Android Marshmallow rośnie bardzo wolno. Jelly Bean wciąż z bardzo dobrym wynikiem

mm Adam Lulek Newsy 2016-03-09

Android Marshmallow

 
Przy tak dużej ilości urządzeń z Androidem nie sposób, aby wszystkie miały najnowszą wersję. System nie działa płynnie na każdym smartfonie, ponieważ specyfikacja wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Ponadto producenci aktualizują tylko najnowsze flagowce (ewentualnie sprzed roku, rzadko 2-letnie telefony). W ten sposób powstała duża fragmentacja systemu. Sprawdźcie najnowsze zestawienie udziału poszczególnych jego wersji. Z roku na rok jest coraz gorzej…
 
Android fragmentacja
 
W poprzednim miesiącu Android Marshmallow przekroczył 1% udziału w systemie operacyjnym. Teraz jego wynik wynosi 2,3%. Zatem jak widać, wzrost przebiega dość wolno. Obecnie najbardziej popularną wersją stał się Lollipop z wynikiem 36,1% przeganiając KitKata, który znajduje się na 34,3% urządzeń z zielonym robotem. Następną lokatę okupuje Jelly Bean z 22,3%. Trzeba przyznać, że wciąż bardzo duża ilość użytkowników korzysta z dość starej wersji systemu.
 
Tak samo marginalne jak Marshmallow są Ice Cream Sandwich i Gingerbread. Wersja Froyo już praktycznie nie istnieje.
 
źródło: gsmarena, androidpolice • Patryk

  Ciekawe jak MM ma rosnąć w siłę jak Samsung robi żart z Polaków, którzy kupili Galaxy S6 / S6 Edge w marketach czy sklepach elektronicznych. Nawet Orange wydało aktualizację, a ja kupując telefon bez brandu za gotówkę nie dostałem jeszcze aktualizacji. Dramat i upadek zasad.

 • Piotr Kozera

  Android Froyo istnieje tak samo jak Eclair mam jeszcze X10 mini, działa na się dobrze, a w udziale procentowym tej wersji nie ma.

 • christeros

  Spokojnie w zeszłym roku wyszedł 6.0 to teraz Google zaprezentuje N to dopiero zaczną wychodzić budżetowce z 6.0. Przecież producenci dopiero co ogarniają jak ten 6.0 działa, a niektórzy to chyba dopiero co o nim czytają 😉

 • TheBlur

  Ja bym wolał zobaczyć dwa zestawienia – jedno ogólne i jedno dotyczące tylko flagowców z każdej firmy. Co ma do rzeczy to, że producenci olewają tanie ścierwo? Komu się opłaca to aktualizować?

  • Linek

   Dla Ciebie ścierwo. Ale jak ktoś zarabia „trochę” mniej, niż ty i nie stać go zwyczajnie na SGS7, a jedynie na A3 to starsze? Mówimy o nowych egzemplarzach oczywiście. Jest to klient gorszego sortu?
   Ścierwem jest więc ten, kto tego biedniejszego atakuje tylko dlatego, bo sam ma więcej $.
   Biedne BB jakoś na Q5, Q10 i Z10 wydaje to samo, co Passporta, Classica i Leap. Mimo kilku lat różnicy między nimi.

   • TheBlur

    Zgadzam się. Ale wytłumacz to producentom którym wielce się opłaca aktualizować te słabe modele. Myślisz, że ich coś los biedniejszych obchodzi? Będą robić to co im się opłaca.

    • Linek

     Zawsze chodzi o mamonę.
     Nie wszyscy mają z tym problemy – Sony, Motorola.
     Samsung to zakała w każdym segmencie, oni baaarddzzzzzooooo się spieszą z aktu, Huawei się z nimi „ściga”.
     Reszta choć raz daje nową wersje OSu.
     A, że Sammy i Huawei przodują w sprzedaży, to pewnie też ma swoje odbicie.

     • Huwawei ściga nieistniejącą już Motorolę na rynku mobilnym. Nie no ciekawie.
      Co jak co, seria Moto jest bardzo dobrze wspierana przez producenta jeśli chodzi o aktualizacje.

     • Linek

      No toć napisałem : moto brak problemu. Potem zganiłem samsunga i napisałem, że huawei ich ściga.

 • DanSlenders

  Mam na stanie dwa stare smartfony z Jelly Bean i regularnie aktualizuje im aplikacje, przez co częściowo psuje statystyki Google.
  Jestem ciekaw, ile osób tak jak ja robi to z chęci, a nie z musu.

  • sejfit

   I jest jeszcze właśnie kwestia np tabletów tych tanich, takich firm jak Colorovo czy jakiś innych słabszych, gdzie ja w zasadzie używam tabletu jak gdzieś jadę do oglądania filmów, a tak to sobie grzecznie leży w domu i łapie kurz 😛

   • christeros

    Ja w ubiegłym roku kupiłem używany tablet za 150zł Lenovo i do moich zastosowań mi wystarcza (Clash of Clans, YouTube w łóżku czy internet na nudnych wykładch) Nie widzę potrzeby wyższego oprogramowania niż 4.1.2 🙂

  • stark2991

   Ja psuję bardziej bo na starym SGS jest ICS 🙂 a na SGS2 jest 4.1x