CortanaHero

 

Microsoft oficjalnie potwierdził, że autorski asystent, a raczej asystentka wyszukiwania Cortana trafi na Androida. Premiera klienta na smartfony zaplanowana jest na późny czerwiec tego roku. Użytkownicy systemu iOS muszą poczekać trochę dłużej, bo wersja dla urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka zaplanowana jest pod koniec roku. Cortana jest bezpośrednim konkurentem takich produktów jak Google Now, czy Siri.

 

Od momentu mianowania Satyi Nadelli dyrektorem generalnym, co miało miejsce w lutym 2014 roku, Microsoft otworzył się znacznie na inne platformy i systemy. Wiąże się to z kilkoma ciekawymi wydarzeniami (np. premierą Microsoft Office na Androida). Cortana jest kolejnym efektem otwartego myślenia CEO firmy.

 

Jak działa Cortana? Asystentka rozpoznaje komendy głosowe i „odpowiada” na pytania za pomocą wbudowanego syntezatora mowy. Cortana to skutecznie narzędzie do głosowego sterowania smartfonem. Możliwe jest np. uruchomienie danej aplikacji, zapytanie o miejsce, w którym się przebywa lub prognozę pogody. Wszystko odbywa się bardzo intuicyjnie. Miejmy nadzieję, że asystentka przemówi w języku polskim.

 

 
Z filmu promującego Cortanę dowiadujemy się również, że mobilna wersja będzie synchronizować dane z takich aplikacji jak Skype, OneNote, OneDrive lub Office z komputerem z systemem Windows 10. Microsoft liczy na to, że Cortana będzie jednym z argumentów, które przekonają użytkowników starszych wersji systemu do przesiadki na najnowszy Windows.

 

Cortana zadebiutuje już w następnym miesiącu. Stabilna wersja systemu Windows zapowiadana jest na lato.

 

Źródło: Android Headlines

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Tomasz Kondrat

Zakochany w Androidzie od pierwszego wejrzenia. Uwielbia wszystkie urządzenia na prąd, dobrą kuchnię, sen oraz post-rocka.