ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
NASA wystrzeliła Lucy

Misja Lucy wystrzelona – NASA już świętuje mały sukces

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

16 października NASA z powodzeniem wystrzeliła misję Lucy z Florydy. Ta pomoże naukowcom dowiedzieć się więcej o formowaniu się Układu Słonecznego. Statek kosmiczny został zaprojektowany, zbudowany i przetestowany przez firmę Lockheed Martin, a jego udany start oznacza początek fazy operacyjnej.

NASA wystrzeliła Lucy

NASA wystrzeliła Lucy

Zespoły misyjne z Lockheed Martin są w łączności ze statkiem kosmicznym i będą obsługiwać go przez cały czas trwania misji. Sonda ustanowi rekord jako najdalsza od Słońca misja napędzana energią słoneczną i odwiedzi kilka asteroid w poszukiwaniu wskazówek dotyczących początków Układu Słonecznego. Misja będzie trwała 12 lat, a podczas liczącej kilka miliardów kilometrów podróży przez Układ Słoneczny, Lucy przeleci obok ośmiu różnych asteroid. Wśród nich znajdzie się jedna z pasa głównego i siedem asteroid trojańskich na orbicie wokół Jowisza. Obiekty te zostały wybrane do misji, ponieważ uważa się, że są one nieskazitelnymi pozostałościami po formowaniu się Układu Słonecznego cztery miliardy lat temu. Lucy jest wyjątkowo wytrzymałym statkiem kosmicznym, zaprojektowanym do przetrwania temperatur w zakresie od -170 do 150 stopni Celsjusza.

Zobacz też: ISS znów zmieniło przypadkowo kurs — wszystko przez problemy z próbą rakiety

Asteroidy są śledzone za pomocą autonomicznego oprogramowania na statku kosmicznym. Pojazd ten będzie przelatywał obok swoich celów z prędkością około 24 tysięcy kilometrów na godzinę. Misja potrwa 12 lat, co oznacza, że nawet po jej zakończeniu ilość danych do opracowania będzie przytłaczająca do tego stopnia, że nawet przyszłe pokolenia naukowców będą miały ręce pełne roboty. NASA ogłosiła 16 października, że systemy na pokładzie statku kosmicznego działają dobrze, a sam statek kosmiczny jest stabilny. Dwie krytyczne baterie słoneczne zostały pomyślnie rozmieszczone i obie produkowały energię i ładowały baterie, chociaż jedna z nich nie zatrzasnęła się w prowadnicy. NASA zamierza rozwiązać ten problem, chociaż podkreśla, że w nawet obecnym stanie ten nie zagraża celom misji.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy