Huawei prezentuje przełomowe baterie nowej generacji. Czy właśnie na to czekamy?

1 minuta czytania
Komentarze
huawei-389467342

Watt Laboratory, organizacja należąca do Centralnego Instytutu Badawczego firmy Huawei zapowiedziała nowe, przełomowe ogniwa litowo-jonowe wspomagane grafenem, które mogą wytrzymać wyższe temperatury otoczenia w porównaniu ze zwykłymi bateriami litowo-jonowymi oraz będą oferowały o wiele lepszą żywotność niż obecnie stosowane baterie.

Badania pokazują, że nowe ogniwa na bazie grafenu będą mogły wytrzymać temperaturę otoczenia wynoszącą nawet 60 stopni Celsjusza. Tym samym jest to 10 stopni więcej, niż są w stanie „przeżyć” obecnie wykorzystywane baterie. Natomiast żywotność nowych ogniw będzie ok. 2 razy dłuższa niż zwykłych litowo-jonowych.

Grafen według naukowców pracujących nad projektem pozwala na bardziej efektywne chłodzenie baterii. Dr Yangxing Li, który zarządza Watt Laboratory zwrócił uwagę na to, że jeszcze dwie inne technologie przyczyniły się do przełomu. Po pierwsze, specjalny dodatek w elektrolitach pozwala usunąć śladowe ilości wody oraz zapobiega parowaniu w wysokich temperaturach. Po drugie, zmodyfikowane materiały krystaliczne NMC używane w katodzie zwiększają stabilność termiczną w proszku katody. Przeprowadzono wiele testów ładowania i rozładowywania nowych ogniw w wysokiej temperaturze.

Nowa technologia najbardziej przyda się w miejscach, w których występują wysokie temperatury. Zalecany okres eksploatacji nowych ogniw będzie dłuższy niż cztery lata. Baterie będą zapweniały wysoki przebieg na jednym ładowaniu dla pojazdów elektrycznych, nawet w wysokich temperaturach. Być może znajdą też swoje zastosowanie w dronach, które często mogą być narażone na znaczne ilości ciepła.

Zobacz też: Sony Xperia XZ już oficjalnie z Androidem 7.0 Nougat. Aktualizacje kolejnych modeli już wkrótce

Źródło: Huawei; Huawei/YouTube

Motyw