ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Qualcomm z własnymi rdzeniami ARM

Twórcy procesorów Apple trafiają pod skrzydła Qualcomma

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Qualcomm ogłosił przejęcie, które z pewnością spowoduje spore zamieszanie na rynku. I to mimo tego, że mowa tu o małej firmie. Ma ona jednak dość bogatą historię, a raczej jej założyciele mają. Otóż mowa tu o firmie Nuvia, za którą producent Snapdragonów zapłacił 1,4 miliarda dolarów. Jest to startup założony przez trzech inżynierów, którzy pracowali nad procesorami Apple z serii A, które są sercem iPhone i iPada. Qualcomm planuje wykorzystać technologię Nuvii w przyszłych chipach dla urządzeń od pojazdów przez smartfony po laptopy.

Qualcomm przejmuje Nuvię

Qualcomm przejmuje Nuvię

Nuvia została założona przez Gerarda Williamsa III i kilku innych byłych pracowników Apple. Pierwotnym planem firmy było stworzenie wydajniejszych procesorów dla centrów danych. Wszyscy zajmowali wysokie stanowiska w dziale konstrukcji procesorów Apple. Williams wcześniej pracował w ARM nad rdzeniami Cortex-A15. Następnie stał się głównym inżynierem Apple w zakresie projektowania procesorów i chipsetów od A7 do obecnego A14. 

Zobacz też: 2020 to był naprawdę dobry rok dla Steam – firma publikuje raport

Dominacja w zakresie wydajności procesorów będzie miała decydujące znaczenie dla określenia i realizacji kolejnej ery innowacji obliczeniowych. Przejęcie NUVII przez Qualcomma połączy najlepsze w branży talenty inżynierskie, technologię i zasoby, aby stworzyć nową klasę wysokowydajnych platform obliczeniowych, które wyznaczą poprzeczkę dla naszego przemysłu.

— powiedział Williams.   

Posunięcie to może być sygnałem, że Qualcomm planuje zaprojektować własne rdzenie procesorów ARM, zamiast polegać na konstrukcjach Cortex. Biorąc pod uwagę ryzyko przejęcia spółki ARM przez Nvidię mogłoby to przełożyć się na wyższy poziom bezpieczeństwa ze strony producenta w przyszłości. 

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy