30-letnie badania odpowiadają na pytanie czy istnieje zależność między rakiem mózgu a korzystaniem ze smartfonów

1 minuta czytania
Komentarze
back-to-school-gadgets-smartphones-headphones-840x630

W naszym otoczeniu panują różne mity. Jedne dotyczą zdrowego odżywianie, inne zahaczają o styl życia, jeszcze inne mówią nam o szkodliwości korzystania z niektórych urządzeń na nasz organizm. Jak na przykład ze smartfonu i zwiększania prawdopodobieństwa zachorowania na raka mózgu. Jak jest z tym naprawdę? Naukowcy w końcu to wyjaśnili!

Nie, tym razem nie będą to naukowcy ani zza oceanu ani z Rosji. Mowa tutaj o badaczach z Sydney, w Australii, którzy poświęcili aż 30 lat na znalezienie korelacji pomiędzy używaniem telefonów komórkowych a zachorowalnością na raka mózgu. Badania objęły 34 tysiące chętnych, zarówno kobiet jak i mężczyzn, i trwały w latach 1982-2012 oraz 1987-2012. Uczeni nie znaleźli powiązań między telefonami a rakiem w grupie kobiet w wieku 20-84 lata. Jedynie wśród mężczyzn 30+ zauważono delikatny wzrost.

Naukowcy są oczywiście świadomi, że rozwój telefonii komórkowej nastąpił nieco później. Wzięto to również pod uwagę – niestety zwiększona zachorowalność została odkryta wyłącznie wśród starszej grupy osób, 70+. Wniosek jest prosty: nie stwierdzono zależności pomiędzy używaniem telefonów komórkowych a zachorowalnością na raka mózgu.

Możemy więc śmiało korzystać z dobrodziejstw dzisiejszej technologii. Chyba że znacie jeszcze jakieś inne, warte uwagi mity? 

źródło: Android Authority