Kto jest liderem rynku tabletów? Pierwsza piątka zaskakuje

mm Łukasz Pająk Newsy 2017-05-05

Niedawno International Data Corporation uraczyło nas – jak co kwartał – interesującym raportem pokazującym obecnym udział na rynku mobilnym poszczególnych producentów. Jeśli go nie widzieliście to w skrócie rzecz biorąc Samsung i Apple dalej na czele, ale Chińczycy bardzo szybko się zbliżają. Ok, ale to dotyczy smartfonów, a co z tabletami? Okazuje się, że wciąż jest to rynek… umierający? Niestety lub stety, ale tak właśnie prezentują się dane IDC opisujące tę gałąź rynku.

Przed zobaczeniem poniższego artykułu, którą firmę postawilibyście na pierwszym miejscu? Lenovo? W końcu jest tego najwięcej. Samsunga? Ze smartfonami sobie radzą, więc czemu nie z tabletami? Apple? W tym momencie wygrywacie.

Z raportu jasno wynika, że kupujemy coraz mniej tabletów. Jak wspomniałem we wpisie o możliwym następcy Xoom, coraz rzadziej zmieniamy tego typu urządzenia. Służą one przede wszystkim do przeglądania Internetu i prostych prac, a w tym wypadku dużej mocy obliczeniowej i różnych fajerwerków technicznych nie potrzebujemy. Jednak skupmy się na zmianach. Z podium spadło Lenovo na rzecz Huawei, które jako jedyne zanotowało wzrost i to nie byle jaki.

IDC przewiduje, że ten stan rzeczy się nie zmieni. Wciąż sprzedaż tabletów będzie spadać. W zamian coraz większym zainteresowaniem cieszą się podobne urządzenia, ale z dedykowanymi klawiaturami.

źródło: GSMArena • luki pt

  Miałem tablet pół roku po czym upadł i ekran poszedł wiadomo tablety są mało poręczne i dlatego zostały wyparte przez smartfony z większymi ekranami -.-

  • Bo obecnie telefon jest niezbędny, a tablet po prostu fajny. Ja mam, korzystam, lubię i z ciekawością czytam o nowinkach na rynku. Ale wychodzi na to, że jestem nienormalny, bo zwykłym ludziom to do szczęścia niepotrzebne.

   • Eselter

    A ja jestem właśnie z drugiej strony nie widzę sensu w tablecie 😛
    Zawsze ze sobą mam telefon 5.2″ to nie tak mało i starcza do przejrzenia internetu czy ew. obejrzenia czegoś na yt. A jak gdzieś potrzebuję coś zrobić na większym ekranie to tablet i tak nie spełni wymagań i potrzebuję zabrać ze sobą laptopa.

 • tojakomornik

  Wiadomo, że coraz mniej, jak ktoś raz kupił to nie będzie zmieniał co trochę jak telefon, tylko będzie używał aż mu się zepsuje. W ogóle te całe tablety to jakiś dziwny wynalazek, nie ma to jakiegoś super sensownego zastosowania.

  • Piotr

   Ja mam telefon jako urządzenie mobilne, a tablet do wszystkiego innego. YT, wiadomości, filmy (raz na pół roku), zakupy, poczta. to wszystko co robię. Komputera nie mam i nie potrzebuję.

   • Bart

    Tez tak robilem do momentu kupienia hybrydy 2in1. Teraz tablet lezy na stale podlaczony do sprzetu audio i leci z niego tylko google music. Tablet to tylko konsumpcja tresci, na dotykowym lapku mozna tresci tez tworzyc.

 • teges

  Ci co wypuszczają nowe modele są wyżej od tych co wpuszczają mniej. Nic dziwnego.

  • Łukasz Pająk

   Oj chyba Lenovo zdecydowanie częściej pokazuje coś nowego w porównaniu do Apple czy też Samsunga.

   • teges

    Liczy się też co pokazuje. Apple ma same mocne propozycje i Samsung też ma galaxy tab’y s2 i s3.

    • Łukasz Pająk

     Apple ostatnio pokazało najtańszego iPada w historii. Samsung ma bardzo popularnego Galaxy Tab A.

     • teges

      Samsung zgarnia pewnie niską półkę, a przez swoją popularność ludzie częściej go kupują, a Apple sprzeda wszystko, byleby logo było.
      Trochę nietrafnie w sumie napisałem komentarz 😉