Izraelscy naukowcy z pomocą firmy Qualcomm (która w ramach inicjatywy Wireless Reach dostarczyła im sprzęt) stworzyła specjalną nakładkę na Androida o nazwie Ray, która umożliwia obsługę smartfona jednym palcem nie patrząc na ekran! Dzięki temu z dużego dotykowego ekranu może bez większych problemów korzystać osoba niewidoma.

Obsługa jest prosta, ponieważ wystarczy by użytkownik dotknął dowolnego miejsca na ekranie, a punkt ten zawsze jest startem do prostego menu opartego na gestach. Przesunięcie palca w jednym z ośmiu kierunków pozwala przejść w głąb menu lub uruchomić określoną aplikację. Nakładka dodatkowo uczy się nawyków osoby niewidomej i potrafi korygować drobne błędy. Komunikaty zwrotne przekazywane są poprzez syntezator mowy lub wibracje.

Jak łatwo się domyśleć Ray umożliwia tylko podstawowy zakres możliwości. Użytkownik może dzwonić, pisać SMS-y i e-maile, a także udzielać się na portalach społecznościowych. Ponadto może by również pilotem dla takich urządzeń odtwarzacz muzyki. Obecnie, zaś trwają testy nawigacji GPS. Smartfon przystosowany do tej nakładki obecnie jest sprawdzany i testowany w Izraelu. Przedsprzedaż ma zaś ruszyć 20 listopada br.

Źródło: CNet
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.