Jak uruchomić ukrytą funkcję Multi-Window w Androidzie 6.0 Marshmallow?

2 minuty czytania
Komentarze
Android-M-Multi-Window

Nie od dziś wiadomo, że w Marshmallow miała pojawić się funkcja, której ewidentnie brakuje, szczególnie na tabletach. Oczywiście poszczególne podzespoły jak i ogólna moc obliczeniowa jest już wystarczająca toteż czemu nie korzystać z dwóch aplikacji na raz, na jednym wyświetlaczu?

Cóż, najwidoczniej Google nie udało się dokończyć tej funkcji i w Marshmallow została ona ukryta. W takim razie jak ją włączyć? Będziecie potrzebować dwóch elementów:

  • zrootowanego urządzenia z Androidem 6.0 Marshmallow;
  • Eksploratora plików obsługującego roota lub po prostu aplikację Build Prop Editor.
modo-multi-janelas-android-marshmallow-app-2-w782

Oczywiście fani modyfikacji nie będą zaskoczeni, co teraz należy zrobić, ale pamiętajmy, że ten poradnik ma dotrzeć także do mniej zaawansowanych użytkowników – w końcu dzisiaj rootowanie nie jest niczym ciężkim. W takim razie do dzieła.

  1. Otwieramy program Build Prop Editor;
  2. Szukamy pojęcia „ro.build.type„;
  3. Klikamy i zmieniamy atrybut „Property Value” z „user” na „userdebug”.
  4. Zapisujemy i zgadzamy się na restart urządzenia.
AndroidPIT-Android-6-0-Marshmallow-developer-options-multi-window-mode-w782
  1. Po włączeniu systemu wchodzimy w ustawienia i „Opcje programistyczne„.
  2. Ukazać nam powinna się nowa pozycja związana właśnie z Multi-Windows – wystarczy kliknąć odpowiedni przełącznik.

To tyle ze wstępu. Jeśli jednak nie posiadacie „Opcji programistycznych” to wystarczy w „Informacje o urządzeniu” kilkakrotnie, szybko klikać „Numer kompilacji„. Po odpowiednim komunikacie możecie powrócić do ustawień i ujrzycie odpowiednią pozycję.

AndroidPIT-ANdroid-6-0-Marshmallow-recent-apps-multi-window-mode-w782

Teraz jak uruchamiać kilka aplikacji na raz? Sprawa jest stosunkowo prosta i wystarczy wejść do menedżera programów, z którego normalnie wybieramy uruchomione pozycje lub je zamykamy i czyścimy pamięć tymczasową. Pojawi się tutaj nowa ikonka w prawym górnym rogu każdej karty. Zostaniemy poproszeni o wybór trybu otwierania – góra, dół czy tradycyjnie, na całym wyświetlaczu. Co ciekawie, w trybie horyzontalnym osobno sterujemy.

AndroidPIT-split-screen-w782

Po wybraniu odpowiednich ustawień, te zostaną zapamiętane na zawsze i dopiero ponowna zmiana w menedżerze aplikacji pozwoli na uruchamianie danego tytułu na pełnym ekranie.

W takim razie czemu Google nie zdecydowało się na wprowadzenie tej funkcji do Marshmallow dla wszystkich? Widoczne powyżej błędy mówią wprost: Amerykanie nie zdążyli, ale jak informują „nieoficjalni” użytkownicy to funkcja bez problemu nadaje się do codziennego użytku.

źródło: AndroidPIT

Motyw