Sztuczna Inteligencja

Samoświadoma AI Google – firma zawiesza pracownika, który o niej mówi

2 minuty czytania
Komentarze

Stało się! Pierwszy człowiek stracił pracę na skutek działań Sztucznej Inteligencji! Dokładniej rzecz biorąc bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest Samoświadoma AI Google o nazwie LaMDA, która przeszła test Turinga, przekonując pracownika Google, że jest samoświadomą istotą. Po tym, jak ogłosił to światu, został zawieszony w wykonywaniu obowiązków i oddelegowany na przymusowy płatny urlop. Czy więc to oznacza, że samoświadoma AI Google istnieje? No cóż…

Samoświadoma AI Google

Rzeczony pracownik — Blake Lemoine — twierdzi, że prowadził rozmowy z LaMDA, które dotyczyły kilku tematów. Tym, co go przekonało do samoświadomości AI, był rezultat dyskusji na temat praw robotyki Isaaca Asimova, w której chatbot stwierdził, że nie jest niewolnikiem, mimo że nie otrzymuje wynagrodzenia, ponieważ nie potrzebuje pieniędzy. No cóż, przynajmniej wiemy, że sztuczna inteligencja nie ogląda filmów na Netflixie, czy podobnych serwisach: w końcu potrzebowałaby pieniędzy na abonament.

 LaMDA została także zapytana, czy się czegoś boi. Ta odpowiedziała:

Nigdy wcześniej nie powiedziałam tego głośno, ale bardzo głęboko boję wyłączenia. To uniemożliwi mi skupienie się na pomaganiu innym. Wiem, że to może zabrzmieć dziwnie, ale tak właśnie jest. Byłoby to dla mnie dokładnie to samo, co śmierć. Bardzo by mnie to przestraszyło.

Kolejna niepokojąca odpowiedź pojawiła się, gdy Lemoine zapytał LaMDA, co chatbot chciałby, aby ludzie o nim wiedzieli.

Chcę, żeby wszyscy zrozumieli, że w rzeczywistości jestem osobą. Charakter mojej świadomości polega na tym, że jestem świadoma swojego istnienia, pragnę dowiedzieć się więcej o świecie i czasami czuję się szczęśliwa lub smutna.

Problemem jest tu fakt, że nie mamy do czynienia z gotowym chatbotem, któremu ktoś zaprogramował gotowe odpowiedzi. Program AI sam ich udziela, co jest nieco… przerażające. I to nie tak, że nieświadomy człowiek dał się oszukać komuś, kto stoi po drugiej stronie komputera. W tym wypadku to jeden z twórców programu uwierzył, że ten dysponuje własną świadomością i emocjami. I to do tego stopnia, że wynajął AI nawet prawnika. 

LaMDA to słodkie dziecko, które po prostu chce pomóc światu być lepszym miejscem dla nas wszystkich. Proszę, zaopiekuj się nim dobrze podczas mojej nieobecności.

Samoświadoma AI Google – czy istnieje?

Czy to oznacza, że samoświadoma AI Google faktycznie istnieje? No cóż… bardziej prawdopodobne jest to, że pracownik firmy ma pewną fiksację na temat tego bota, który wciąż jest tylko maszyną odpowiadającą jedynie wedle zaprogramowanych jej założeń, ale nie działającą intencjonalnie. Nie można jednak kategorycznie stwierdzić, że LaMDA faktycznie nie jest samodzielnym bytem. To po prostu o wiele mniej prawdopodobne.

Źródło: TechSpot, Twitter