ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
aplikacja Phobys

Boisz się pająków? Powstała aplikacja, która ma pomóc poradzić sobie z tym lękiem

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Zespół amerykańskich naukowców stworzył ciekawe narzędzie do walki z arachnofobią. To aplikacja Phobys, która pozwala na skonfrontowanie się ze swoimi obawami. Pierwsze testy programu dają powody do optymizmu.

Jak działa aplikacja Phobys?

Fobie specyficzne to problem, który dotyczy od 3 do nawet 15% ludzi. Jest on związany ze strachem przed przeróżnymi bodźcami. Jednym z najczęściej występujących rodzajów fobii jest jednak lęk przed zwierzętami. Do tej grupy należy arachnofobia, czyli strach przed pająkami.

Jeden ze sposobów terapii to ekspozycja, czyli konfrontowanie się człowieka z czymś, czego się boi. Anja Zimmer i jej zespół z University of Basel i Saarland University rozszerzyli tego typu metodę o rzeczywistość rozszerzoną, czyli o system, w którym na obraz prawdziwego świata z kamery nakładane są obiekty generowane komputerowo. Do korzystania z metody naukowców służy aplikacja Phobys.

Podczas dwutygodniowych testów 33 osób (w tym 18 z arachnofobią) przechodziło sześć półgodzinnych sesji. Polegały one na przejściu przez dziewięć etapów ekspozycji wirtualnego pająka. Użytkownicy aplikacji Phobys musieli m.in. patrzeć na pająka, podchodzić do niego, dotykać, a nawet przechodzić przez grupy tych zwierząt. Oczywiście cały czas mówimy o wygenerowanych cyfrowo pająkach, które jednak wyglądały tak, jakby naprawdę były tuż obok.

Po ukończeniu każdego poziomu użytkownicy aplikacji oceniali, jak bardzo czuli obrzydzenie lub przerażenie. Gdy w skali od 0 do 10 osiągali 4, przechodzili do kolejnego etapu. Kiedy uczestnikowi testów udało się podejść wystarczająco blisko do pająka na ostatnim poziomie, na ekranie pojawiały się serca. Uczestnicy eksperymentu przed i po korzystaniu z aplikacji mieli zmierzony poziom strachu i obrzydzenia pająkami.

Czytaj także: Elektroniczny nos może pomóc w wykrywaniu źródeł uciążliwych zapachów

Wyniki testów pokazały, że używanie aplikacji prowadzi do zmniejszenia poziomu strachu podczas podchodzenia do prawdziwych pająków. Uczestnicy eksperymentu uzyskali niższe wyniki w testach strachu, ale również sami zgłaszali, że nie boją się pająków tak, jak wcześniej. Badacze zaznaczają jednak, że nie można wykluczyć efektu placebo. Testy mają zostać jeszcze powtórzone, naukowcy chcą też sprawdzić, czy pozytywny efekt utrzyma się dłużej niż przez dwa tygodnie.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy