych? Przewodnik

mm Michał Derej Porady 2018-12-09

Wszystkie urządzenia elektroniczne od czasu do czasu potrafią odmówić nam posłuszeństwa i dzieje się tak również ze smartfonami. Sytuacja ta może być spowodowana nieprawidłowym działaniem systemu Android lub pobraną ze sklepu Google Play aplikacją. Na całe szczęście istnieją sposoby, by naprawić telefon, który nie funkcjonuje tak, jak tego chcemy. W dzisiejszym poradniku odpowiem na ważne pytanie – jak zresetować telefon z Androidem? Artykuł podzielony został na dwie części – miękki reset (soft reset) i twardy reset (hard reset). Co oznaczają te pojęcia? Tego dowiecie się w kolejnych akapitach tekstu.

Jak zresetować telefon, gdy ten się zaciął? Odpowiedzią może być miękki reset

Miękki reset (po angielsku soft reset) to procedura, która sprawi, że zawieszony smartfon odzyska swoją funkcjonalność. Warto pamiętać, że nie spowoduje ona utraty żadnych zapisanych już danych – z tego sposobu możecie zatem bezproblemowo korzystać w dowolnym momencie. Poniżej prezentuję Wam dwie metody, dzięki którym dowiecie się, jak zresetować telefon.

Sposób dla smartfonów z wymiennym akumulatorem

Jeżeli posiadacie smartfona z wymiennym akumulatorem, to procedura miękkiego resetu staje się bardzo łatwa.

 1. Otwórz klapkę telefonu i wyjmij z niego akumulator.
 2. Jeżeli chcesz, by smartfon natychmiastowo się uruchomił, to zaraz po wyjęciu akumulatora włóż go z powrotem. Jeżeli chcesz, by telefon pozostał wyłączony, to odczekaj kilka sekund, a następnie zamontuj akumulator.
 3. Gotowe!

Sposób dla smartfonów bez wymiennego akumulatora

Wykonanie procedury miękkiego resetu na telefonach bez wymiennego akumulatora jest nieco trudniejsze, choć dalej jest stosunkowo proste.

 1. Na swoim telefonie zlokalizuj przycisk, którego używasz do włączania ekranu.
 2. Przytrzymaj go przez około 10 sekund, aż zawieszony smartfon się wyłączy.
 3. Chwilę później telefon powinien samoczynnie się włączyć. Jeżeli tak się nie stanie, to uruchom go tak, jak zwykle.
 4. Gotowe!

Jak zresetować telefon, gdy działa on źle lub się zacina? Twardy reset może Wam pomóc

Jeżeli Wasz smartfon działa (czyli możecie z niego np. dzwonić), lecz szybkość systemu jest niesatysfakcjonująca lub pojawiają się błędy, to warto zastosować procedurę twardego resetu. Można z niej również skorzystać wtedy, gdy urządzenie nie chce się włączyć. Warto wiedzieć, że skasuje ona wszystkie dane, jakie zgromadzone są na Waszym telefonie (czyli np. kontakty, SMS-y, zdjęcia itp.). Z tego powodu upewnijcie się najpierw, że na swoim komputerze wykonaliście kopię zapasową wszystkich ważnych plików. Poniżej prezentuję Wam dwie metody, dzięki którym dowiecie się, jak zresetować telefon.

Zobacz też: Możesz zostać inwestorem firmy Anny Streżyńskiej!

Sposób dla działających smartfonów

 1. Na swoim smartfonie otwórz aplikację Ustawienia.
 2. Zlokalizuj zakładkę, w której znajduje się opcja „Kopia zapasowa i resetowanie”. Uwaga: ta funkcja może mieć inną nazwę na Twoim urządzeniu!
 3. Skorzystaj z opcji, która pozwoli na przywrócenie ustawień fabrycznych. Pamiętaj, że ta czynność skasuje wszystkie dane zgromadzone na Twoim smartfonie!
 4. Telefon uruchomi się ponownie i konieczna będzie jego ponowna konfiguracja.
 5. Gotowe!

Sposób dla niedziałających smartfonów

 1. Upewnij się, że telefon jest wyłączony.
 2. Znajdź kombinację klawiszy, która uruchomi Twojego smartfona w trybie recovery (tzw. konsola przywracania). W tym celu w wyszukiwarkę Google wystarczy wpisać frazę „nazwa_telefonu recovery„.
 3. Wyświetli się menu recovery. Znajdź tam opcję o nazwie „Wipe data / factory reset„. Wybierz ją za pomocą przycisku Power.
 4. Potwierdź swój wybór opcją „Yes – delete all user data„.
 5. Smartfon skasuje wszystkie dane, a następnie możliwe będzie jego ponowne uruchomienie za pomocą opcji „Reboot now„.
 6. Gotowe!


 • Krzysztof Sopot

  Kupiłem telefon z rozbitym wyświetlaczem, po podpięciu ekranu telefon prosi o PIN, którego nie znam. Twardy reset blokowany jest przez mdm. Co moge zrobić aby uruchomić telefon?

 • TheDon Kichot

  Artykuł zrobiony mocno powierzchownie. Byłoby fajnie jak uscie opisali także proces zrobienia tak dobrej kopii zapasowej, jak na iOS do iCloud, gdzie po przywróceniu wszystko jest dokładnie tak jak było i tylko muzykę trzeba zsynchronizować. Nie każdy musi znać takie programy jak Titanium Backup, a z pewnością wiele osób unika formata właśnie przez strach przed utratą danych.

  • stark2991

   Na Androidzie nic więcej nie zrobisz niż kopia na konto Google, która jest z tego co wiem domyślnie włączona.

   • TheDon Kichot

    Sprawdzałem kopię zapasową Google i, względem tego co oferuje Apple, wypada słabo. Później ciagle słyszałem narzekania „zapisy z gier mi poznikały”, itp. A gry były podpięte pod FB, coby się zapisy zsynchronizowały + kopia Google, wszystko co się da.

    • stark2991

     Apple to ma zdecydowanie lepiej rozwiązane

  • Michał Derej

   Kopią zapasową też się mogę zająć w kolejnym poradniku, ale tu bez roota nic wielkiego nie zdziałasz.

   • TheDon Kichot

    Się domyślam. Jednak zawarcie odpowiedniej sekcji na temat kopii zapasowej z rootem i bez w ramach „Jak zresetować telefon lub przywrócić go do ustawień fabrycznych? Przewodnik” byłoby miłym dodatkiem. Przy ilości danych gromadzonych na smartfonach dobry backup to podstawa.

 • aga

  To napiszcie jeszcze obeznani w temacie jak najlepiej przygotować telefonik do sprzedaży z Androidem 8.1.

  • Michał Derej

   To może być pomysł na kolejny poradnik!

  • mindla

   1.usunąć konto Gmail i inne np. od producenta jeśli są
   2.przeczytać dokładnie ten artykuł
   3.zresetować telefon po czym ustawić tylko podstawowe dane jak język czy region bez żadnych innych typu konta czy hasła WiFi.
   4.mozesz bez uwag sprzedać.

 • Reshixa

  Poradnik dla debili?

  • Michał Derej

   Zdziwiłbyś się, jak często taka fraza wpisywana jest w wyszukiwarkę.

   • mindla

    To tylko świadczy o tym ilu jest bezmózgów na tym świecie i sami nie potrafią zrobić najprostszej rzeczy.

    • Przemek

     z chęcią bym się dowiedział skąd ty tyle wiesz?

     ja się przyznam szczerze że pierwszy raz potrzebowałem przywrócić telefon do ustawień fabrycznych jakieś 9 lat temu. wtedy też użyłem googla.

    • TheDon Kichot

     Nie każdy interesuje się systemami. Dla przeciętnej osoby smartfon ma po prostu działać, a grzebanie w ustawieniach to totalna abstrakcja. Już nie raz byłem wołany, bo komputer/ smartfon strasznie wolno działa, bo kolory są jakieś dziwne (odwrócenie kolorów), bo jakieś dziwnie powiadomienie wyskoczyło, itp.

  • 0001

   To, że ty o tym wiesz nie znaczy, że inni o tym wiedzą, więc z tym „dla debili” bym się wstrzymał 🙂

 • Często przy hard resecie za pomocą klawiszy jest prośba do zalogowania się do konta Google i nawet prawidłowe dane blokują uruchomienie telefonu i pozostaje tylko serwis.

  • Michał Derej

   Prawidłowe powinny działać bez problemu. Na pewno wpisywałeś wszystko poprawnie?

   • mindla

    Otóż nie masz racji, dowiedz się co to jest factory protection reset.
    Powyżej Android 5 należy bezwzględnie usunąć konto Gmail z telefonu przed resetem.
    Tak samo należy usunąć konto producenta telefonu jeśli ktoś ma np. konto Samsung czy xiaomi.
    Po resecie będzie wymagać danych tego konta.

    • Lama Bojowa

     Go*** prawda. Jeśli robisz hard reset przyciskami, bo np. ekran się rozwalił i chcesz oddać do serwisu na wymianę ekranu. To po powrocie telefon nie ma prawa nie przyjąć poprawnych danych do logowania. Zabezpieczenie to jest antykradzieżowe i tylko osoba która miała konto założone na tym telefonie i wpisze dane poprawnie, to telefon musi się uruchomić.

    • Karls

     Co to znowu za pomysły? Ile to razy czyściłem telefon z podpiętym kontem Google, zwłaszcza przy migracjach między różnymi wersjami systemu. O ile nie masz kradzionego telefonu, do którego nie znasz danych logowania, to nic Ci nie grozi. Po prostu przy pierwszym uruchomieniu pojawia się powiadomienie, że do tego telefonu było przypięte konto google i aby odblokować telefon musisz się zalogować. Jak podasz prawidłowe to się odblokowuje i koniec. Nie spotkałem się z przypadkiem, żeby poprawnego loginu i hasła nie przyjął.

    • BlahFFF

     Usuwac konta oczywiscie nie trzeba, ale zakladajac, ze ten poradnik pisany jest dla nowicjuszy to zalecane bylo by to zrobic. Podowow jest kilka. Ludzie zakladaja (badz zaklada je im czasem kto inny – rodzina, znajomi itp) czasem konta na pale, nie pamietajac pozniej albo poprawnego adresu albo hasla albo dodaja po kilka kont (rekord jaki widzialem to 15 kont, kazde z kolejnym numerem – po co, nie mam pojecia) i system potrafi sie w takim przypadku czasem pogubic. Usuniecie kont badz wlaczenie odblokowania OEM w ustawieniach programistycznych przed resetem potrafi zwyczajnie zapobiec pozniejszym problemom i szukaniem sposobu na obejscie FRP.

    • haVoc vulTure

     W ciagu ostatnich 5 lat robilem factory reset klawiszami na telefonach i tabletach ponad 30 razy i wszystko przebieglo ok. Jesli nie zna sie swojego adresu google i hasla to nie mam pytan.

    • stark2991

     Ty wiesz, że to zabezpieczenie ma na celu uniemożliwić zalogowanie się na dany telefon za pomocą innego konta, a nie konta, które na nim było? Jeśli typ loguje się tym samym kontem jak przed resetem to ma działać i koniec, bez żadnego usuwania kont.

     • mindla

      To widocznie nie mam racji i tyle skoro tak mówicie.
      Sam zawsze odpinam konto przed HR i to zarówno Gmail jak i xiaomi.
      Czytałem że ta blokada jest na 72 godziny i w tym czasie nie wolno zmienić hasła na Gmailu.
      Ale to widać nieprawda.

  • kamil79123

   Można też wykorzystać luki w zabezpieczeniach i ominąć blokadę.

  • haVoc vulTure

   Po co rozpowszechniac takie brednie? Potem ludzie beda sie bali robic factory reset i beda siedziec na zamulonych i lagujacych telefonach niczym samsung. Poza tym reset z ustawien i reset klawiszami absolutnie niczym sie nie roznia.

   • kamil79123

    To współczesne smartfony trzeba cyklicznie przywracać do ustawień fabrycznych, żeby „nie zamulały i nie lagowały”? I skąd to porównanie do Samsunga, który miałby rzekomo robić takie telefony?

    • haVoc vulTure

     samsunga? zamulaja wszystkie po okolo roku. wystarczy wpisac w google np. samsung wydaje aktualizacje bo s8 laguje.

 • 0001

  Ostatnio zresetowałem telefonu ostatnią opcją i pierw kliknąłem na wipe cache, potem wipe data. Dlatego tak zrobiłem bo nie byłem pewien czy wipe data wystarczy czy nie trzeba pierw wyczyścić wipe cache.

  • Pietr

   Wolę data też usuwa cachex