Google zrobi czystki w sklepie Play jeśli deweloperzy nie zatroszczą się o naszą prywatność

1 minuta czytania
Komentarze

Sklep Play już dawno wyprzedził App Store pod względem liczby dostępnych gier i programów na poszczególne platformy. Na samym początku Androida – jak i każdego systemu operacyjnego – wachlarz dodatkowego oprogramowania był niesamowicie ważny, ale dzisiaj można stwierdzić, że jest już za dużo tytułów w oficjalnym markecie.

Jak to możliwe? Zapewne większość z Was domyśla się o co chodzi – liczba śmieciowych aplikacji oferowanych przez deweloperów. Ich celem nie jest zdobycie użytkowników ze względu na oferowaną rozrywkę czy też funkcjonalność, a ewidentnie stawiają na zarobek za wszelką cenę. Część tego typu tytułów już niedługo może zniknąć ze sklepu Play za sprawą planów Google. Otóż Amerykanie chcą poruszyć inną ważną kwestię na mobilnym rynku, czyli dbałość o naszą prywatność. Jakby nie patrzeć, smartfony muszą chronić wiele naszych danych, które mogą być zbierane przez różne programy jeśli na to pozwolimy. Celem Google jest wymuszenie na deweloperach stworzenia polityki prywatności swoich tytułów w sklepie Play, które wymagają specjalnych uprawnień. Tym samym niemalże wszystkie aplikacje będą musiały zostać okraszone specjalnym dokumentem, który powie nam jakie informacje o nas zachowuje program czy też gra, w jaki sposób je zbiera, do jakich celów i w jaki sposób są one zabezpieczane.

To oczywiście dobra zmiana, ale siłą rzeczy nie zostanie wprowadzona od razu. Google daje deweloperom czas do 15 marca na wprowadzenie odpowiednich dokumentów do swoich projektów. Poprawek wymaga ponad milion programów w sklepie Play.

źródło: Android Guy

Motyw