ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
studzienki telefoniczne

Studzienki telefoniczne – „historia telekomunikacji leży na ulicy”

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Od niemal 100 lat Ericsson jest obecny w Łodzi — firma postanowiła przypomnieć o swojej historii, której częścią są studzienki telefoniczne. Takie obiekty można znaleźć do dziś. Przypominają one o tym, jak dawniej wyglądała telekomunikacja.

Studzienki telefoniczne, czyli dlaczego warto patrzeć pod nogi

Spacerując po Łodzi, Warszawie i innych polskich miastach, wciąż można natrafić na studzienki telefoniczne pochodzące z początku XX wieku. Historia telekomunikacji leży na ulicy — twierdzi firma Ericsson i przypomina, skąd wzięły się te studzienki.

W 1922 roku powstała Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna (własność w 4/7 firmy Ericsson). Było to wspólne przedsięwzięcie z Rządem Polskim. W Łodzi PAST pojawiła się, oplatając ulice podziemnymi kablami i widocznymi na chodnikach studzienkami. Kolejna ważna data to 1928 rok. Wtedy przy ul. Kościuszki 12 powstał budynek centrali telefonicznej PAST wyposażony w sprzęt Ericssona.

Studzienki telefoniczne z logo PAST w postaci błyskawic są pozostałością po działalności Ericssona. Logo powstało z graficznego przetworzenia pierwszego telefonu Ericsson z 1878 roku. Znak z telefonem i błyskawicami był używany na studzienkach telefonicznych przez TP do lat 90-tych, tyle że już bez podpisu PAST-y.

Czytaj także: Wynajem długoterminowy smartfona – nowy iPhone od BNP Paribas

W Muzeum Techniki w Warszawie znajduje się odnowiony model tzw. jamnika z 1892 roku, czyli pierwszego telefonu Ericssona, który łączył słuchawkę z mikrofonem. To właśnie on posłużył za wzór do stworzenia znaku rozpoznawczego Polskiej Akcyjnej Spółki Elektrycznej, której właścicielem był Ericsson w latach 1924-1946.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy