ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Samsung i LG tworzą bezpieczne baterie. Czy to koniec eksplodujących smartfonów?

Autor: Adrian Celej Kategoria: Newsy

Afera z udziałem Note 7 pokazała nam, jak niebezpieczne są powszechnie stosowane ogniwa litowo-jonowe. Jak się okazuje zarówno Samsung, jak i LG chcą zażegnać ten problem. Trwają prace nad ogniwami, którym nie zagraża eksplozja.

Dlaczego baterie wybuchają?

Bardzo częstą przyczyną eksplozji są zwarcia wewnątrz obudowy. Płynna zawartość bardzo szybko reaguje na zmianę temperatury, co w krytycznym momencie oznacza rozerwanie obudowy i eksplozję. Nowe ogniwa mają usunąć podstawowy czynnik powodujący eksplozję – ciecz. Zastąpi ją elektrolit w postaci stałej. Można to porównać do kondensatorów montowanych np. w komputerach. Dawniej masowo wykorzystywano kondensatory elektrolityczne, które bardzo często były przyczyną awarii. Problem był poważny, w górnej części widoczne były nacięcia, które pełniły rolę bezpiecznika. Powód był prosty – bez niego kondensator mógł wybuchnąć, co oznaczało mnóstwo dodatkowego sprzątania podczas naprawy. Obecnie korzysta się z kondensatorów polimerowych, które są wolne od tego typu problemów.

Kiedy?

Pierwsze telefony korzystające z nowej technologii mają pojawić się najpóźniej za 2 lata. W przypadku samochodów prawdopodobnie będziemy musieli poczekać do 2025 roku. Warto tu wspomnieć, że nad technologią pracuje również 200 inżynierów z Toyoty. Ten producent samochodów ma za sobą udane modele elektryczne, co sprawia, że jest to dla niego ważna inwestycja.

To świetne rozwiązanie

Baterie otaczają nas wszystkich. W każdej chwili może okazać się, że ogniwo zamontowane w telefonie, laptopie czy zegarku jest wadliwe. Pewne ryzyko istnieje zawsze i należy je wyeliminować za wszelką cenę. Note 7 pokazał nam, jak niebezpieczny może być telefon. A co z laptopem, który ma od 4 do 8 ogniw? Co z samochodem, w którym są setki, jak nie tysiące takich baterii? Eksplozja jednego pociągnie za sobą kolejne. Do takiej sytuacji może dojść np. w razie wypadku. Próba zastąpienia starej technologii ogniw li-ion to świetna informacja, liczę na jak najszybsze uruchomienie produkcji.

Źródło: XDA Developers

Sprawdź najnowsze wpisy