DxOMark zmienia zasady oceniania aparatów, stary ranking już nie istnieje

Adrian Celej Newsy 2017-09-14

Ranking DxOMark znany jest chyba wszystkim fanom technologii. Niestety, nasi czytelnicy wielokrotnie dawali nam do zrozumienia, że go nie akceptują. Ktoś wziął sobie te uwagi do serca, ponieważ DxO dokonało małej rewolucji w swoim systemie oceniania.

Co się zmieni?

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej urządzeń z podwójnymi aparatami. Umożliwiają one obserwację głębi i rozmycia tła, czego dotychczas nie uwzględniały testy. Zdjęcia będą również wykonywane w możliwie najgorszych warunkach oświetleniowych. Dzisiejsze aparaty znacznie lepiej zbierają światło i takie próby zaczynają mieć sens.

Gdzie ta rewolucja?

Dawniej portal DxOMark prezentował ranking niemal wszystkich telefonów z najlepszymi aparatami. Nie szukajcie go, już nie istnieje. Z uwagi na zmianę zasad stare oceny przestały mieć znaczenie i nie są brane pod uwagę. Na start przetestowano 7 urządzeń, oto wyniki:

Niestety, aktualnie nie wiemy nic na temat ponownego przetestowania innych urządzeń. Jak zmieniły się oceny? Najlepiej prezentuje to poniższy obrazek:

Jak widać, niektóre urządzenia zyskały, inne straciły. Jedną z największych przegranych jest stara Nokia 808 Pure View. Jej ocena spadła z 77 punktów do raptem 61. Urządzenie całkowicie poległo przy słabych warunkach oświetleniowych. Po drugiej stronie wykresu leży Google Pixel, który uzyskał 90 punktów, czyli o 1 więcej niż przy starych zasadach.

A co ze starym rankingiem?

Niestety, administratorzy portalu nie pozostawili żadnej wersji podglądowej. Jednak w internecie nic nie ginie i jego kopię możecie przeglądać w poniższej galerii:

Źródło: DxOMark • Matip

  Dla pytających dxomark należy do htc. Stąd są takie wyniki

 • Marucins

  Narobili bałagan, nadawali „setek” niemal każdemu najlep$zemu telefonowi. I jak tu żyć?

 • a99xx

  Samsungi maja według mnie najlepsze aparaty

 • stark2991

  Zmienili akurat na premierę iPhone, no ciekawe, ciekawe…

  • Adrian Kijek

   Nie pamietam kiedy iphone krolowal w tym rankingu

   • Adrian Celej

    Jeśli ten rok przełomowy, to wrócę tu i zapulsuję komentarz starka

    • Adrian Kijek

     Od zawsze w iphonach byly bardzo dobre aparaty plus ich oprogramowanie wiec sie nie zdziwie jak iphone wkoncu wyladuje na 1 miejscu a z drugiej strony ten ranking jak nie przeklada sie na zwyklego urzytkownika tak byl z xperia z5 porazka

 • p3x!

  Nowy iPhone się pojawił to trzeba zmienić zasady tak by wygrało:-)

 • Sq72

  Nie wydaje mi się, żeby nokia 808 robiła tak słabe zdjęcia jak pokazuje ten ranking. DxOMark nadal będzie krytykowany.

  • Adrian Celej

   Ależ owszem, ranking może mieć w tym wypadku rację. Nokia 808 została zbudowana na dość starych technologiach, nie może mierzyć się ze współczesnymi aparatami. Poza tym większa ilość pikseli = mniejszy rozmiar piksela, a w konsekwencji mniej zebranego światła, co położyło ten telefon w teście.
   Podejrzewam, że telefony z dołu rankingu poleciałyby jeszcze bardziej.

   • Tak się składa że 808 ma tak duże piksele jak dzisiejsze flagowce np Note 8, jeżeli chodzi o warunki w nocy po prostu 808 nie daje rady, zbyt ciemna przysłona. Brak optycznej stabilizacji optycznej, to stary model ktory wyznaczył jakość fotografii pare lat temu. ?

    • Si3wc4

     Tutaj się zgodzę z @potok666:disqus.
     Nokia 808: matryca 1/1.2″, piksel: 1.4um, F2.4
     Samsung S8: matryca 1/2.55″, piksel 1.4um, F1.7

     Więc jasno widać, że Nokia ma ciemniejszy obiektyw i to sporo w porównaniu do GS8.