Porozumienie Facebooka i Australii

Facebook i rząd Australii odnaleźli wspólny język – serwis społecznościowy zdejmuje blokadę

1 minuta czytania
Komentarze

Napięcie na linii Facebook i rząd Australii w ostatnim czasie sięgnęło zenitu. Jak się jednak okazuje, nie zakończyło się to wojną totalną pomiędzy tym państwem a korporacją. Zamiast tego udało się im odnaleźć wspólny język. Dzięki temu Facebook zdjął blokadę nałożoną na lokalne media i mieszkańców, która uniemożliwiała im publikowania jakichkolwiek linków na portalu. I to mimo deklaracji sugerujących porzucenie Australii przez Facebooka.

Porozumienie Facebooka i Australii

Porozumienie Facebooka i Australii

Facebok wydał w tej sprawie następujące oświadczenie: 

Po dalszych rozmowach jesteśmy zadowoleni, że rząd australijski zgodził się na szereg zmian. Te odnoszą się do naszych podstawowych obaw dotyczących umożliwienia zawierania umów handlowych, które uznają wartość, jaką nasza platforma dostarcza wydawcom w stosunku do wartości, jaką otrzymujemy od nich. W wyniku tych zmian możemy teraz dalej inwestować w dziennikarstwo interesu publicznego i przywrócić wiadomości na Facebooku dla Australijczyków w najbliższych dniach.

Zobacz też: Odkryto groźne malware na komputery z procesorem Apple M1. Liczy już prawie 30 tysięcy infekcji

Australijscy politycy potwierdzili, że zmiany zostaną dodane do kodeksu negocjacji wiadomości, aby zapewnić dalszą jasność platformom cyfrowym i firmom medialnym o sposobie, w jaki kodeks ma działać i wzmocnić ramy dla zapewnienia, że firmy medialne są sprawiedliwie wynagradzane. Według New York Times, zmiany obejmują dwumiesięczny okres mediacji, który da stronom czas na wypracowanie umów medialnych. Te mogą oznaczać, że Facebook nie musi działać w ramach nowego kodeksu. Tym samym jednak nie oznacza to wcale, że ten nie będzie dotyczył innych portali.

Źródło: Engadget

Motyw