Google oskarżone o naruszanie prywatności

Komisja Europejska nałożyła na Google rekordową karę – 2,4 mld euro!

Newsy

Google od zawsze ma nie po drodze z Komisją Europejską. Tym razem musi zapłacić 2,42 mld euro za praktyki monopolistyczne.

O co poszło?

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

Cała afera dotyczy porównywarki cenowej od Google, która jest usługą niszową. Mimo wszystko według Komisji Europejskiej gigant z Mountain View najlepiej pozycjonował właśnie swoją usługę, co działało na niekorzyść konkurencji. Ponadto korporacja została zmuszona do zmiany dotychczasowych algorytmów w ciągu 90 dni. Jeśli nie podoła wyzwaniu może zostać nałożona kolejna kara w wysokości 5% dziennego obrotu. Oczywiście Google zamierza przeanalizować decyzje Komisji Europejskiej i rozważy odwołanie się od wyroku. Na dzień dzisiejszy nałożona kara jest rekordem, poprzedni należał do Intela, który musiał zapłacić ponad miliard euro.

Czy to ma sens?

Komisja Europejska bardzo chętnie walczy o wielkie miliardy z wielkimi korporacjami. Niby robią to dla naszego dobra, ale tak naprawdę bywa z tym różnie. W tym wypadku Google zostało oskarżone o promowanie usługi, która i tak nie zagrażała innym. Poza tym trudno wymagać od takiej korporacji, aby w wynikach wyszukiwania promowała konkurencyjne usługi. Tak robią wszyscy – Apple, Microsoft czy Amazon. W zasadzie po premierze Windows 10 Microsoft mógłby zostać oskarżony o praktyki monopolistyczne, ponieważ cały system próbuje przekonać użytkownika do ich usług. Wyobrażacie sobie zachętę do instalacji Google Chrome w tym systemie? Jest dokładnie odwrotnie, Windows proponuje Microsoft Edge. Da się zauważyć, że wyroki Komisji Europejskiej coraz częściej są przypadkowe i bezsensowne, mają na celu jedynie zasilenie kasy UE. Miejmy nadzieję, że straty które poniesie Google nie wpłyną bezpośrednio na użytkowników usług tej firmy.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x