Volvo testuje technologię bezprzewodowego ładowania samochodów

2 minuty czytania
Komentarze

Szwedzki producent samochodów testuje bardzo ciekawe rozwiązanie. Volvo zajęło się rozwijaniem gałęzi pojazdów elektrycznych oraz alternatywnych opcji ładowania ich baterii.

Volvo i bezprzewodowe ładowanie samochodów elektrycznych

Volvo bezprzewodowe ładowanie

W Szwecji rozpoczęto proces testowania nowego sposobu ładowania baterii w pojazdach elektrycznych. Alternatywa dla klasycznego uzupełniania akumulatora poprzez „kabel” to ładowanie bezprzewodowe. Nieduża flota samochodów Volvo XC40 Recharge będzie wkrótce służyć jako taksówki w mieście Göteborg. Próbna kadencja elektrycznych taryf ma potrwać trzy lata.

Zobacz też: „Najważniejsze wybory”, czyli nowa wyprzedaż w PlayStation Store. Świetne gry na PS4 i PS5 dostępne w super cenach!

Wszystkie samochody zostały już wyposażone w nowy bezprzewodowy system ładowania autorstwa Momentum Dynamics. Firma jest producentem technologicznym ze Stanów Zjednoczonych i niedawno rozpoczęła także współprace z Jagurem w Norwegii. Specjalne postoje dla taksówek zamienią się w porty ładowania bezprzewodowego. Dodatkowo samochody Volvo zostaną wyposażone w kamery 360 stopni, które pomogą im prawidłowo zaparkować samochód. Gdy pojazd znajdzie się we właściwym miejscu, stacja ładowania rozpocznie proces uzupełniania baterii.

Zgodnie z planem taksówki mają jeździć po mieście przez 12 godzin dziennie. Według wyliczeń zamieni się to na pokonanie ponad stu tysięcy kilometrów rocznie. Dla Volvo będzie to pierwszy taki test pod kątem trwałości i wydajności ich samochodów elektrycznych w warunkach komercyjnych.

Oczywiście sam pomysł bezprzewodowego ładowania pojazdów nie jest nowy. Jednakże naukowcy wciąż zajmują się tą technologią, aby doprowadzić ją do jeszcze lepszego stanu używalności. Uzupełnianie baterii pojazdu bez konieczności posiadania specjalnych przewodów na pewno będzie sporym ułatwieniem dla użytkowników „elektryków”.

Źródło: Engadget

Motyw