PlayStation 5 Game Capture

Liczysz na tanią konsolę PlayStation 5? Uważaj na fałszywe sklepy

1 minuta czytania
Komentarze

Cyberprzestępcy nie próżnują, próbując wyłudzić dane i ukraść pieniądze. Ostatnio przygotowali oszustwo z konsolą PlayStation 5. Warto wiedzieć, jak działają, by nie dać się nabrać.

Oszustwo z PlayStation 5 w roli głównej

Portal Niebezpiecznik zwrócił na Twitterze uwagę na sklep playstation-5.pl. Oferuje on konsolę Sony w podejrzanie niskiej cenie. Normalnie za urządzenie trzeba zapłacić ok. 3000 zł, ale we wspomnianym sklepie jego cena to niecałe 2300 zł. Próbując sfinalizować transakcję, spotkamy się jednak z fałszywą bramką płatności. Podanie tam swoich danych to prosta droga do utraty danych logowania do bankowości internetowej i w konsekwencji środków z konta.

Dobra informacja jest taka, że już samą próbę wejścia na wspomnianą stronę może próbować uniemożliwić nam nasz antywirus. Kolejną barierą jest blokada wynikająca ze wpisania witryny na listę niebezpiecznych stron. Dostęp do strony pod linkiem, w który kliknąłeś/aś został ograniczony na mocy Porozumienia Ministerstwa Cyfryzacji, UKE, NASK oraz operatorów telekomunikacyjnych — taki komunikat zobaczą obecnie użytkownicy próbujący wejść na stronę (choć może to zależeć od tego, kto dostarcza nam internet).

Czytaj także: Phishing – co to jest? Informacje, przykłady. Jak się przed nim bronić?

Niestety, nie oznacza to zupełnego końca problemu. Cyberprzestępcy często dublują strony ze swoimi oszustwami, zmieniając jedynie pojedyncze znaki w adresach witryn. Mogą również próbować lekko zmodyfikować swoje działanie i wystawić fałszywą ofertę innego urządzenia w okazyjnej cenie. Pamiętajcie więc, by uważnie sprawdzać autentyczność stron i sklepów internetowych oraz by zachować szczególną ostrożność, gdy gdzieś pojawia się wyjątkowa okazja.

źródło: Twitter/Niebezpiecznik

Motyw