Pole paneli słonecznych z lotu ptaka oświetlone przez zachodzące słońce.
LINKI AFILIACYJNE

Panele fotowoltaiczne mogą pożyć kilka lat dłużej. Pracują nad tym chińscy naukowcy

3 minuty czytania
Komentarze

Chiny są światowym liderem w zakresie zdolności wytwarzania energii odnawialnej, w tym energii słonecznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w swoim raporcie rocznym za 2023 r. podała, że ​​w latach 2022–2023 ilość energii fotowoltaicznej w kraju wzrosła o 116%. Dlatego nic dziwnego, że chińscy naukowcy badają panele fotowoltaiczne i szukają sposobów na to, aby polepszyć zarówno ich wydajność, jak i żywotność.

Panel słoneczny w urządzeniu testowym. Panele fotowoltaiczne. Badania w Chinach
Fot. Radiotrefoil / Wikimedia Commons

Badania chińskich naukowców związane z powłoką POE

W artykule Predicting the lifetime of HJT modules towards the outdoor real-world environment, opublikowanym w czasopiśmie Solar Energy Materials and Solar Cells chińscy naukowcy wskazują, w jaki sposób można zwiększyć żywotność paneli fotowoltaicznych.

Chińscy naukowcy przeprowadzili testy, aby sprawdzić, czy specjalna folia może wydłużyć żywotność modułów fotowoltaicznych z ogniwami HJT (tj. wykorzystującymi technologię heterojonową). Badali dwa typy folii: POE UVP (bez ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym) i POE UVC (z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym). Testy wykazały, że moduły z folią POE UVC miały średnio o 4,2 roku dłuższą żywotność niż te z folią POE UVP. Dzieje się tak, ponieważ folia POE UVC chroni ogniwa przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Naukowcy zbadali również wpływ wilgotności i temperatury na żywotność modułów. Okazało się, że moduły z folią POE UVC działają dłużej w chłodnym i suchym klimacie. W rezultacie, moduły fotowoltaiczne z ogniwami HJT i folią POE UVC mogą mieć żywotność przekraczającą 30 lat w optymalnych warunkach.

Chiny mają największą na świecie elektrownię słoneczną

W pustynnym regionie północno-zachodniej prowincji Xinjiang znajduje się największa na świecie elektrownia słoneczna o powierzchni 200 000 akrów – to mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Nowego Jorku.

Farma fotowoltaiczna z rzędami paneli słonecznych na zielonym polu. W sam raz na kontrole fotowoltaiki
fot. Pexels/ Kelly

Kompleks o mocy 5 GW w poniedziałek został podłączony do chińskiej sieci energetycznej. Jest wystarczająco mocny, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną kraju wielkości Luksemburga czy Papui Nowej Gwinei.

Panele fotowoltaiczne a wpływ na globalną gospodarkę

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w zeszłym roku Chiny uruchomiły tyle mocy fotowoltaicznych, co cały świat w 2022 r. Odpowiadają za prawie 60 procent nowych mocy odnawialnych, które mają zostać uruchomione na całym świecie do 2028 roku.

Powstały nawet obawy, że ogromny wzrost produkcji paneli słonecznych w Chinach może wpłynąć na rynki światowe. Aby temu zapobiec, w zeszłym miesiącu prezydent USA Joe Biden ogłosił, że cła na import chińskich ogniw słonecznych podwoją się z 25% do 50%.

Dziękujemy za lekturę artykułu. Czy jesteś fanem sportu, ale lubisz też wypoczynek? Podziel się z nami swoją opinią w krótkiej ankiecie! Zajmie ci to kilka sekund, a my chętnie poznamy twoje zdanie na temat oglądania wydarzeń sportowych.

Źródło: PV-magazine, Independent. Zdjęcie otwierające: Jenson / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw