samsung galaxy s6 htc one m9 apple iphone 6s

 

Agencja IDC właśnie przedstawiła raport pokazujący w liczbach kto rządzi na rynku mobilnym. Jak już tytuł zdradził, ogółem wszystkie firmy w zeszłym roku sprzedały ponad 1,43-miliarda smartfonów, a my przy okazji dowiedzieliśmy się kto jest liderem, a także kto ma największe szansę przejąć pierwszą lokatę.

 

Oczywiście pierwsze dwa miejsca najprawdopodobniej nikogo nie zdziwią, a osoby bardziej zaznajomione z tematem także mogą przewidzieć kolejne lokaty toteż zobaczcie sami:

 

statystyki idc sprzedaz smartfony rynek mobilny

 

Liderem jest oczywiście Samsung, a za nim Apple i te dwie firmy razem stanowią ponad 1/3 mobilnego rynku. Jednak – tak jak wspominałem – tutaj nie powinno być zaskoczenia. Tak samo trzecie miejsce Huawei było do przewidzenia, ale zwróćcie uwagę kto uzyskał najwyższy wzrost procentowy w porównaniu do poprzedniego roku. Również Chińczycy. To właśnie Huawei ma szansę, aspiracje i oczywiście ambicje, aby jak najszybciej zagrozić zarówno Apple jak i Samsungowi. A co jeśli spojrzymy tylko na ostatni kwartał?

 

statystyki idc sprzedaz smartfony rynek mobilnysdads

 

W tym zestawieniu miejsca się nie pozmieniały, ale Amerykanie nie mają już zbyt wysokiego przyrostu, a z kolei w tym wypadku to Lenovo (w połączeniu z Motorolą) wyraźnie śrubuje wynik.

 

Na koniec ciekawostka. Xiaomi zapowiadało, że w zeszłym roku sprzeda 100 milionów urządzeń. Niestety, ale to się nie udało. W tym roku – przy obecnym wzroście – również Chińczycy mają marne szanse przekroczyć pewien kamień milowy, ale mimo wszystko trzymamy kciuki.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.